ידיעה כתובה |

הכנסת בלמה לעת עתה את הפרטת שירות התעסוקה

חברה נכתב על ידי

בעקבות הדיון בכנסת היום (15/1/2014), שבו סוכם להקפיא לעת עתה את תכנית "מעגלי תעסוקה", האגודה לזכויות האזרח בישראל ורבנים למען זכויות האדם הציגו עקרונות להבטחת זכויות דורשי העבודה בכל מתכונת עתידית של הפרטה, מלאה או חלקית, של שירות התעסוקה לפיהם יש להשאיר בידי שירות התעסוקה את כל הסמכויות השלטוניות, את ההחלטות בדבר סוגי ההכשרות המקצועיות הנדרשות, ובנוסף לעבוד על שיפור מצב התעסוקה בארץ: עידוד יצירת משרות בשכר ראוי, אכיפה משמעותית של זכויות עובדים, והעלאת שכר מינימום.

לדברי עו"ד טלי ניר, מנהלת מחלקת זכויות חברתיות באגודה לזכויות האזרח, "בדיון היום בכנסת למדו הח"כים לראשונה על התכנית שמשרדי האוצר והכלכלה ניסו לקדם במחטף, ונבלמה לעת עתה רק הודות להתערבותם. מהתשובות המועטות והמעורפלות שנמסרו היום, עולים חששות כבדים, ששוב מנסים להכניס רכיבים מתוך תכנית ויסקונסין בדלת האחורית, מבלי לתת את הדעת על ההשלכות הקשות שיהיו לכך על דורשי העבודה. מצער, שמכל התכניות ומכל התקציבים הנדיבים שמוקצים להן, יש חלופה אחת שהממשלה תמיד פוסלת מראש: לתגבר עוד את שירות התעסוקה כך שעובדיו יוכלו לעמוד בקצב הפונים ולהציע להם סיוע אמיתי בתעסוקה".

לדברי ניצן תנעמי, מקדמת מדיניות, רבנים למען זכויות האדם, "העובדה כי משרדי האוצר והכלכלה מנסים, במחטף, להעביר תכנית ריקה מתוכן, המבוססת על 'מנטורים' שהכשרתם והתועלת שבהם אינה ברורה, במקום להשקיע בחיזוק שירות התעסוקה, יצירת מקומות עבודה ראויים והכשרות מקצועיות, מוכיחה כי המטרה היחידה של התכנית היא להפריט שירות ציבורי מרכזי מחד, ולהביא לביטול קצבאות קיום מאידך. בעוד ששמות התכניות המוצעות משתנים מפילוט לפילוט – מהל"ב, אורות לתעסוקה, יוצאים לעבודה ומעגלי תעסוקה, המטרות הבלתי ראויות האלה של האוצר נותרות כשהיו."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס