דעה על סדר היום |

הפגנת אלפים נגד "חוק הביטוח הסוציאלי" בגדה

חברה נכתב על ידי

לאחר השבועות הארוכים של שביתת המורים הפלסטינים והפגנות הענק ברמאללה, שוב חוזרים אלפי פלסטינים לרחובות סביב נושא כלכלי-חברתי. גם הפעם אין אף אזכור לאירועים בתקשורת הישראלית. 

אלפי מפגינים צעדו ביום שלישי (19.04.2016) אל עבר משרד הממשלה ברמאללה וצעקו "גנבים! גנבים!". החוק החדש צפוי להעביר כספי עובדים רבים לקרנות חיסכון שונות, אך מסתבר שללא תמורה של ממש. המפגינים דרשו לעצור את "חוק הביטוח הסוציאלי" שלדבריהם נקבע במחשכים ולהחזיר אותו לדיון ציבורי על מנת לשנותו.

ההתנגדות לחוק מגיעה ממספר ארגוני עובדים, ארגונים חברתיים ומפלגות פוליטיות שמסבירים שהחוק החדש לא מיישם צדק חברתי אלא להפך. החוק החדש של הרשות הפלסטינית מוביל להורדה של שיעור הפנסיות המינימלי ומפלה במסגרתו נכים, קשישים, עקרות בית ועובדים בבתי עסק קטנים. בנוסף המתנגדים לחוק מסבירים כי הוא לא מספק פתרונות לבעיית האבטלה, ביטוח הבריאות וזכויות העובדים. הוא עורר התנגדות רבה כחוק שאמנם מתיימר לתת מענה לבעיות החברתיות אך בפועל נכשל לספק הגנות אמיתיות לעובדים.

בראיון לערוץ wattan.tv התייחס מזכ"ל פדרציית האיגודים העצמאיים בגדה, מחמוד זיאדה, להשפעת החוק על הפנסיות: "אחרי שלושים שנה יקבלו העובדים 52% מהממוצע של שכרם בשלוש שנות עבודתם האחרונות. בהתחשב בשכר הממוצע במגזר הפרטי, משמעות החוק היא ששיעור הפנסיה יהיה דומה לסיוע הכספי שמעביר משרד הרווחה למשפחות העניות ביותר. כלומר, העניים יממנו את העוני שלהם עצמם."

יו"ר איגוד המרצים והעובדים של אוניברסיטת ביר זית אמר בראיון לאתר "מען" שהאיגוד הכריז על התנגדותו לחוק מיד לאחר פרסומו בתקשורת מכיוון שהחוק בנוסחו הנוכחי צפוי לגזול מעובדי האוניברסיטאות הרבה מהזכויות הסוציאליות שכבר הושגו בעבר.

לדברי המארגנים, הפגנת האלפים ברמאללה הייתה רק צעד ראשון במאבק לעצירת החוק, אם ראש הממשלה חמדאללה והנשיא מחמוד עבאס לא יחזירו את החוק לדיון בפרלמנט, יתקיימו סדרה של הפגנות, משמרות מחאה ושביתות.

זמן לא רב אחרי שביתת המורים העוצמתית, שוב מתפרץ זעם חברתי בגדה נגד הנצחת העוני ונגד שלטון עבאס. מדובר בהתפתחות מרשימה בהתחשב בהסלמה בסכסוך, בדיכוי היומיומי מצד צה"ל – המעצרים הליליים, המחסומים, ההוצאות להורג ללא משפט והדיכוי הקטלני של הפגנות. אך התקשורת הישראלית באופן לא מפתיע בוחרת להעלים לגמרי את המחאה הזאת.

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי

  כתבות ווידאו שחבל לפספס