ידיעה כתובה |

: אום אל חיר נהרס ונבנה

מדינה נכתב על ידי

הכפר הפלסטיני אום אל חיר, הסמוך להתנחלות כרמל בדרום הר חברון, נהרס שלשום, 27.10.2014, על ידי הצבא. נהרסו 6 מבנים וכן הטאבון שמספק לחם לכפר. למחרת ההריסות, תושבי הכפר החלו לבנותו מחדש.


הריסות הכפר (צילום שטח ע"י התושבים):

הבנייה מחדש (צילום גיא בוטביה):

אום אל ח'יר הוקם בשנות השישים, על ידי בדואים שגורשו ב-1948 מאזור תל ערד על אדמה שקנו מתושבי יטא. הכפר נמצא בשטח סי, בשליטה אזרחית ובטחונית ישראלית ונתון להריסות של הצבא ולהתעמרות של מתנחלים מההתנחלות הסמוכה כרמל. המתנחלים יצאו כבר כמה פעמים ושפכו מים על הטאבון שמשמש את כל הכפר להכנת לחם, וב-2010 אף הוצא לו צו הריסה ע"י המנהל האזרחי בעקבות תלונות של המתנחלים מכרמל. בעקבות עתירה של התושבים, משנת 2011 נאסר על ביצוע כל שינוי בטאבון עד קבלת החלטה אחרת.

הכפר נהרס גם במהלך 2012 בזמן שההתנחלות כרמל המשיכה להתרחב:

בשנת 2011 חסמו המתנחלים את יציאת הצאן למרעה, בחסות הצבא והמשטרה. העדר פוזר בברוטליות ועז אחת מתה, כנראה כתוצאה מבעיטה בראשה.

אום אל חיר והטרדות מתנחלים (לדף הכתבה »)

ההתנחלות הירוקה כרמל בנויה על שטחים שהופקעו מהישוב הבדואי הקטן אום אל חיר. התושבים עניים מרודים גם במושגים של עולם שלישי. השטח מדברי והמים מובאים במכלית. המשפחות שמגוריהם נושקים לגדר ההתנחלות, מתפרנסות בצמצום, מצאנן. מתנחלי כרמל מתנכלים ככל שביכולתם במטרה לסלק את הפלסטינים מאדמתם. הצבא והמנהל האזרחי שותפים לעוולה ועומדים לצד המתנחלים. ההתעמרות באנשי אום אל חיר היא יומיומית, פעמיים הרסו בתים, תכניות מתאר אינן מאושרות. מופעל עליהם לחץ בלתי פוסק, תוך שימוש נואל בחוק כדי לפנותם. תקצר היריעה מלפרט את הרשע. לאחרונה חוסמים המתנחלים את יציאת הצאן למרעה, בחסות הצבא והמשטרה. ביום שלישי האחרון העדר פוזר בברוטליות ועז אחת מתה, כנראה כתוצאה מבעיטה בראשה. למחרת לקח עזרא נאווי את פגר העז והניח אותו במחאה בפתח הבסיס של חטמ"ר יהודה. המח"ט זעם מאד, ואחרי מרדף משטרתי דרמטי עזרא נעצר ע"י בלשי משטרת חברון. אני שנהגתי ברכב נעצרתי אתו. יש כוונה להגיש נגד שנינו כתב אישום. בינתיים עזרא קיבל דוח וקנס כספי של 1500 שקלים על השלכת פסולת. מי שמוכן לעזור בתשלום יבורך. (נסים מוסק) צילום: נאסר נאוואג'עה ופעילי תעיוש.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/06/2011

עדותו של עיד סולימאן עדלין, בן עשרים ושבע, נשוי ואב לתינוקת, פלסטיני בדואי משבט ג'הלין, תושב הכפר:

עדותו של עיד סולימאן עדלין (לדף הכתבה »)

עדותו של עיד סולימאן עדלין, בן עשרים ושבע, נשוי ואב לתינוקת, פלסטיני בדואי משבט ג'הלין, תושב הכפר אום-אל-חיר הסמוך להתנחלות כרמל. הסרטון הוא חלק מקמפיין של שומרי משפט - רבנים למען זכויות אדם, המתמקד בעדויות של פלסטינים תושבי דרום הר חברון.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/04/2011

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס