דעה על סדר היום |

ימין למען שוויון זכויות, האומנם?

חברה נכתב על ידי

אני שומעת ביטויי שמחה מימין ומשמאל על כניסתו של אמיר אוחנה לכנסת. אוחנה משתלב אוטומטית ב"דור החדש" וה"מגניב" של חברי הכנסת, מייצג את הצעירות/ים, ממייסדי תא "גאווה בליכוד" וחשוב יותר – אוחנה עומד להיות חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון במפלגת ימין.

לפני קצת יותר משבוע נסעתי לסקר הפגנה של טרנסג'נדריות/ים מול משכן הכנסת ושמעתי בה את דבריו של אמיר אוחנה. אז הוא היה "כמעט חבר כנסת" ועכשיו אוחנה עומד להיות חבר כנסת מן המניין. ואני חזרתי והקשבתי לדבריו.

אוחנה טען כי ההצטמצמות למפלגה או למפלגות מסויימות מזיקה לאינטרס של הקהילה הגאה: "אני לא אומר לך לפעול במפלגה שאתה לא מסכים עם דרכה. אבל אם יש מפלגה שאתה מסכים עם דרכה, רק אתה אומר: בנושאים הלהט"ביים היא לא פועלת למעני, אז תיכנס ותפעל באותה מפלגה… אל תגיד: אוקיי, אז אני אתפשר על כל השאר ואני אלך בגלל שהמפלגה ההיא תומכת בזכויות להט"ב."

זה נשמע הגיוני, לא? אבל בטווח הארוך אני לא חושבת שזה יעבוד. אפשר בכלל לקדם זכויות להטב"ק בתוך מפלגה כמו הליכוד, התומכת בהפרת זכויות אדם? הניסיון לפעול למען זכויות לקהילה הגאה בתוך מפלגה שזכויות אדם אינן בנשמתה יביא, במקרה הטוב, לשינויים קטנים ושטחיים ולא לשוויון זכויות אמיתי.

תנסו לדמיין את זה: ממשלת ימין מקיימת את הכיבוש, מחנכת דור חדש של חיילים, מגבילה את התרבות, מחוקקת חוקים דתיים ומקיימת שוויון זכויות לקהילה הגאה. לי זה לא נשמע הגיוני. אני לא חושבת שבמדינה בעלת אופי מיליטריסטי ואלים השולטת על עם אחר יכול להתקיים חופש מיני ומגדרי. מבחינתי, המאבק לשוויון מיני ומגדרי הוא חלק מהמאבק לזכויות אדם. וההבנה הזו היא היתרון בשמאל הרדיקלי והסיבה שאני מאמינה שהשמאל הוא ביתם של המאבקים למען חברה חופשית יותר.

הרי הימין לא רואה קשר בין פיגוע ההצתה בכפר דומא, גל האלימות והפיגוע במצעד הגאווה בירושלים. ואם הקשרים הללו, הבעיות הללו לא קיימות בעיניו, איך מפלגות הימין יוכלו להיאבק בשנאה ובאלימות? בסופו של דבר מפלגות של ימין יוכלו להציע שינוי ועתיד טוב יותר, לפחות עבורי, רק תוך שיתוף פעולה עם השמאל במגוון נושאים.

אני מניחה שיהיו מי שיחשבו שאוחנה "מעצבן אותי", כי אני לא יכולה להכניס אותו למשבצת כזו או אחרת. אני לא יודעת עד כמה מי שמהוות/ים חלק מהקהילה הגאה מרגישות שאוחנה מייצג אותן/ם. אני כן יודעת שאני לא מאמינה שהוא יכול לייצג אותי, אור, שרוצה לחיות בחברה שבה לא אלמד לפחד ממי ששונה ממני, שבה לא אפחד מהשוני שבי, שבה ארגיש חופשייה לחקור ולנסות ולהבין מהי הזהות המינית והמגדרית שלי, שבה א/נשים לא חווים אלימות בגלל המגדר, הלאום או הנטייה המינית שלהן/ם.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס