ידיעה כתובה |

: אלימות נגד גרינפיס ברשת הום סנטר

סביבה נכתב על ידי

מאבטחי הום סנטר היכו צלם של ארגון גרינפיס ושברו את מצלמתו בפעילות מחאה שערך גרינפיס בסניף הום סנטר בבאר שבע.

אתמול, שני, 10.11, הגיעו 30 פעילי גרינפיס לכל סניפי רשת הום סנטר בהם נמכר עץ: ראשון לציון, קריית חיים, באר שבע ופתח תקווה, וקשרו עצמם למחלקת העץ של החנויות. במטרה לעצור את הסחר בעץ ממקורות לא חוקיים באמזונס. תגובתה של הרשת הייתה קשה ובבאר שבע הסלימה לאלימות של ממש: שמואל ונגרינוביץ', הצלם סיפר כי "מאבטחי הום סנטר ביקשו ממני לצאת מהחנות, בעודי יוצא – משך אותי אחד מהם החל למשוך אותי חזרה לחנות באלימות, לקח ממני את המצלמה והחל לרסק אותה על הרצפה." כתוצאה מהמאבק נפצע שמואל בפניו. במהלך המחאה הלא אלימה נעצרו 13 פעילי הארגון.

ב-4 השנים האחרונות הפכה ישראל לאחת מ-8 היבואניות הגדולות של עץ האיפאה הנדיר ויקר הערך מהאמזנס, בצריכת עץ איפאה לנפש ניצבת ישראל במקום השני בעולם. בשנת 2013 בלבד, ייבאה ישראל כ-5000 טון של עץ מהאמזונס, חלק נכבד ממנו מגיע ממקורות לא חוקיים, והיא שותפה מרכזית בכריתה המסוכנת והבלתי חוקית שמובילה להרס יערות האמזונס.

מעצר פעילים בפתח-תקווה (באדיבות: ארגון גרינפיס)

מעצר פעילים בפתח-תקווה (באדיבות: ארגון גרינפיס)

עץ איפאה הינו עץ נדיר, הגדל ביערות האמזונס בצפיפות נמוכה של עץ אחד למאה דונם יער בממוצע. כריתה של עץ בודד גוררת עימה כריתה של כל הריאה הירוקה סביב אותו עץ וכפועל יוצא לדילול מיידי של יערות הגשם ויצירת קרחות יער עליהן לא ניתן לגדל עצים בשנית. יש לציין כי בשל האיפאה נחשב לעץ נחשק ומבוקש בשווקים הבינלאומיים. לאור זאת, ברוני העץ הברזילאים רומסים את החוק הקיים ומנסרים את המשאב היקר בניגוד לחוק.

תגובת הום סנטר: "…..כרשת המתמחה בעשה זאת בעצמך בחרנו במחלקת הדקים להתקשר עם יבואן עצים שעובד אך ורק עם מפעלים הכורתים בכריתה ירוקה. מדובר בשטחים ירוקים שסומנו על ידי ממשלת ברזיל כשטחים המיועדים לכריתה ירוקה, כריתה מאמצע הגזע , אשר דואגת שהעץ יוכל להמשיך ולצמוח מחדש."
אך לפי ארגון גרינפיס השיטה אותה מתארת הרשת לא מתבצעת בפועל .

סחר לא חוקי בעצים הוא אחד השווקים הבלתי חוקיים הגדולים בעולם, לצד סחר בסמים, בבני אדם ובנשק. בדומה להם, מדובר בפשע חמור, המערב שחיתות, שוחד ורצח. בשנים האחרונות נרצחו מאות ברזילאים על רקע סחר לא חוקי בעצים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. טל 11 בנובמבר, 2014  בשעה 17:06

    כל הכבוד לגרינפיס. אל תקנו בהום סנטר, אנחנו לא צריכים לשלם על זה שהורגים אותנו.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס