ידיעה כתובה |

: על הסרט – בצדי הדרך

תרבות נכתב על ידי

ביום רביעי (21/5/14) הוקרן באוניברסיטת תל אביב הסרט "בצדי הדרך" במסגרת אירוע של תא סולידריות. הסרט הדוקומנטרי שיצא בשנה האחרונה, עוסק בשכחה ובהכחשה בקרב הציבור הישראלי של האירועים שהביאו לקום המדינה בשנת 1948 – הטרגדיה הפלסטינית, הנכבה. כמו שהבמאית ליה טרשצ'נסקי דאגה להבהיר בשיחה עם הסטודנטים לאחר ההקרנה, הסרט לא עוסק בנכבה, אלא הוא עוסק בסיפור האישי שלה ובניסיונה להתחקות אחר אירועי 48' שכמעט ולא נותר מהם זכר.

הסרט מציג כמה סיפורים במקביל – מצד אחד, את סיפורה של ליה טרשצ'נסקי, מתנחלת לשעבר שנולדה באוקראינה, שבילדותה עלתה עם אמה לישראל, שעברה את מרבית ילדותה והתבגרותה באריאל, ושנהייתה לעיתונאית החוקרת את אירועי 48'. מצד שני, את סיפורם של פלמ"חניקים שלחמו במלחמת העצמאות, שבזקנתם מתוודים ולאט לאט מוכנים לחשוף חלק ממעשיהם. "אמרו לך לגרש ערבים. גירשת אותם וירית בהם. למה?" אמנון הפלמ"חניק שואל את עצמו. מצד שלישי ואולי החשוב ביותר, את סיפורה של הנכבה המתמשכת, של הנישול המתמשך של הפלסטינים מאדמתם ומרוכשם. טרשצ'נסקי מחברת בסרט בין אירועי 48' (אותם היא מציגה באמצעות הפלמ"חניקים ותצלומי ארכיון נדירים) בהם כ-800 אלף פלסטינים גורשו או עזבו את ביתם והפכו לפליטים, לאירועי 67' (באמצעות ביקור בפאק אילון-קנדה והתייחסות לגירוש תושבי הכפרים בלטרון) שהובילו לכיבוש הגדה המערבית ועזה, ולמציאות הנישול המתמשך גם היום (באמצעות תיעוד מההפגנה השבועית בכפר קדום).

את החיבור בין 48' ל-67' ולהיום, טרשצ'נסקי לא מראה רק באמצעות הצגת התפיסות של הפלסטינים את המציאות, אלא גם באמצעות הצגת התפיסות של ישראלים. איתן ברונשטיין מארגון 'זוכרות', המככב בסרט, מסביר כי ישראלי שלא מבין את המשמעות של אירועי 48' לא יכול להבין את הסכסוך ולא יכול להבין איפה הוא חי. מהעבר השני של המתרס, בצילומים בטקס לציון הנכבה שהתקיים באוניברסיטת תל אביב בשנת 2012, פעיל ימין מסביר לטרשצ'נסקי כי "כמו ששחררנו את חברון ב-67', שחררנו את שייח מוניס ב-48'. זה אותם אנשים שחררו".

בשיחה עם הבמאית לאחר הסרט, הסטודנטים התעכבו עם טרשצ'נסקי על הקונפליקט שהיא מציגה בתוך עצמה – מצד אחד ההתמודדות עם הנכבה, עם ההכרה שלה בצורך לפתור את בעיית הפליטים ובזכות השיבה, ומצד שני, ההכרה שלה בעצמה כישראלית המחוברת עמוקות לישראליות שלה ולמקום שבו היא גדלה, אריאל. טרשצ'נסקי מציעה לקהל להישיר מבט אל המציאות באופן מורכב, לא שחור ולבן, לא משחק סכום אפס. לפיה, כדי לעשות צדק לא צריך להחזיר את הגלגל אחורה, אלא להסתכל קדימה באופטימיות ולראות כיצד ניתן להפוך אפילו התנחלות שקמה בחטא על חשבון אדמות הכפרים השכנים, לחלק מהמרחב הפתוח והמשותף הישראלי-פלסטיני.

הבמאית ליה טרשצ'נסקי בשיחה עם סטודנטים, יום רביעי 21/5/14

הבמאית ליה טרשצ'נסקי בשיחה עם סטודנטים, יום רביעי 21/5/14

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס