ידיעה כתובה |

: שביתת הרעב של האסירים מתרחבת

חברה נכתב על ידי

מחאת העצירים מתרחבת, וכעת כ-125 אסירים שובתים רעב מזה חמישה שבועות, בדרישה מישראל לבטל את מדיניות המעצר המינהלי ושחרור העצירים או העמדתם לדין. ארגוני זכויות אדם ישראלים ופלסטינים פנו אתמול לשרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, וביקשו את התערבותה למען פתרון משבר העצירים המנהליים, שרובם אף הגיעו למצב של סכנת חיים ממשית: כ-70 מהם פונו לבתי חולים לטיפול, 10 מתוכם הוחזרו לכלא.

מעצר מנהלי נעשה לרוב מסיבות ביטחוניות והוא כולל מעצר בתנאי כלא בלא משפט. ברוב המדינות, מעצר מנהלי מוגדר בחוק, אולם רובן לא עושות בו שימוש. בישראל, בשנת 1979, חוקק חוק "סמכויות לשעת חירות" שמאפשר מעצרים מנהליים בזמן חירום בלבד, אולם מצב חירום לא בוטל מעולם על כן תוקפו של חוק זה לא פג והוא מאפשר מעצרים מנהליים. על פי נתונים מהשב"ס, בסוף חודש אפריל 2014 הוחזקו במעצר מנהלי 191 פלסטינים.

כתבה על סאמר עיסאווי, אסיר פלסטיני אשר שבת רעב למשך 210 ימים:

הקיבה ככלי נשק (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

סאמר עיסאווי בן ה-33 מהכפר עיסאוויה שבפאתי ירושלים, שוחרר מהכלא הישראלי במסגרת עסקת שליט ונעצר לפני מספר חודשים בחשד להפרת תנאי שחרורו. נגד סאמר לא הוגש כתב אישום והוא מוחזק במעצר מנהלי – ללא משפט וללא הגבלת זמן, כשהמדינה מבקשת לגזור עליו את עונשו הקודם - שלושים שנות מאסר. במחאה על מעצרו הלא חוקי והלא לגיטימי פתח סמאר בשביתת רעב. לדרך המחאה שבחר סאמר יש מחיר כבד מאוד, הוא שובת כבר 200 ימים ונמצא בסכנת חיים. עצרות מחאה ותמיכה במאבקו של סאמר התקיימו בכיכר השעון ביפו ומול כלא איילון ברמלה, בו מוחזק עיסאווי.
הופק ע"י: | עלה ב: 06/02/2013

הרצאתו של שי גורטלר על מאבקם של האסירים הפלסטינים:

מאבק האסירים הפלסטינים – שי גורטלר (לדף הכתבה »)

הרצאתו של שי גורטלר, סטודנט לתואר שני בחוג למדעי המדינה באוניברסיטה העברית שהתקיימה בבר-קיימה בתל אביב ב-23/5/2013. ההרצאה מציגה סוגיות בלתי טריוויאליות שהן לב לבו של הפער בין דעת הקהל הישראלית והפלסטינית, ומבוססת על מחקר ארכיוני ועל ראיונות עם אסירים לשעבר, נציבי שב"ס לשעבר ושרי ביטחון פנים לשעבר. במשך השנים נעצרו ע"י ישראל יותר מ-700,000 פלסטינים - יותר מ-20% מכלל האוכלוסייה הפלסטינית ו-40% מסך הגברים והילדים. מדוע נותרת סוגיית היחס של ישראל לאסירים בבחינת נושא בלתי מדובר, גם בתוך הקונצנזוס השמאלני? מהן ההשלכות של שביתות הרעב ושל התארגנות האסירים הפלסטינים על מדיניות ישראלית ועל דעת הקהל הפלסטינית? האם שביתות הרעב הן מאבק לגיטימי ובלתי אלים?
הופק ע"י: | עלה ב: 27/05/2013

  כתבות ווידאו שחבל לפספס