יום חמישי   17-01-2019
עדכון חדשות |

: מחאת הסרדינים היום ומחר- ש. החינוך מתעלם

חברה נכתב על ידי

מחאת הסרדינים תימשך גם בימים ראשון ושני הקרובים לקראת יציאת תלמידי היסודיים לחופש הגדול. ההורים מתמודדים עם הטענות כאילו מדובר במחאת 'שמנת' של הורים מבוססים, על גבם של התלמידים מבוססים פחות, שר החינוך בינתיים מתעלם מהמחאה ובשדרות מחר לא יתקיימו הפגנות- לא בגלל המצב הביטחוני, אלא מכיוון שרק שם מיושמת החלטת הממשלה לצמצום הצפיפות בכיתות.

מטה מחאת הסרדינים שהוקם על ידי הורים מתנדבים מרחבי הארץ כבר מונה עשרות אפלים בקבוצת הפייסבוק שהקימו. בשישי האחרון, מטה מחאת "הסרדינים" השבית לשעה אחת את הלימודים במאות בתי ספר ברחבי המדינה במחאה על הכוונה להמשיך ולאכלס כיתות ב- 40 תלמידים בבתי הספר היסודיים בשנת הלימודים הבאה. ביום שני הקרוב תסתיים שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים וקרוב ל- 1.5 מיליון ילדים יצאו לחופש הגדול. בימים ראשון ושני, 29-30 ליוני 2014, יתקיימו מחאות נוספות באותה המתכונת כמו המחאה שהתקיימה ביום שישי. אורטל שניצר, מראשי המטה הארצי של ההורים למאבק 'הסרדינים' מוסרת בראיון בלעדי ל"טלוויזיה החברתית" כי "ההורים יצאו למחאה בת שעה יחד עם הילדים, וישבשו את הלימודים בשעת הלימודים הראשונה. בחלק מבתי הספר זה משעה 8:00 ועד 9:00 ובאחרים מ- 7:45 ועד 8:30". בנוסף שניצר מסרה ל"טלוויזיה החברתית" כי הפגנות יתקיימו ביום ראשון בגני תקווה- אחת ליד בית הספר רביבים ואחת מול המועצה, ובת"א החל מהשעה 8:00 בבוקר.

הלוגו- הילדים שלנו אינם סרדינים!

הלוגו- הילדים שלנו אינם סרדינים!

כאמור, ביום שישי האחרון נערכו הפגנות ושובשו הלימודים בכ- 12 מוקדים שונים ברחבי הארץ, ובהם- כפר סבא, חולון, גדרה, פרדס חנה, קידרון, ברנר, ירושלים מודיעין ועוד. בעוד מאוד בתי ספר נוספים שובשו הלימודים ללא הפגנות מוסדרות.

-מה לגבי המגעים שלכם עם שר החינוך?

שניצר: "כרגע בניתוק מוחלט. כבר היום יש כ- 40 בכיתה, אנחנו קוראים לו שלא יפתחו בשנה הקרובה עוד פעם כיתות של 40 תלמידים. יש החלטת ממשלה משנת 2008 להפחתה מדורגת בצפיפות בכיתות עד ל- 32 תלמידים, אנחנו דורשים שיעמדו בהחלטה. אנחנו לא רוצים שכיתות א' יפתחו בשנה הבאה עם 40 תלמידים, חייבים לטפל באופן מיידי בבעיית הצפיפות בבתי הספר היסודיים וכבר בשנת הלימודים הקרובה".

-הורים לתלמידים בחטיבות ובתיכונים עשויים להצטרף למחאה שלכם?

שניצר: "הם מעורבים במאבק אבל בשלב זה הם רק נותנים תמיכה בתקווה שזה יגיע לשלב החלטות שיתקבלו גם עבורם. אנחנו גוף עצמאי שלא מחובר לשום גוף ממלכתי או אחר, גם לא לוועד ההורים הארצי והקמנו את המטה עם נציגים מהצפון ועד הדרום".

-מה אתם אומרים לטענות שמועלות כאילו מדובר במחאה של הורים מבוססים מיישובים ממעמד סוציו אקונומי גבוה יחסית, והמחאה שלכם תהיה לבסוף על חשבונם של השכבות החלשות?

שניצר: "שטויות במיץ עגבניות, זה דבר כל כך לא נכון, שמעתי את הטענות האלה, לא מדובר באמת במחאה למקומות לעשירים בלבד, ביום שישי האחרון יצאו לרחובות בלוד מאות אנשים בנוכחות ח"כ איציק שמולי יחד עם נציגי הנהגת ההורים, מדובר באמת בשכבות, ובמקומות וברשויות לאו דווקא עם כסף, כמו בגדרה למשל, זה נוגע לכולם. יש לנו תמיכה מלאה ממורים בשטח ומראשי ערים וראשי רשויות שמצדיקים את המאבק שלנו ותומכים בנו".

-איך את מסבירה את היעדרותם של ראשי ערים מעיירות פיתוח כמו במעלות כמו שדרות מרשימת התומכים?

שניצר: "כשהתקבלה החלטת הממשלה ב- 2008, להקטין את מספר התלמידים בכיתות, אז באמת שדרות הייתה הראשונה שקיבלה טיפול, אחרי שההחלטה נתקבלה ושדרות אכן נכנסה לתוכנית, יצאה החלטה נוספת שהקפיאה את ההחלטה של 2008, אנחנו קוראים להמשיך וליישם אותה".

ראשי הרשויות התומכים בסרדינים- איפה עיירות הפיתוח והרשויות הערביות?

ראשי הרשויות התומכים בסרדינים- איפה עיירות הפיתוח והרשויות הערביות?

בימים הקרובים תמשך המחאה, שניצר: "בתי ספר שלא הספיקו להתארגן מבחינת אישורים של המשטרה למחאה בשישי האחרון, יפגינו בימים הקרובים ויוכלו לקחת חלק במחאה הזו. מחר אנחנו מתכנסים כדי להחליט מה יהיה בהמשך המחאה שלנו, נתכנס מובילי המחאה ונציגי המטה הארצי, מאות יו"רים של הנהגות הורים מקומיות מכל היישובים בארץ, כדי לדון בפעולות מיוחדות ליום האחרון ללימודים והיציאה לחופש הגדול".

אורטל שניצר. ממטה ההורים של מחאת הסרדינים.

אורטל שניצר. ממטה ההורים של מחאת הסרדינים.