דעה על סדר היום |

פתחו את רחוב שוהדא

מדינה נכתב על ידי

השבוע בשטחים ובעזה עמדו רוב ההפגנות העממיות בסולידריות עם חברון, והדרישה לפתוח את רחוב שוהדא. יש כשלושים פצועים שנפגעו בחברון, בילעין ועזה, בינהם ילד בן 11 שנפגע קשה מירי מכל גז בפניו. דיכוי אלים של הפגנות, פלישות לכפרים, פגיעה בעיתונאים וחובשים ומעצרים שרירותיים, שברבים מהמקרים לא ידוע אפילו לעורכי הדין לאן נלקחו העצורים ושתיקה תקשורתית כמעט מוחלטת של התקשורת הישראלית, מדגימים כיצד "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" היא בעצם אתנוקרטיה ליהודים בלבד.

1780702_10152171962149088_1872878199_n

ד"ש מילדי חברון, הפגנה לפתיחת רחוב שוהדא, 21-2-2014

בחברון הייתה הפגנה של כאלפיים איש ואישה, והשתתפו בה כל תנועות השמאל הפלסטיניות. ברגע האחרון הצליחו הפעילים להגיע להסכם בין "הוועד להגנת חברון", תנועת שמאל שמקושרת לחזית העממית ולחד"ש פה בארץ, ל"צעירים נגד התנחלויות" שהם ענף של הוועדות העממיות. ההסכם אפשר הפגנה אחת משותפת בניגוד לשנים האחרונות בהן התקיימו הפגנות נפרדות. הייתה גם נוכחות יפה של כמאה ישראלים שהגיעו מתל אביב וירושלים. ההפגנה צעדה מהכניסה לעיר העתיקה לעבר בית הדסה במרכז חברון. ברגע שהגיעה ההפגנה למחסום של בית הדסה נפתחה על המפגינים אש כבדה מכיוון החיילים. חלק מהפעילים טענו שנזרקו כמה אבנים לעבר החיילים מה שהביא להתקפה הכבדה. באזור בו אנחנו עמדנו לא נזרקו אבנים, אבל גז וגומי היה גם היה. החיילים נכנסו לאזור הפלסטיני למרות שלא היתה לכך שום הצדקה. לפי הסכם אוסלו אסור לחיילים להיכנס לשטח זה אלא אם מדובר בפעילות טרור. הפגנה לא חמושה, גם אם נזרקו ממנה כמה אבנים בטח לא יכולה להיחשב "כאירוע טרור" ולכן לפלישת הצבא לא הייתה לדעתנו שום הצדקה. סיכום נפגעים- ידוע לנו על לפחות 13 פצועים שנפצעו קשה ביניהם גם צלם של "בצלם" ועיתונאי שנפגעו בראשם מירי. חמישה נעצרו. עד ליום שבת לא היה ידוע אפילו לעורכי הדין לאן נלקחו העצורים ובמה הם מואשמים. מהמקום בו אנו עמדנו נראה היה שהיה ניסיון של הצבא לפגוע בצלמים במכוון כבר בתחילת ההפגנה, אולי כדי שלא יהיה תעוד של מה שקרה אחר כך.

HEBRON

הצלם עבד נטשאן מפונה לבית החולים לאחר שנפגע מירי כדור מתכת מצופה גומי בראשו
צילום: Youth Against Settlements

חיילים נכנסו לחלק הפלסטיני של העיר והתחילו במלחמה בתוך שטח אזרחי בנוי, כולל ירי של גומי וגז. בשלב זה עזבו רוב המשתתפים, ואני מצאתי את עצמי מתחבאת בחצר המסגד, שפתחו בשבילנו כמה מהצעירים שנשארו איתי ועם פעילות אחרות עד שיכולנו לצאת משם וליוו אותנו עד נקודת המפגש. הנערים חזרו ואמרו לנו אל תדאגו ככה זה בחברון, וניסו בכל כוחם להרגיע אותנו, כמה עצובה המציאות שלתוכה נולדים הצעירים הללו, שמבחינתם חיילים שיורים באמצע הרחוב זה משהו רגיל ויום יומי. אחד מהצעירים שדאגו לנו סיפר לנו שגם משפחתו גורשה מיפו. נפרדנו ממנו בתקווה שיום אחד הוא יוכל לחזור לבית משפחתו ולהתאחד עם החלקים ממשפחתו שעדיין מתגוררים ביפו, (משפחת עמר).

