ידיעה כתובה |

: מחאת "צעד החופש"

חברה נכתב על ידי

דיווחים על אלימות כנגד מבקשי מקלט ופעילי זכויות ישראל במחאת "צעד החופש" בחורשה סמוך ליישוב ניצנה, ביום א' ה- 29/6/2014 פונו מאות מבקשי מקלט אפריקאים שהתמקמו בחורשה ליד היישוב ניצנה ודרשו להגיע ל"אזור בינלאומי", על ידי כוחות יס"מ ופקחי מחלקת ההגירה, כמו גם פעילות של אנשים בלבוש אזרחי שככל הנראה היו רכזי ביטחון של יישובים סמוכים.

מבקשי המקלט ביקשו במסגרת מחאתם מהקהילה הבינלאומית לקחת עליהם אחריות, מתוך כך שישראל לא מוכנה לעשות זאת. הגורם למחאה היה החמרה בתנאים במתקן "חולות" – למשל סנקצייה של כליאה בכלא "סהרונים" את מי שאיחר לאחת משלוש החתימות היומיות בהם מחוייבים שוהי "חולות".

פעילת זכויות אדם שנכחה בשטח מספרת על מספר אירועי אלימות: "ראיתי אדם על אזרחי, ככל הנראה רבש"צ שכיוון רובה לפנים של פעיל ישראלי שצילם את הפינוי ואיים עליו; לקראת סוף ההפגנה הגיעה פעילה מבוגרת כבת 50 וצילמה את סוף הפינוי, ובחור על אזרחי הפיל אותה לרצפה בעט בה, שבר לה את המצלמה ולקח לה את כרטיס הזכרון. היה בחור סודני שרוסקה לו הפיקה של הברך ושני מבקשי מקלט שהתעלפו, הם פונו שלושתם לסורוקה; היו כוחות שריססו גז פלפל בצורה כל כך רחבה שכוחות משטר ופקחי הגירה נפגעו מכך בעצמם; לרכב של פעילים שחנה ליד החממות של קדש ברנע – ניפצו את אחד מהחלונות". לטענת הפעילה פקחי ההגירה היו אלימים במיוחד. קצין משטרה צעק במגפון על כוחות פקחי ההגירה: "אני מבקש לעבוד לפי הנהלים". ואף לאחר מכן ביקש לסגת.

צילום: סימון וילסון.

צילום: סימון וילסון.

הרב אריק אשרמן מארגון "רבנים למען זכויות האדם" שהשתתף במחאה, מספר כי רוסס בגז פלפל בפניו בעת שצילם את הפינוי ומבלי שהפריע לכוחות. אשרמן מספר כי בשלב כלשהו הוא עמד בצד ואנשים שהיו לבושים באזרחי הכו אותו אחרי שכבר לא היה בתוך זירת המחאה וחטפו לו את מכשיר הסלולרי.

רוב מבקשי המקלט נראים בבירור כנאחזים בעצים או אחד בשני בהתנגדות אזרחית פאסיבית ובלתי אלימה.

קטע ווידאו מתוך ההפגנה שהתרחשה ב-29.06.2014 "צעד החופש":

  כתבות ווידאו שחבל לפספס