ידיעה כתובה |

: הודו אוסרת על יבוא כבד מפוטם

סביבה נכתב על ידי

הישג לארגוני בעלי החיים בהודו: לאחר קמפיין ממושך, החליטה ממשלת הודו לאסור על יבוא כבד שומני של ברווזים ואווזים שעברו פיטום בכפייה. בהודעה באתר האינטרנט של המינהל לסחר החוץ במשרד התעשייה והמסחר ההודי, נכתב כי מדיניות היבוא של כבד שומני משתנה מ"חופשית" ל"אסורה".

גם בישראל גוברות הקריאות לאסור בחוק על מכירת כבד מפוטם. הצעת חוק בנושא הוגשה ע"י ח"כ הרב דב ליפמן ("יש עתיד") יחד עם 20 חברי-כנסת מימין ומשמאל, אושרה בוועדת השרים לחקיקה ועברה ברוב גדול בקריאה טרומית בכנסת. "השר יאיר לפיד הבטיח לתמוך בהצעת החוק ולקדמה עוד במושב הנוכחי של הכנסת, ואנו מקווים שאינטרסים של קומץ יבואנים לא יטרפדו את המהלך", אומרים בעמותות "אנונימוס לזכויות בעלי חיים" ו"תנו לחיות לחיות". "פיטום בכפייה הוא התעללות קיצונית: מאביסים את האווזים והברווזים בכמויות אדירות של עיסה שמנונית, עד שהכבד שלהם מתנפח פי 5-10 מגודלו הטבעי. רבים מהם מתים עוד לפני השחיטה, ואחרים סובלים מפציעות ומתקשים לנשום. אם ההתעללות אסורה בישראל, זה רק הגיוני לאסור על מכירת תוצריה – הרי לא אסרנו על התעללות רק בשביל להעביר את עסקי הפיטום לחו"ל".

ישראל אסרה על פיטום עופות  כבר לפני עשור, לאחר קמפיין ממושך של עמותת "אנונימוס לזכויות בעלי-חיים". בג"ץ פסק שהפיטום הוא התעללות בלתי חוקית, והממשלה החליטה לסגור את הענף. ואולם כיוון שעד כה לא נאסרה מכירת המוצר, ניתן עדיין למצוא בארץ כבד מפוטם המיובא בעיקר מהונגריה. "הצעת החוק מבקשת להשלים את האיסור על פיטום עופות מים, ברוח החקיקה בקליפורניה, משום שהפיטום – בין אם נעשה בארץ ובין אם נעשה בחו"ל – מנוגד לתקנת הציבור הישראלית", נכתב בדברי ההסבר להצעה.

pitom

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס