תמלול הכתבה: של מי הגז הזה?

של מי הגז הזה?

מגיש: ביום שני השבוע, יום כדור הארץ - יום ירוק שמשמעותו שמירה על משאבי הטבע למען הדורות הבאים, התקיימה במלון "הילטון" תל אביב הוועידה הלאומית ה-5 לאנרגיה. שם התחככו בעלי הון עם פוליטיקאים כדי שהאחרונים יאפשרו להם לייצא את משאבי הגז הטבעי שנמצאו בישראל לחו"ל ובכך להגדיל את רווחיהם. אל מול שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ והמשקיעים הפגינו פעילי סביבה שקראו "לא לייצוא הגז".

אודי חן – קמפיינר במגמה ירוקה: החברות לא קנו את זה, הם קיבלו את זה, הם קיבלו את זה אפילו בלי מכרז כדי שהם יוכלו להזרים את הגז לישראל ואנחנו נוכל להנות ממנו. כדי לייצא את הגז צריך אישור מיוחד והם כרגע יודעים שהם צריכים את האישור הזה ופועלים במלוא המרץ להשיג את האישור הזה על ידי לחץ של לוביסטים וחברות יחסי ציבור.

דרור רשף – כלכלה בת-קיימא: הגז שרוצים לייצא צריך במקומו לייבא דלקים אחרים, נכון? למכוניות לדוגמא צריך נפט, צריך גז נוזלי מיובא, צריך דיזל לתעשייה, סולר... כל הדלקים האלה יקרים פי שלוש עד פי חמש מהגז. הכמויות הן אדירות ולכן שאתה מכפיל את הכמויות זה מליארדי דולרים. בסביבות 900 מיליארד שקל העלות שזה בערך פי חמש או פי שלוש מהתמלוגים.

מגיש: המפגינים לא רק מבקשים לשמור על האנרגיה בתוך גבולות ישראל. חלקם באו למחות על הסיכון שבטיפול הגז ביבשה - סמוך לביתם, במקום בלב ים.

יוני ארי – ראש מטה המאבק בעמק חפר: נושא ייצוא הגז וגם הטיפול בגז משתלבים ביחד, כי זה בדיוק מסמן את כל החוסר תכנון במדינת ישראל לגבי המדיניות באנרגיה. אנחנו חושבים שמדינת ישראל צריכה לשמור את הגז הזה, אנחנו רק אומרים למדינת ישראל תטפלו בגז הזה בים, תשמרו על הבטיחות, על הביטחון, על הבריאות של תושבי מדינת ישראל.

מגיש: המשקיעים מצדם טוענים שרווח מיצוא הגז ימשוך לישראל עוד משקיעים לאיתור גז נוסף, דבר שהחברה הישראלית כולה תהנה ממנו.

אהוד מראני – מנכ"ל "הכשרה אנרגיה": יותר היתרי ייצוא לא יפגעו בייצא הגז לשוק המקומי – נהפוכו, הם יגדילו את היצור לשוק המקומי, למה? אם אי-אפשר לייצא והשוק המקומי כבר מכור מראש רובו ככולו להרבה מאוד שנים אף אחד לא ירצה לעשות חיפושים נוספים וגם אם הוא ירצה הוא לא יוכל לגייס כסף לזה בשוק ההון.

מגיש: הטענה הקלאסית של בעלי ההון, הקובעת כי ככל שהם ירוויחו יותר כסף - יותר כסף יזלוג לציבור - התבררה כבר מזמן כמסקנה לא נכונה.

סוף תמלול הכתבה: של מי הגז הזה?
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס