ידיעה כתובה |

: עמדת מען על רפורמת המס לשנת 2015

חברה נכתב על ידי

ארגון העובדים מען טוען כי ברפורמת המס המוצעת בתקציב 2015 הממשלה מקדמת ניצול יתר של עובדים זרים ומשאירה עובדים ישראלים בעוני ואבטלה:
– העלאת שעור האגרות והמס על עובדים זרים בהצעת התקציב לשנת 2015 מכשירה את המשך היבוא של עובדים זרים, ותשאיר את עובדות החקלאות ופועלי הבניין באבטלה.
– האגרה שתוטל על עובדים זרים לא תייקר את עבודתם אלא תפגע בשכרם הנמוך ממילא.
– קידום קליטת ישראלים בשוק העבודה מצריך להפסיק לייבא עובדים בכבילה, ולתת סיוע למעסיקים שקולטים עובדים מקומיים.
– כריכת העסק של יבוא עובדים זרים, עם נושא הפליטים ומבקשי המקלט, היא פופוליסטית ודמגוגית.
ממען נמסר כי בידה האחת הממשלה מציעה להגדיל את האגרה המוטלת על מעסיקי מבקשי מקלט בשעור של 10% מעל לזו המוטלת על מעסיקי עובדים זרים ברשיון, ולבטל את הזיכוי ממס שקבלו עד עתה עובדים זרים ברשיון בענפי הבניין והחקלאות. בידה השניה הממשלה ממשיכה להתיר העסקה של יותר מ-25 אלף עובדים זרים בחקלאות (המהווים 60% מכח העבודה בענף) ומגדילה מחדש את מכסת העובדים הזרים בבניין מ-5,000 ל-15,000. התוצאה היא שפועלות חקלאות ועובדי בנין ישארו מובטלים.

ארגון העובדים מען נאבק מזה תשע שנים לקדם תעסוקה של נשים ערביות חסרות מקצוע בחקלאות, אך נתקל במשקים חקלאיים הרוויים בעובדים תאילנדים זולים, המשתלמים יותר לחקלאים. מען הצליח עד כה לשלב מאות נשים ערביות במשקים חקלאיים שבעליהם הסכימו לשלם שכר חוקי, ויצאו נשכרים, אך עדין אלפי נשים ערביות נותרות ללא מענה או נאלצות להסתפק בעבודות זמניות. צעירים ערבים רבים לא מצליחים להקלט בתחום הבניין, ונותרים ללא עבודה. התוצאה היא אבטלה ועוני בישובים ערביים, המלווים בהתבדלות ותסכול.
עשרות דוחות וועדות חקירה ובדיקה של בנק ישראל, של משרד האוצר, ושל ארגון המדינות המפותחות, קבעו כי על הממשלה לשים קץ לתעשיית של ייבוא עובדים זרים בכבילה כדי לפתוח את שוק העבודה בפני עובדים מקומיים מהפריפריה, בעיקר ברחוב הערבי. אלא שהממשלות האחרונות העדיפו קשרים מושחתים ואינטרסים צרים של הלובי החקלאי ושל חברות כוח האדם העושות רווחי עתק מניצול של עובדים זרים בכבילה.

צפו בכתבה שהפקנו בעבר על שילוב נשים ערביות בענף החקלאות:

פועלות ישראליות בחקלאות (לדף הכתבה »)

שביתה של עובדים כדרך להשיג הישגים מול המעסיקים הינה דרך מקובלת ולגיטימית, אך בשבוע החולף התקיימה דווקא שביתה לא שגרתית של מעסיקים, שרוצים להשיג הטבות מהממשלה. החקלאים, שמעסיקים אלפי פועלים, יצאו במחאה עקב החלטת הממשלה לצמצם את מספר הפועלים הזרים שיעבדו בחקלאות. התקשורת, שהפחידה את הציבור ובדקה בכל יום האם יש מחסור בירקות ומה מחיר העגבניה, המשיכה לחזק את טענת החקלאים שנשמעה כאקסיומה: "פועלים ישראלים אינם מוכנים לעבוד בחקלאות". האמנם? יצאנו לשטח לשוחח עם פועלות ישראליות בענף החקלאות המאוגדות בעמותת מען, שרוצות מאוד להמשיך ולעבוד בחקלאות, כל עוד הן תועסקנה כחוק. אייטם מתוך "סדר חברתי" - מגזין אקטואליה (מספר 10).
הופק ע"י: | עלה ב: 29/11/2010

  כתבות ווידאו שחבל לפספס