ידיעה כתובה |

: אמנסטי: עדויות על טיהור אתני בצפון עיראק

מדינה נכתב על ידי

עדויות חדשות שנחשפו על ידי אמנסטי אינטרנשיונל מצביעות על כך שחברים בקבוצה החמושה, המכנה עצמה "המדינה האיסלאמית" (דאעש), החלו בקמפיין שיטתי של טיהור אתני בצפון עיראק, ביצעו פשעי מלחמה, הכוללים מספר רב של הוצאות להורג במקום וחטיפות, כנגד מיעוטים אתניים ודתיים.

במסמך העדויות של ארגון זכויות האדם מוצגות עדויות מסמרות שיער של ניצולי מעשי טבח, המתארים כיצד עשרות גברים וילדים באזור סינג'אר בצפון עירק נאספו על ידי לוחמים של המדינה האיסלאמית, הוכנסו לתוך משאיות והובלו לפאתי הערים והכפרים שם נרצחו בקבוצות או נורו אחד אחד. מאות, וייתכן שאף אלפי נשים וילדים, ביחד עם עשרות גברים, מהמיעוט היזידי נחטפו גם הם מאז שהמדינה האיסלאמית השתלטה על האזור.

שניים מהמקרים הקטלניים ביותר שתיעד אמנסטי, התרחשו כאשר לוחמי המדינה האיסלאמית פשטו על הכפרים קיניאה (Qiniyeh) ב-3 באוגוסט וקוחו ב-15 באוגוסט. מספר ההרוגים בכפרים הללו לבדם מגיע למאות. קבוצות של גברים וילדים, ביניהם גם ילדים בגילאי 12, משני הכפרים נתפסו בידי לוחמי המדינה האיסלאמית, נלקחו ונורו.  סאלם, שהצליח להתחבא ולשרוד בקרבת אזור הטבח במשך 12 יום תיאר בפני אמנסטי אינטרנשיונל את הזוועה בלשמוע את הפצועים זועקים בכאב. "חלקם לא יכלו לזוז ולא יכלו להציל את עצמם; הם שכבו שם בייסורים וחיכו למוות. הם מתו מוות נוראי. אני הצלחתי לגרור את עצמי הרחק משם וניצלתי בזכות שכן מוסלמי; הוא סיכן את חייו כדי להציל אותי; הוא יותר מאח בשבילי. במשך 12 יום הוא הביא לי אוכל ומים בכל לילה. לא יכולתי ללכת ואיבדתי את  התקווה להצליח לברוח וזה נעשה יותר ויותר מסוכן בשבילו להמשיך להחזיק אותי שם".

"במקום להחמיר את המצב על ידי העלמת עין ממיליציות קנאיות, או על ידי חימוש מיליציות שיעיות הנלחמות במדינה האסלאמית, כפי שעשו הרשויות עד כה, ממשלת עירק צריכה להתמקד בהגנה על כל האזרחים ללא תלות בקבוצה האתנית או הדת שלהם", אמרה דונטלה רוברה, יועצת בכירה לתגובה למשברים באמנסטי אינטרנשיונל הנמצאת כעת בצפון עיראק.

לראיונות עם ניצולי הטבח בקוחו לחצו כאן.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס