ידיעה כתובה |

: לקראת ועידת אקלים באו"ם, הפגנה ומיצג בת"א

סביבה נכתב על ידי

במדינה בה חיים בקצב כל כך מטורף, בין מלחמה לאסון, קשה לעסוק בהתחממות הגלובלית ובשינוי האקלים, בעיה שנראית ערטילאית ורחוקה ולכן נדחקת פעמים רבות לסוף סדר העדיפויות- נתעסק בזה אחרי שתיגמר המלחמה, אחרי שנמצא פתרון לבעיית הדיור, אחרי שנצליח לגמור את החודש, אחרי שייגמרו החגים וכו'. נדמה שתמיד יש משהו דחוף יותר וסוער יותר, אך ההתחממות הגלובלית היא כבר לא בעיה רחוקה. זה קורה עכשיו ויש לזה השלכות אמתיות מאוד על חייהם של אנשים. ההתחממות משבשת כלכלות של אומות שלמות, פוגעת באיזון האקולוגי ויוצרת בעיות אקולוגיות, כלכליות וחברתיות שיהיה קשה ויקר לפתור.

ב-23 בספטמבר, תתקיים וועדת האקלים של האום, כנס ראשון בסדרת כנסים וועדות בנושא שינוי האקלים שמטרתן להגיע ב-2015 להסכם עולמי שיחייב צמצום בפליטת גזי החממה. ניסיונות קודמים להביא להסכמים כאלו לא צלחו. בוועידת קופנהגן (2009), לא הושג הסכם מחייב זאת, אך ישראל התחייבה מיוזמתה על צמצום 20% מפליטות גזי החממה (מהצפי) לשנת 2020. בשנת 2010 הוכנה תכנית ממשלתית שהייתה אמורה, בנוסף לצמצום הפליטות, להביא לחיסכון אדיר של כ-34 מיליארד₪ למשק בעלות ממשלתית של 2.2 מיליארד  בלבד. אך לאחר שהחלה, נדחה ביצוע התכנית בשלוש שנים (מ2013 עד 2016) במסגרת חוק ההסדרים, בשל ההשקעה הממשלתית הנדרשת. החלטה שגורמת לבזבוז כספי ציבור ולנזק רב לכדור הארץ. 

ב-21 בספטמבר, יתקיימו הפגנות ברחבי העולם בדרישה ל-100% אנרגיה נקייה בארגון AVAAZ ובמטרה להפעיל לחץ על האו"ם להגיע להסכמים מחייבים בנושא. בישראל, תתקיים באותו היום הפגנה ומיצג בה ידרשו המפגינים מהממשלה להתייצב בוועדה לצד המדינות המחשבות את צעדיהן קדימה, ולא מביטות רק לטווח הקרוב ולאינטרסים הצרים וקצרי הטווח ולהתחייב למעבר ל100% אנרגיה נקייה עד 2050. המצב הלא פשוט והזמן הקצוב מחייב הירתמות כלל עולמית למען השגת הסכם מחייב. אם ישראל תראה את עצמה כלא-שותפה במאמץ העולמי, היא תפגע הן באפקטיביות המאמץ והן במחויבותן של שאר המדינות. מסיבות אלה על ישראל לקחת על עצמה התחייבויות משמעותיות בוועדה הקרבה, ולהתאמץ כדי לממשן.

במיצג, הפעילים יעמידו פני נחנקים. נחנקים כפי שאנחנו חונקים את כדור הארץ בפליטת גזי החממה ובעצם, כפי שאנחנו חונקים את עצמנו בהמשך הזיהום והתרומה להתחממות כדור הארץ. בנוסף, AVAAZ מפיצים עצומה בנוסח הבא, עליה חתומים כבר מיליון וחצי אנשים ברחבי העולם, וכ-5000 בישראל. לחתימה על העצומה

לאירוע ההפגנה והמיצג בפייסבוק

aklim

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס