ידיעה כתובה |

: "חונקים" את החופש האקדמי באיראן

חברה נכתב על ידי

על פי דו"ח של אמנסטי אינטרנשיונל, שהתפרסם היום, השלטונות באיראן מדכאים סטודנטים ואנשי אקדמיה מזה שלושה עשורים. אנשי האקדמיה והסטודנטים מוטרדים באופן שגרתי, נעצרים ועל חלקם אף נאסר ללמוד או ללמד, בשל השקפותיהם ואמונותיהם הלא-אלימות. הדו"ח,  "מושתקים, מסולקים, נכלאים: דיכוי סטודנטים ואנשי אקדמיה באירן", גם מציג את האפליה הנרחבת, בעיקר נגד נשים ומיעוטים דתיים, במערכת ההשכלה הגבוהה באיראן.

הדו"ח ממחיש כיצד הרשויות הגבירו את השימוש בטקטיקות דכאניות, במיוחד בעקבות בחירתו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד ב-2005. אלו כללו מאמצים "לאסלם" את תכנית הלימודים האקדמית כדי לטהר אותה מהשפעות "מערביות" וחילוניות כמו גם צעדים להקטנת מספר הסטודנטיות. כך, למשל, קורסים כגון 'לימודי נשים' הותאמו לאי-הכללת זכויות נשים על פי החוק הבינלאומי, כדי להדגיש את "הערכים האסלאמיים". תחת הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, באופן פתאומי פסקה העלייה המתמדת במספר הנשים הרוכשות השכלה גבוהה, כשהן היוו למעלה ממחצית הסטודנטים בהשכלה הגבוהה בשנת 2002. בנוסף, הוצגו צעדים האוסרים על נשים להירשם למספר קורסי אקדמיה שנתפסו כמתאימים יותר לגברים, כגון הנדסת כרייה, והוטלה גם שיטת מכסות מגדר במטרה להגביל את מספר הנשים המתקבלות לאוניברסיטאות.

עם סיומה של השנה האקדמית הראשונה תחת ממשלו של חסן רוחאני, מגבלות רבות עדיין מוטלות והרשויות באירן עדיין לא נקטו בפעולה במטרה להבטיח את קיומו של החופש האקדמי ואת ביטולם של חלק מהצעדים הדכאניים שהוטלו בעת שלטונו של מחמוד אחמדינג'אד. הרשויות ומנהיגים דתיים ממשיכים להאשים את השכלתן של נשים בשיעורים גבוהים יותר של אבטלה בקרב גברים, עלייה בגירושין, וירידה בשיעור הילודה הלאומי, כשבנאומיו האחרונים של רוחאני הוא קרא לגידול בילודה.

המגבלות על הנגישות להשכלה גבוהה אינן מוטלות רק על נשים. בכל שנה, נמנעת הגישה להשכלה גבוהה גם מעשרות סטודנטים המשתייכים לדת הבהאית, לאחר שעברו את בחינות הכניסה, או שהם מסולקים מאוחר יותר. השלטונות חושדים בבהאים והם נרדפים על ידם, לרבות מעצרים ומאסרים.

הדו"ח מפרט את המקרים של עשרות סטודנטים ואנשי אקדמיה אשר נמצאים עדיין מאחורי סורג ובריח לאחר שהורשעו באישומים של ביטחון לאומי כגון "הפצת תעמולה נגד המערכת" או "העלבת המנהיג העליון". רבים מהם הם אסירי מצפון המוחזקים במאסר אך ורק מימוש זכויותיהם באופן לא-אלים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס