יום שבת   19-09-2020
עדכון חדשות |

: נגישות למים של האוכלוסיה הבדואית בנגב‎‏

חברה נכתב על ידי

דו"ח חדש של "פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי" חושף כי המדינה מגבילה באופן שיטתי את הנגישות למים של עשרות אלפי האזרחים הבדואים המתגוררים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב. הדו"ח שהתפרסם אתמול, 21.6.2014, בוחן באיזו מידה מתממשת הזכות למים, שהוכרה על ידי הקהילה הבינלאומית ועל ידי מדינת ישראל כזכות יסוד, בקרב אזרחי המדינה המתגוררים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב.
בדו"ח נמצא כי הזכות למים בכמות מספקת, ברמה תברואתית נאותה ובמחיר הוגן, נשללת באופן שיטתי מתושבי הכפרים. בחלק מהכפרים כלל לא מתירה המדינה לתושבים להתחבר למים. תושביהם של כפרים אלה נאלצים לשנע מים במיכליות לבתיהם. במקומות בהם מאפשרת המדינה חיבור למים, ניתן חיבור של צינור צר לכמות גדולה של אנשים, באופן שמייצר עומס על צינור המים ומונע אספקה שוטפת לכל הבתים. בנוסף, התעריף הנגבה מהצרכנים המתגוררים בכפרים הבלתי מוכרים הוא הגבוה בארץ– גבוה ב-65% מהתעריף שנגבה ביישובים כפריים אחרים. לעלות זו מתווספת עלות ההתקנה והתחזוקה של התשתיות מנקודת המים המרכזית ועד לבתים, שמוטלת על התושבים. כמו כן, אין כל ביקורת של משרד הבריאות על איכות המים המובלים בצינורות, ועל אלה המאוכסנים במיכליות, מה שעלול להוביל לשימוש במים באיכות ירודה ואף מאיים על בריאות האזרחים.
כתבה על חייהם של תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב:

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה

במצב זה, מימושה המלא של הזכות למים מותנה לא פעם בהסכמתם של תושבי הכפרים להתפנות מבתיהם אל ישובים המתוכננים על ידי המדינה. כך הופכת אספקת המים משירות בסיסי שמספקת המדינה לאזרחיה, לאמצעי לחץ שמופעל עליהם בכדי שיסכימו למימושה של מדיניות העיור הכפוי שמפעילה המדינה בנגב.
עוד על תכנית פראוור והעיור הכפוי:

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה

לדו"ח המלא לחצו כאן

  כתבות ווידאו שחבל לפספס