ידיעה כתובה |

: סרבן המצפון אוריאל פררה שוחרר

חברה נכתב על ידי

היום בבוקר, לאחר 10 תקופות כליאה, יחס משפיל ומבזה בכלא ודחייות חוזרות של בקשתו לוועדת מצפון, שוחרר אוריאל מהכלא.

ב-27.4.2014 אוריאל פררה הצהיר על סירובו לשרת בצבא מטעמים מצפוניים בשל התנגדותו לכיבוש העם הפלסטיני וקיפוח זכויות הפלסטינים בישראל. לדבריו "סירבתי להתגייס לצבא מטעמי מצפון. הסיבות הן שהצבא מפר זכויות אדם בשטחים, הורג ומשפיל את העם הפלסטיני. בשבילי בתור בן אדם דתי – זה מנוגד לתפיסה שאלוהים ברא את כולנו בצלמו, ואין לנו שום זכות לפגוע בחיי אדם." עם הגעתו ללשכת הגיוס, הוא הצהיר על סירובו ונשפט לתקופת כליאה של 20 יום בכלא 6 ליד עתלית. במהלך כליאתו הראשונה, אוריאל נתקל ביחס מחפיר וביזוי אמונתו הדתית בכלא. בין היתר נענש על סירובו המצפוני ללבוש מדים בכלא הצבאי בכליאתו באגף בידוד למשך יומיים, נמנע ממנו ליצור קשר טלפוני עם עורכת דינו למשך שבוע ימים ולקבל מכתבים לכלא בטענה כי תכניהם אסורים.

באדיבות רותי פררה

מתוך סרטון נאום של אוריאל פררה, באדיבות רותי פררה

את כליאותיו ליוו הפגנות תמיכה לשיחרורו:

הפגנה למען הסרבן אוריאל פררה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנה בכלא 6, 11.7.2014, למען סרבן המצפון אוריאל פררה, נער חרדי מבאר שבע, כלוא בכלא 6 מאז 3.6.2014. אוריאל לא מוכן לקחת חלק בכיבוש ובמדיניות מיליטריסטית אלימה. אוריאל מרצה תקפות מאסר שלישית בכלא בעתלית. משפחה וחברים באו לתמוך בו בהפגנה בה השתתף גם הסרבן עומר סעד שהשתחרר לאחר חודשים בכלא.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/07/2014

הפגנה למען הסרבנים אודי סגל ואוריאל פררה (לדף הכתבה »)

הפגנת תמיכה מול כלא 6 למען הסרבנים אודי סגל ואוריאל פררה. התקיימה ביום שישי, 05.09.2014. בהפגנה השתתפו חותמי מכתב הסרבנים, פעילי "יש גבול" וסרבנים דרוזים.
הופק ע"י: | עלה ב: 07/09/2014

להלן דברי אוריאל לפני כליאתו השניה מיום 18.5.14:

"קוראים לי אוריאל פררה, ב-27/4/14 נכלאתי ל- 20 יום בכלא שש, כיוון שסרבתי לשרת ולהיות חלק בצבא כובש, אנטי-דמוקרטי, מפר זכויות אדם ואזרח. שוחררתי ב-16/5/14 יום שישי. כשחזרתי הביתה הרגשתי שינוי עצום, שינוי בין להיות כלוא לחופשי, וסוף-סוף הוצאתי מתוכי את כל העצב שהיה סגור אצלי במהלך הכליאה, עצב על זה שהייתי כלוא לא בגלל שאני רוצח, אנס או עברניין, אלא להפך, בגלל שהתנגדתי לכל הפעילות האנטי-דמוקרטית של הצבא בשטחים, כי לא רציתי להיות שותף לפעילות הזו. הם ניסו לשבור אותי, שמו אותי באגף הבודדים יום וחצי, והתעללו בי התעללות נפשית. אחר כך העבירו אותי לפלוגת כלואים שבה יושבים כלואים על תיק פלילי או בחורים שהיו עריקים הרבה זמן. כל מה שביקשתי זה לעשות שירות לאומי במקום השירות הצבאי, אפילו 3 שנים, אבל לצבא זה לא היה אכפת, הם כלאו אותי בגלל דעותיי, בגלל שאני מתנגד למסגרת שלהם ולכל העוול שהם עושים לפלסטינים. כשהעבירו אותי לתא עם עוד אסירים הסתדרתי איתם יפה, רובם היו שם עריקים בגלל בעיות כלכליות. העברתי את הזמן בקריאה ובלימוד תורה, פתרתי סדוקו ותשחצים עם עוד 2 כלואים שם. הכלואים לא קוראים ספרים ולכן השעמום הוא בלתי נסבל, לרובם אין בגרויות, יצא לי ללמד מתמטיקה לכלוא אחד והרבה שאלו אותי שאלות לגבי יהדות ותורה ורצו להתחזק בדת. הייתי בתא מספר 4, היינו שם כ-10 כלואים, מיטות ברזל קומותיים עם קפיצים, בתא יש מצלמה. בתא 4 הרצפה שבורה ולכן כשוטפים עם מים, הרבה מים נשארים מתחת לרצפה וזה גורם לריקבון, ואנחנו מרחים את כל הריקבון הזה. היו גם תולעים במקלחת. רוב הכלואים מעשנים הרבה שם ולכן המפקדים יודעים שאם מישהו מהכלואים לא מתנהג כמו שהם רוצים אז הם שוללים לו קנטינה והוא לא יכול לקנות סיגריות. הם יודעים שאני לא מעשן ולכן שללו שיחות טלפון, ל-8 ימים בהתחלה ובסוף לעוד 3 ימים. בקיצור הם פוגעים איפה שהכי כואב לנו.
נותנים לנו 4 דקות שיחת טלפון ביום, לי נתנו זמן להתפלל כל יום 3 תפילות. בשבוע האחרון הם לא מסרו לי את המכתבים שאמא שלי והרבה אנשים שלחו לי דרך פקס בטענה שהמידע שבמכתבים אסור ושהם לא רוצים שזה יכנס לתא. גם שללו שיחת עורך דין בימים האחרונים שזה חמור מאוד. הם ממש הגזימו איתי במהלך הכליאה הזאת."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס