ידיעה כתובה |

: 12 עובדות על איסור ההפלות באל סלבדור

חברה נכתב על ידי

חוקי ההפלות באל סלבדור הם מהמגבילים ביותר בעולם. קיים איסור מוחלט על הפלות ועל המורשעים בביצוען מוטלים עונשי מאסר כבדים.

דו"ח חדש –"על סף מוות: אלימות נגד נשים והאיסור על הפלות באל סלבדור", מתאר כיצד חוקים מגבילים אלו הורסים את חייהן של נשים וילדות.

הדוח המלא (אנגלית), תקציר בעברית

ממצאי הדו"ח הם:

 1. נשים וילדות שנמצאו אשמות בכך שעברו הפלה, עומדות בפני מאסר של שנתיים עד שמונה שנים. אנשי הצוות הרפואי שסייעו בביצוע ההפלה עומדים בפני מאסר של עד 12 שנה.
 2. נשים שעברו הפלות טבעיות הואשמו ברצח בנסיבות מחמירות, אישום שיכול להביא למאסר של עד 50 שנה. אמנסטי אינטרנשיונל תיעד מקרים של נשים רבות שנשפטו לתקופות מאסר של עשרות שנים בכלא לאחר שעברו הפלה טבעית.
 3. אל סלבדור אסרה ביצוע הפלות בכל הנסיבות ב-1998.
 4. בשנה שעברה, המשטרה האזרחית לאומית של אל סלבדור תיעדה שש עשרה מקרים של נשים וילדות שהואשמו בהפלה, שש מהן היו מתחת לגיל 17 בזמן ביצוע העבירה לכאורה.
 5. בגלל האיסור, הפלות חשאיות הן נפוצות. לפי משרד הבריאות של אל סלבדור, בוצעו במדינה 19,290 הפלות בין השנים 2005 ו-2008. בלמעלה מרבע מהן היו מעורבות ילדות מתחת לגיל 18. סביר להניח שהמספר האמתי גבוה הרבה יותר.
 6. שיטות נפוצות המשמשות נשים וילדות לסיום ההיריון כוללות: בליעת רעל עכברים או חומרי הדברה אחרים, החדרת מסרגות , חתיכות עץ וחפצים חדים אחרים לצוואר הרחם ולקיחת תרופת מיזופרוסטול (לטיפול בכיבים), אשר משמשת לביצוע הפלה.
 7. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 11% מהנשים והילדות שעברו הפלות חשאיות באל סלבדור מתו כתוצאה מההליך. יחד עם זאת, בגלל הסודיות שאופפת את הנושא סביר להניח שהמספר האמיתי גבוה בהרבה.
 8. 57% ממקרי המוות של נשים בהיריון בגילאי 19-10 באל סלבדור היו עקב התאבדויות, וסביר להניח שהיו מקרים נוספים רבים שלא דווחו.
 9. סקר שנערך ב-2013 על ידי אחד מהעיתונים חשף, כי 74% מהנסקרים תמכו בהפלה אם ההיריון מסכן את חיי האישה.
 10.  אל סלבדור היא המדינה עם שיעור ההיריון בקרב בני נוער הגבוה באמריקה הלטינית. לפי הסקר הלאומי של בריאות המשפחה, למעלה מחמישית (23%) מהנערות בגילאי 15 עד 19 באל סלבדור היו בהיריון לפחות פעם אחת. כמחצית מהן היו מתחת לגיל 18 ולא התכוונו להיכנס להיריון.
 11. בשנה שעברה, המשטרה האזרחית הלאומית רשמה 1,346 מקרי אונס של נשים וילדות. כשני שליש היו מתחת לגיל 15 או הוגדרו כבעלות "מוגבלות מנטלית" ולא היו במצב שיכלו לתת הסכמה מדעת, בין אם כי איבדו את הכרתן  ובין אם או בעקבות מצבן הנפשי.
 12.  יש רק מקלט אחד לנשים באל סלבדור. יש בו מקום ל-35 נשים וילדים בלבד.

el salvador

  כתבות ווידאו שחבל לפספס