עדכון חדשות |

: אושרו בכנסת התקנות להחזקת חזירים

סביבה נכתב על ידי

ועדת החינוך של הכנסת אישרה אתמול (24/7/2014) תקנות הקובעות איך יש להחזיק חזירים שמגודלים לצרכי בשר במשקים חקלאיים. התקנות אושרו לאחר מאבק ציבורי ומשפטי ממושך בן 12 שנים ושתי עתירות לבג"ץ, והן יביאו לשיפור מצבם הקשה של כמאתיים אלף חזירים שנשחתים בישראל מדי שנה.

pigs

ארגוני הגנת בעלי-חיים השיגו שורת הישגים משמעותיים ובהם:
– תקנות האוסרות להחזיק חזירות בתקופת ההיריון בתאים שלא מאפשרים להן שום תנועה כמקובל היום. החזירות ההרות יוחזקו מרבית הזמן בקבוצות, ולא יבודדו זו מזו יותר מימים אחדים. בתקופת ההמלטה וההנקה מתירות התקנות להחזיק את החזירות בתאים שלא מאפשרים להן תנועה כלשהי לתקופה של עד 14 יום. כיום נהוג להחזיק את החזירה בתנאים אלו כל תקופת ההנקה, ולמעשה מרבית חייה.

– תקנות הקובעות שטחי מינימום להחזקת חזירים, שיאפשרו לכל החזירים לשכב על צדם בו זמנית. מדובר בשטח קטן, אולם בשיפור של ממש לעומת המצב הקיים, ובתקן מהמתקדמים בעולם היום.

– תקנות המחייבות לספק לכל חזיר קש או חומר אחר כאמצעי ל"העשרה סביבתית" – וזאת בניגוד למצב הקיים היום, בו החזירים מוחזקים במכלאות חשופות ללא שום גירוי כלשהו.

– ניתנו לשירותים הווטרינרים כלים לצמצם פגיעות בחזירים שמקורן בעיוות תורשתי:

– בנוגע לסירוס החזירים, לקיטום הזנבות שלהם ולחיתוך שיניהם, מחייבות התקנות את משרד החקלאות להציג לוועדת החינוך של הכנסת בתוך שנתיים נתונים מדעיים, על-מנת שתיבחן האפשרות להפסיק את חיתוך האברים הללו.

ארגוני הגנת בעלי-חיים קיבלו את התקנות בתחושות מעורבות. מצד אחד, אין ספק שמדובר בהתקדמות ביחס למצב הקיים, ובתקנות שבנושאים מסוימים הן מתקדמות בקנה מידה עולמי. מצד שני, התקנות עדיין מאפשרות להחזיק חזירים בתנאים קשים של חסכים חושיים והתנהגותיים, במכלאות צפופות ומשמימות. מעמותות תנו לחיות לחיות ואנונימוס שעתרו לבג"ץ בדרישה להתקין את התקנות נמסר: "אנחנו מברכים על התקנת התקנות, ושמחים שחלק מהדרישות המינימאליות שהצבנו שולבו בהן. עם זאת, חשוב שהציבור יהיה מודע עד כמה ההגנה על החזירים היא קטנה, וכמה אכזריות מותרת גם במסגרת התקנות הקיימות. חזירים הם יצורים חשים וסקרנים, עם אינטליגנציה דומה לזו של כלב. מי שקונה את בשרם צריך לדעת שהם הוחזקו – לפי חוק – בתנאים קשים של צפיפות וחסכים, ועברו ניתוחים אכזריים ללא הרדמה."

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס