ידיעה כתובה |

: הכנסת מינתה ועדה לבחינת הרחבת בז"ן

סביבה נכתב על ידי

הכנסת מינתה ועדה לבחינת הרחבת בתי הזיקוק בחיפה ו‎הסכנות הבריאותיות והסביבתיות הטמונות בה. ביום האחרון למושב הכנסת, בתום דיון שהתקיים בבוקר רביעי בוועדת הפנים והגנת הסביבה, מינתה ח"כ מירי רגב ועדת משנה בראשות ח"כ דב חנין, שתבדוק לעומק את נושא המפעלים המזהמים במפרץ חיפה ותוכניות הנמל ותגיש מסקנותיה תוך שלושה חודשים, במושב הבא של הכנס. רגב נעלה את הדיון באמירה כי "תהיה חלוקה צודקת בעניין המפעלים המזהמים במדינה".

ישיבת ועדת הפנים השבוע. צילום: מגמה ירוקה.

ישיבת ועדת הפנים השבוע. צילום: מגמה ירוקה.

יוסף משלב, הממונה על מחוז חיפה במשרד הפנים אמר בדיון כי "מחוז חיפה רווי מזהמים… אוכלוסיית חיפה זכתה בכל המזהמים בעולם בגלל הירושה הבריטית, הגשתי בקשה לחלק את הזיהומים שווה בין המחוזות". עוד הסביר משלב: "תמ"א 30, סידרה את המזהמים במפרץ ואמרה: מקומות שבהם יש מזהמים יש לדלל אותם ולרכז את המזהמים במקום אחד, כתוצאה מזה הנענו את התהליך של תכנית מתאר לבתי הזיקוק ובשבוע הבא נדון בתכנית להעביר ולרכז את מיכלי הדלק מקרית טבעון וקריית ים ולשים אותם מזרחית לבתי הזיקוק".

יוסף משלב ממש' הפנים: התוכנית להרחבת בז"ן נוגעת לפיזור מפעלים מזהמים. צילום: מגמה ירוקה.

יוסף משלב ממש' הפנים: התוכנית להרחבת בז"ן נוגעת לפיזור מפעלים מזהמים. צילום: מגמה ירוקה.

חנה קופרמן, מנהלת הפורום הישראלי לשמירה על החופים טענה כי "יוסף משלב מסתיר את העובדה כי בשטחים שבהם עומדים 'לדלל' את החומרים המסוכנים, כמו חוות המיכלים בקרית אתא, יש כוונה להכניס מכלי אחסון של חומרים מסוכנים ומזהמים חדשים כמו קונדנסיינט – תוצרי הלוואי של הפקת הגז הטבעי המיועדים למפעלים הפטרוכימיים החדשים שאותם תכנית הרחבת בז"ן מסתירה".

חנה קופרמן: לא מדללים חומרים מסוכנים, רק מוסיפים עוד. צילום: מגמה ירוקה.

חנה קופרמן: לא מדללים חומרים מסוכנים, רק מוסיפים עוד. צילום: מגמה ירוקה.

מיכל שוקרון, תושבת חיפה ופעילת ארגון מגמה ירוקה- "אנחנו גרים באזור מלא בחומרים מסוכנים וזיהום אוויר, כל יום משהו עלול לקרות. בשנה וחצי האחרונות בתי הזיקוק הזמינו 14 פעמים שרותי כבאות בלי ליידע את הציבור מה בדיוק קרה שם. רק בשבוע שעבר הייתה שרפה בבתי הזיקוק וכמעט נגרם שם אסון. תושבים מדווחים לנו בכל יום על מחלות וקשיי נשימה שיש להם".

אלה נווה, אפדמיולוגית סביבתית, תושבת חיפה ואם לשלושה ילדים: "הוועדה הזאת החליטה בעבר שמפרץ חיפה זה אזור שצריך לפרק ממנו סיכונים ולא להוסיף לו סיכונים. חייבים מידית לעצור את הנושא של הרחבת בז"ן, אנחנו כבר בסיכון מוגבר. פועלים כאן בשיטת הסלמי, הכול נעשה בקטן, בקטן- חוות מיכלים ענקית, הרחבת בתי הזיקוק, נמל, וכשמצרפים הכול יש לנו חבית נפץ ענקית לצד מאות אלפי תושבים". הנה הכתבה שלנו על ההפגנה הקודמת בחיפה נגד תכנית הרחבת בז"ן.

לא בז"ן שלהם (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תושבי חיפה ופעילי סביבה הפגינו לאחרונה, נגד התכנית לשלש את שטחם של בתי הזיקוק וכנגד הכשרה רטרואקטיבית של תוספות הבנייה הלא חוקיות. מארגן ההפגנה ופעיל מגמה ירוקה, מאט יניקוב, ציין כי "נוצר מצב לא הגיוני בו מפעלים פטרוכימיים בלב אזור מיושב וצפוף, עתידים לקבל היתרי בינוי של מאות אלפי אחוזים נוספים מעבר למצב הקיים ומי שאמור להגן על הציבור מהעוולה הזו נאלם דום". בהפגנה דרשו הפעילים משרת הבריאות יעל גרמן, לצאת נגד התכנית להרחבת בז"ן, לאור התחלואה הרבה בחיפה הנובעת מזיהום המפעלים. בדוח משרד הבריאות צוין כי ילדי חיפה מגיל אפס עד 14 הם שיאני האשפוזים בגין אסתמה כתוצאה מזיהום המפעלים הפטרוכימיים.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/02/2014

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס