ידיעה כתובה |

: נגישות למים של האוכלוסיה הבדואית בנגב‎‏

חברה נכתב על ידי

דו"ח חדש של "פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי" חושף כי המדינה מגבילה באופן שיטתי את הנגישות למים של עשרות אלפי האזרחים הבדואים המתגוררים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב. הדו"ח שהתפרסם אתמול, 21.6.2014, בוחן באיזו מידה מתממשת הזכות למים, שהוכרה על ידי הקהילה הבינלאומית ועל ידי מדינת ישראל כזכות יסוד, בקרב אזרחי המדינה המתגוררים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב.
בדו"ח נמצא כי הזכות למים בכמות מספקת, ברמה תברואתית נאותה ובמחיר הוגן, נשללת באופן שיטתי מתושבי הכפרים. בחלק מהכפרים כלל לא מתירה המדינה לתושבים להתחבר למים. תושביהם של כפרים אלה נאלצים לשנע מים במיכליות לבתיהם. במקומות בהם מאפשרת המדינה חיבור למים, ניתן חיבור של צינור צר לכמות גדולה של אנשים, באופן שמייצר עומס על צינור המים ומונע אספקה שוטפת לכל הבתים. בנוסף, התעריף הנגבה מהצרכנים המתגוררים בכפרים הבלתי מוכרים הוא הגבוה בארץ– גבוה ב-65% מהתעריף שנגבה ביישובים כפריים אחרים. לעלות זו מתווספת עלות ההתקנה והתחזוקה של התשתיות מנקודת המים המרכזית ועד לבתים, שמוטלת על התושבים. כמו כן, אין כל ביקורת של משרד הבריאות על איכות המים המובלים בצינורות, ועל אלה המאוכסנים במיכליות, מה שעלול להוביל לשימוש במים באיכות ירודה ואף מאיים על בריאות האזרחים.
כתבה על חייהם של תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב:

רק בגלל שאני בדואי? (לדף הכתבה »)

50,000 אזרחים ישראלים חיים בנגב בכפרים שהממשלה מסרבת להכיר בקיומם, למרות שחלקם קיימים עוד מלפני קום המדינה ואחרים הועברו על ידי המדינה אל שטחיהם הנוכחיים בשנות ה-50. היעדר ההכרה שולל מהכפרים אפשרות לתוכניות מתאר (ובשל כך גם לאישורי בנייה) ותשתיות בסיסיות - ביניהן מים, חשמל, ביוב, תחבורה חינוך ובריאות. מדיניות הממשלה היא לפנות את הכפרים ולרכז את התושבים בעיירות, מבלי לאפשר לתושביהן לבחור באורח חיים כפרי חקלאי.
הופק ע"י: | עלה ב: 14/07/2008

במצב זה, מימושה המלא של הזכות למים מותנה לא פעם בהסכמתם של תושבי הכפרים להתפנות מבתיהם אל ישובים המתוכננים על ידי המדינה. כך הופכת אספקת המים משירות בסיסי שמספקת המדינה לאזרחיה, לאמצעי לחץ שמופעל עליהם בכדי שיסכימו למימושה של מדיניות העיור הכפוי שמפעילה המדינה בנגב.
עוד על תכנית פראוור והעיור הכפוי:

תכנית פראוור – עיור כפוי (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ראיונות עם תושבי אל עראקיב ואל סרה על אורח החיים הבדואי והחיים בנגב בצל תכנית פראוור
עלה ב: 10/06/2014

לדו"ח המלא לחצו כאן

  כתבות ווידאו שחבל לפספס