בבילעין נפצעו שני מפגינים, מוחמד אחמד יאסין, חובש בן 24, נפגע מרימון גז שנורה לגבו, ומחמוד מוחמד בן 19, נפצע מירי בראשו. עשרות אחרים נפגעו מהגז. יום שישי הזה צויין תשע שנים לתחילת המאבק בבילעין, הוועדה העממית בכפר החליטה לדחות את ציון יום השנה לשבוע הבא, כדי לאפשר לפעילים להגיע להפגנה בחברון.

BILIN

חובש שנפגע בבילעין 21-2-2014
צילום: חמדי אבו רחמה.
Photography by hamde abu rahma .

בנבי סאלח יצאה הצעדה לכיוון האדמות המופקעות של הכפר, גם השבוע ירה הצבא גז וכדורי מתכת מצופי גומי. בנבי סאלח ציינו השבוע שהישראלים התחילו לחפור באדמות הכפר כנראה בניסיון להגיע למים או גז, הפעילים בכפר צינו שחפירה כזו היא גזל של משאבי הטבע הפלסטינים, ומהווה הפרה של החוק הבין לאומי. אנחנו בודקים את הסיפור הזה ונביא עדכונים במשך השבוע. בנוסף עדיין לא ידוע מה עלה בגורלם של העצורים שנעצרו בפשיטת הלילה לפני כמה ימים, עורכי הדין מקווים שביום ראשון יתבהר לאן הם נלקחו, ובאיזו אשמה. אנחנו נעדכן. אחד העצורים הוא קטין. דיווח על המעצרים בנבי סאלח תוכלו לקרוא כאן.

nebi

הפגנה בנבי סאלח 21-2-2014
צילום: Tamimi Press

גם בעזה התקיימה הפגנה בסולידריות עם תושבי חברון, שם נפצעו 13 אנשים מירי חי, כדורי מתכת מצופי גומי ורימוני גז. בין הפצועים ילד בן 11 שנפצע מרימון גז שנורה בכיוונון ישיר לראשו. הילד הגיע לבית החולים במצב קריטי ובמשך הלילה הצליחו הרופאים להצילו, וכרגע הוא מאושפז במצב קשה, אך לא קריטי. דיווח על מה שקרה בעזה תוכלו לקרוא כאן.

GAZA 2

הפגנה בסולידריות עם חברון, עזה 21-2-2014
צילום: Nidal.alwahidi photography

gaza

מפנים את אחד הפצועים, עזה 21-2-2014
צילום: Nidal.alwahidi photography

בקדום כרגיל ההפגנה התרכזה בקדום ובמאבק לפתיחת הכביש. עד עתה אחד מהעצורים שנעצר בפשיטה הלילית לפני כמה ימים לא נמצא. ידוע שהוא נעצר בעודו פצוע, בתחילה טען הצבא שהוא מאושפז בבית החולים, אך בהמשך התברר שהצבא שיקר והעצור לא הובא לקבלת טיפול רפואי כפי שנטען. עד ליום שבת לא ידוע לעורך הדין מה קרה עם העצור הפצוע וגם לא מה קרה עם שאר העצורים. אנחנו מקווים שביום ראשון נוכל לדעת עוד פרטים. דיווח ראשוני על המעצרים בקדום פרסמנו כאן.

וידאו מההפגנה בקדום 21-2-2014, צילום: עודאי קדומי:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס