ידיעה כתובה |

: האמנה לפיקוח על סחר בנשק נכנסת לתוקף

מדינה נכתב על ידי

ההערכה היא שכחצי מיליון בני אדם נהרגים מדי שנה מנשק חם. אנשים נהרגים בשדה הקרב, על ידי דיכוי מצד המדינה וכנופיות פשע. מיליונים רבים אחרים ברחבי העולם מתים, באופן עקיף משימוש בנשק. אמנה של האו"ם בנושא סחר בנשק תיכנס לתוקף מחר ה-24 בדצמבר ותאסור את הסחר בנשק עם מדינות שידוע שישתמשו בו להפרה חמורה של זכויות אדם. כניסת האמנה לתוקף מציינת פריצת דרך בנושא זכויות אדם לאחר שקודמה על ידי אמנסטי אינטרנשיונל וארגוני חברה אזרחית נוספים במשך למעלה מ-20 שנה.

האמנה נועדה לעצור את אספקת הנשק למדינות בהן ידוע שהנשק ישמש לביצוע רצח עם, פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה, או הפרות קשות אחרות של חוק זכויות האדם. מדינות הלוקחות חלק באמנה לפיקוח על הסחר בנשק יאלצו כעת לבצע הערכות בנוגע ליעדי המסחר, כדי למנוע את הסיכון שהנשק המיוצא יהיה משומש לביצוע זוועות. 

חמש מתוך 10 יצואניות הנשק הגדולות בעולם – צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד ובריטניה – הן חלק מ-60 המדינות שכבר אישררו את האמנה. ארצות הברית, יצרנית ויצואניות הנשק הגדולה בעולם בהפרש ניכר, נמנית בין 68 המדינות אשר חתמו על האמנה, אך לא אישררו אותה. יצרניות נשק גדולות אחרות כמו סין, קנדה ורוסיה התנגדו לחתום או לאשרר את האמנה.

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, חתם על האמנה בשבוע שעבר (18.12.2014), אך חשוב לציין כי ללא אשרור האמנה ואימוצה כחוק בכנסת, אין לצעד זה אף משמעות וישראל יכולה להמשיך לייצא נשק שישמש להפרת זכויות אדם. כפי שניתן לראות ביחס ישראל לאמנות אחרות בנושא סחר בנשק, כגון האמנה נגד נשק כימי, ישראל לא ממהרת לאשרר אמנות, בעיקר לא כאלו שעלולות לפגוע בה כלכלית.

יותר מחצי מיליון בני אדם מתים מדי שנה בממוצע, ומיליונים נוספים נפצעים, נאנסים, או נאלצים לברוח מבתיהם כתוצאה מהסחר הגלובלי בנשק ובתחמושת, אשר לא מפוקח כראוי. הסחר בנשק אפוף במעטה סודיות, אבל השווי המתועד של העברות נשק בינלאומיות נמדד בהיקף של כמעט 100 מיליארד דולר בשנה.

neshek

אמנסטי אינטרנשיונל תמשיך לתעד ולחשוף העברות נשק חסרות אחריות שגרמו להפרות קשות, ביניהן: משלוח מתוכנן של נשק מארה"ב לעיראק, שם הארגון תיעד הפרות זכויות אדם חמורות בחודשים האחרונים; משלוח סיני של נשק ותחמושת לדרום סודן שסועת הקרבות, בה אמנסטי אינטרנשיונל תיעד מקרים של פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות; זה בנוסף למגוון רב של מדינות הממשיכות לספק נשק קל להונדורוס, אשר לפי הסטטיסטיקות של האו"ם הינה המדינה עם שיעור הרצח הגבוה בעולם.

"ההישג הזה מהווה פריצת דרך היסטורית. הוא מראה כי פעילי זכויות אדם יכולים לפעול לטווח הרחוק, ולעבוד ללא לאות כדי להפוך רעיון טוב למציאות מצילת חיים בכל העולם", אמר סליל שטי, מזכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל. "כשפעילי אמנסטי אינטרנשיונל היו בין קבוצת האנשים הקטנה שלראשונה הציע לשים רגולוציות שיפקחו על הסחר חסר האחריות בנשק בתחילת שנות התשעים, חלק אף לעגו לרעיון. שני עשורים אחר כך, האמנה הפכה למציאות המחייבת על פי חוק".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס