ידיעה כתובה |

פרידה מעין חג'לה

מדינה נכתב על ידי

 

ביום רביעי, כמה שעות לפני ההסתערות של הצבא על הכפר עין חג'לה, ישבנו עידוא דגן הכתב ואני מסביב למדורה עם קבוצה של צעירים, בינהם גם פאדי ג'יוסי צלם הוידאו של רשת הטלוויזיה "פלסטין", לרגע היה אפשר היה לשכוח את הג'יפ הצבאי שחוסם את הכניסה ולשבת מסביב למדורה לשתות קפה, "להריץ" בדיחות בבליל של שלוש שפות. אווירת האהלן וסהלן, הכנסת האורחים האנושית והחמה, שמכיר כל מי שמסתובב בפלסטין כאורח.

עין חיג'לה  6-2-2014

עין חיג'לה 6-2-2014

כמה שעות לאחר שעזבנו, פלשו כוחות גדולים של צבא לכפר עין חג'לה, תוך שהם יורים רימוני גז והלם ומפעילים אלימות פיזית נגד אזרחים, בינהם נשים וילדים. עם הכוחות הגיעו גם בולדוזרים שהרסו את הסוכות והשתילים ששתלו הפעילים במקום.

פלישת הצבא לעין חג'לה 6-2-14 צילום סאמר ניזאל, عدسة: سامر نزال

פלישת הצבא לעין חג'לה 6-2-14
צילום סאמר ניזאל, عدسة: سامر نزال

בין שישה לשבעה פצועים הגיעו לבית החולים ביריחו, בינהם צעיר משכם שנורה , וצעיר נוסף שבלע את לשונו בעקבות החנק מהגז, והיה במצב קריטי.

 

רשת הטלוויזיה "פלסטין" העלתה שידור חי מעין חיג'לה , הצבא ניסה לעצור את השידור ותקף את הצלם פאדי ג'יוסי.

 הצלם פאדי ג'יוסי מקבל טיפול לאחר שנפגע, עין חג'לה . צילום: סאמר ניזאל عدسة: سامر نزال

הצלם פאדי ג'יוסי מקבל טיפול לאחר שנפגע, עין חג'לה . צילום: סאמר ניזאל
عدسة: سامر نزال

למרות התנאים הקשים  המשיך השדר עלי דאר עלי את השידור החי:

 

כשיצאנו החוצה מהמחנה נעצרתי ליד החיילים ושאלתי אותם "למה אתם כאן"? אחד החיילים ענה: "שומרים". "על מי ומפני מי"? הקשתי, "מפני הפלסטינים, שלא יעשו בעיות", הוא ענה.

וכאן צריך להוסיף אולי עוד ערך לשיחדש הצבאי: ל"עשות בעיות" פרושו לשקם בתים הרוסים ועצים העתיקים, לנטוע חדשים, להרדם בלילה מול מדורה  תחת כיפת השמים . "לשמור על הסדר" זה לפלוש באמצע הלילה לכפר ולירות ,לדחוף, להרביץ, להרוס ולעקור.

 

בעין חג'לה ראינו שגם תחת דיכוי צבאי, אפשר להרגיש שחרור וחופש. מטרים ספורים מדקלי הכפר העתיקים יושב הבסיס הצבאי "מול נבו", בעוד הצעירים הפלסטינים שתו קפה סביב המדורה הצעירים הישראלים נכלאים במדים ובנשק, ונשלחים למשימות דיכוי. בתחנה האוטובוס הסמוכה לבסיס היינו היחידים ללא מדים, החיילים התענינו לדעת מאיפה הגענו, כשהסברנו הם חשבו ללכת לשתות שם קפה, הסברנו שעם מדים ונשק סביר להניח שהם לא יתקבלו בברכה. הם הפטירו בכעס שעל הנשק הם לא יוותרו, ואין להם צורך מהכנסת אורחים של אויבים.

אנחנו רוצים למסור איחולי החלמה לפצועים, וסולידריות לעמיתנו העיתונאים הפלסטינים בשטחים שנאלצים לעשות את עבודתם תחת דיכוי ובתנאים מסוכנים. ועם הפעילים והפעילות של בועדות ההתנגדות של מאבק העממי בשטחים . מי יתן ובקרוב תחזור עין חג'לה לחיים ואנחנו נוכל לפשוט את המדים ולהשתחרר מהחומות והפחדים בהם כלאנו את הפלסטינים ואת עצמנו ונתחיל להתמודד עם העבר למען עתיד טוב יותר לכולנו.

ein2

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס