עדכון חדשות |

: ארגוני בע"ח נגד הורדת המכס על יבוא עגלים

סביבה נכתב על ידי

כחלק מהצעדים להגברת התחרות בשווקי החלב והבשר, צוות בין-משרדי בראשות מנכ"לית משרד האוצר החליט אתמול, 23.4.2014, לבטל את המכס על יבוא עגלים חיים. בארגוני בעלי החיים זועמים על המהלך: זו התעללות חריפה בבעלי-חיים, במימון ציבורי של עשרות מיליוני שקלים.

משרדי האוצר, הכלכלה והחקלאות פרסמו הודעה משותפת לפיה צוות בין-משרדי החליט על מספר צעדים להגברת התחרות בשווקי החלב והבשר, ביניהם ביטול המכס על ייבוא עגלים חיים, פטור ממכס על יבוא 5,700 טון בשר בקר טרי, וכן פתיחת מכסות ייבוא פטורות ממכס בגבינות קשות, יוגורט ושמנת בהיקף של אלפי טונות בשנה. במקביל, יגדל הסבסוד הממשלתי לתעשיית הבשר המקומית ב-70 מיליון ₪. המהלכים אושרו על ידי שר האוצר, שר החקלאות ושר הכלכלה ויובאו לאישור הממשלה בשבועות הקרובים.

"יבוא עגלים חיים במסעות ימיים שנמשכים שבועות ארוכים הוא אחת מצורות ההתעללות הקשות בתעשיית הבשר", אומרים בעמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים ותנו לחיות לחיות, "רבים מהם לא שורדים את המסע, ובחודשים האחרונים דווח על מספר תקלות שהביאו לתחלואה ולתמותה רחבה. זה מצער שממשלת ישראל מקדמת צריכת בשר, בעוד מדינות מתקדמות בעולם מעודדות הפחתה בצריכת הבשר. קיים צורך דחוף בהתוויית מדיניות ממשלתית בתחום המזון, שבמרכזה העדפת מזונות ידידותיים לסביבה ומועילים לבריאות הציבור כירקות ופירות עונתיים ומקומיים, דגנים מלאים וקטניות".

פריקת בעלי חיים מהאוניה ocean drover באילת. ארכיון אנונימוס

פריקת בעלי חיים מהאוניה ocean drover באילת. ארכיון אנונימוס

ניסיון קודם להורדת המכסים על יבוא עגלים עלה בהמלצות ועדת קדמי בנושא יוקר המחיה, אך נבלם בזכותם של עמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ותנו לחיות לחיות וקואליציה של ארגוני סביבה (מרכז השל, מגמה ירוקה, גרינפיס) שפנו לשר הגנת הסביבה דאז גלעד ארדן, לבלימת המהלך ובקריאה לגיבוש מדיניות מזון ממשלתית הלוקחת בחשבון קריטריונים של איכות הסביבה ובריאות הציבור. השר ארדן פנה לשר האוצר דאז יובל שטייניץ, וביטול המכס על יבוא עגלים נבלם.

ישראל היא יעד היצוא השני בגודלו של תעשיית הבשר מאוסטרליה ומדי שנה מיובאים מעל 100 אלף עגלים וכבשים, כאשר שתיים מהיבואניות הגדולות הן "תנובה" ("אדום אדום") ו"דבאח".
משרד החקלאות האוסטרלי פרסם לאחרונה כי בשנת 2013 מתו 14,897 בעלי-חיים במשלוחים החיים מאוסטרליה לאסיה והמזרח התיכון. לאחרונה הוגשה באוסטרליה הצעת חוק המבקשת לאסור על המשלוחים החיים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס