ידיעה כתובה |

הפגנת מבקשי המקלט

חברה נכתב על ידי

היום (11/2/2014), התקיימה הפגנה גדולה של מבקשי מקלט מול משרד הפנים בת"א. המפגינים צבעו את פניהם בשחור ולבן וקראו "צבע לא משנה". חלקם צעדו ברגליים יחפות כדי לייצג את המסע הארוך והקשה שעברו, ולהדגיש בכך את היותם פליטים ולא מסתננים.

"אנחנו פליטים" – הפגנת ענק (לדף הכתבה »)

הפגנת ענק מרגשת, שקיימו מבקשי המקלט מאפריקה, מול משרד הפנים, ביום שלישי 11/2/2014. המפגינים צעדו נגד כליאתם הצפויה במתקן הכליאה החדש "חולות" וקראו לממשלת ישראל להכיר בזכויותיהם כפליטים.
עלה ב: 11/02/2014


צילום: ישראל פוטרמן

הפגנת מבקשי המקלט, משרד הפנים , ת"א. 11-2-14 צילום:סיגל אביבי

הפגנת מבקשי המקלט, משרד הפנים , ת"א. 11-2-14
צילום:סיגל אביבי

המפגינים חזרו על דרישותיהם: 1. לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות המאפשר לכלוא מבקשי מקלט ללא הגבלת זמן במתקן חולות. 2. להפסיק את המעצרים השרירותיים ואת הזימונים למתקן חולות ולשחרר את כל מבקשי המקלט הכלואים. 3. לכבד את זכויותיהם כפליטים לפי אמנת הפליטים הבינלאומית שישראל חתומה עליה. 4. לבחון את כל בקשות המקלט הפרטניות של מבקשי המקלט באופן הוגן ושקוף. צמצום דרסטי במספר הלשכות של משרד הפנים ובשעות הקבלה בהן מבקשי מקלט יכולים לחדש את אשרות השהייה שלהם יצר מצב בלתי אפשרי שבו מבקשי מקלט שומרי חוק שברצונם לפעול לפי הנחיות משרד הפנים, עומדים שעות ארוכות בתורים מחוץ ללשכות ולא מצליחים לחדש את האשרה. במקביל, מבקשי מקלט נעצרים באופן שרירותי ברחוב ואלו שאין בידם אשרה בתוקף נלקחים באופן מיידי לכלא, ללא משפט. בנוסף, ברי המזל המעטים שמצליחים להיכנס ללשכות בשעות הקבלה המצומצמות מקבלים זימון להתייצב במתקן חולות. חרף הבטחות משרד הפנים כי משפחות לא יופרדו, עשרות גברים נשואים ואבות לילדים קיבלו זימון למתקן חולות. ממשלת ישראל אינה יכולה לגרש את מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן בשל הגנה קבוצתית שניתנה לקבוצות אלו על-ידי האו"ם, בעקבות סכנה ממשית לחייהם של החוזרים למדינות אלו. באריתריאה שורר שלטון דיקטטורי ורצחני בעוד בסודן שוררת מלחמה עקובה מדם ורצח עם מתמשך בחבל דארפור. בה בעת, מסרבת ממשלת ישראל לדון בבקשות המקלט האישיות של מבקשי מקלט אלו. עוד פרטים לגבי ההפגנה ופעולות נוספות בדף הפייסבוק "צעדת החופש". נשים רבות השתתפו במחאה וצעדו בגוש משותף למבקשות מקלט מאריתריה וסודן.

הפגנת מבקשי המקלט, משרד הפנים , ת"א. 11-2-14 צילום:סיגל אביבי

הפגנת מבקשי המקלט, משרד הפנים , ת"א. 11-2-14
צילום:סיגל אביבי

 

refugee3

הפגנת מבקשי המקלט, משרד הפנים , ת"א. 11-2-14
צילום:סיגל אביבי

מבקשי המקלט רצו להעביר גם את המסר הזה: "מדינת ישראל מקיימת יחסים דיפלומטיים וצבאיים עם אריתריאה והדיקטטור העומד בראשה, איסאייס אפוורקי. בכך תומכת ישראל למעשה במשטר של גיוס כפוי בתנאי עבדות, של עינויים ושל רצח, וכשהאזרחים של אותו משטר בורחים ממנו ומגיעים אליה כדי לבקש בה מקלט, ממשלת ישראל טוענת שהם אינם פליטים" ..

refugee

  כתבות ווידאו שחבל לפספס