ידיעה כתובה |

: ארבעה פעילי BDS נעצרו במהלך הפגנה לא אלימה

מדינה נכתב על ידי

שוטרי הרשות הפלסטינית וגברים בלבוש אזרחי תקפו ועצרו ארבעה פעילי תנועת ה-BDS במהלך מחאה לא-אלימה בתיאטרון אל קסבה ברמאללה ב-12 באפריל 2014. ארבעת הגברים, זייד שעבי, פאג'ר חרב, פאדי קוראן ועבד אל פתאח חמאייל, נעצרו בתחנת המשטרה במרכז רמאללה, שם הם היו נתונים להתעללות לכאורה.

לדבריו של זייד שעבי, הוא וחבריו נכנסו לתיאטרון במטרה לקיים מחאה לא-אלימה נגד הופעה של קבוצת ריקוד, שהופיעה בישראל יום קודם לכן. לפני שהמופע התחיל, זייד שעבי קם והסביר מדוע הם מתנגדים להופעה. שעבי סיפר כי הוא לא קרא לנקיטת פעולה כלשהי נגד ההופעה ולא העליב אף אחד, אלא פשוט הביע את דעתו על כך שחברי קבוצת הריקוד הפרו את החרם התרבותי על ישראל.

כאשר שוטר במדים ביקש משעבי לעזוב את התיאטרון, הוא עשה זאת ללא התנגדות. למרות זאת, השוטר תפס אותו בצווארו באופן אלים ואחד מהאנשים בלבוש אזרחי הכה אותו בחלק האחורי של הראש. לדברי שעבי, מחוץ לטווח הראייה של הקהל והמצלמות בתיאטרון, הגברים בלבוש האזרחי, כמו גם השוטרים, החלו להכות אותו והמשיכו לעשות כן עד שהוכנס לניידת משטרה. פאג'ר חרב, פאדי קוראן ועבד אל פתאח חמאייל נעצרו בגין מחאה על הכאתו של זייד שעבי והוכנסו יחד איתו לניידת.

כל ארבעת הגברים נלקחו לתחנת משטרה במרכז רמאללה ונמנעה מהם גישה לעורכי דין. הארבעה הואשמו בעבירות שנקבעו בחוק העונשין הירדני מס' 16 ל-1960, הכוללות "הפרת השקט" ו"הפרת הסדר הציבורי", אך שוחררו, והם ממתינים לדיון בבית המשפט שנקבע ל28 במאי 2014.

לפי אמנסטי אינטרנשיונל, אין להתייחס אל ביטוי ומחאה לא-אלימים כאל עבירות פליליות וכי מאסר הוא תמיד הגבלה בלתי מידתית על חופש הביטוי. יתר על כן, הטיפול המדווח של ארבעת הגברים מרגע מעצרם פגע בזכותם למשפט הוגן ומעלה חששות כי הם נענשים בגין מחאתם הפוליטית. אמנסטי מפציר ברשות הפלסטינית לבטל את האישומים נגדם ולהבטיח חקירה עצמאית וחסרת פניות של טענותיהם בנוגע להתעללות שעברו.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס