דעה על סדר היום |

טרור מדינה

מדינה נכתב על ידי

שמעת על יהודה לנדסברג, ישראלי שעצור כבר 11 ימים במתקני השב"כ?
בלימודי אזרחות לימדו אותנו שאחד מהכלים שתמיד נמצאים בארגז הכלים של כל משטר דמוקרטי הוא עיקרון "הדמוקרטיה המתגוננת". לפיו, כאשר יש איום על מאפיין כזה או אחר של המדינה הדמוקרטית, יש למדינה את הזכות הלגיטימית להשתמש בפרקטיקות בלתי-דמוקרטיות על מנת להגן על עצמה, על אזרחיה ועל הדמוקרטיה. כך, בשם העיקרון, ניתן להשעות את שלטון החוק או חוקים מסוימים המגנים על זכויותיו של אזרח, ולהפעיל עליו אלימות (על גווניה השונים) ללא הגבלת החוק. בעקבות ריבוי מקרים בעת האחרונה של שימוש באמצעים כאלה כלפי אזרחים (כלפי נתינים פלסטיניים זה חלק בסיסי מהמשטר הצבאי), עולה החשש שבקרב כוחות הביטחון גוברת העדפה לשימוש בפרקטיקה הזו, שאולי נוחה יותר מפני שהיא שלא מצריכה התחשבות בזכויות האזרח של העצורים, במקום לבצע עבודת חקירה סטנדרטית.

הדוגמה העדכנית לכך היא מעצרו של המתנחל יהודה לנדסברג, בן 25 ואב לשלושה ילדים, מחוות גלעד. הוא מוחזק במעצר במתקני השב"כ זה 11 ימים. רק אתמול בבוקר, בדיון להארכת מעצרו, הוא פגש לראשונה עו"ד, ועל נסיבות ופרטי המעצר יש צו איסור פרסום. ככל הנראה הוא חשוד בפעילות טרור. עפ"י אתר "הקול היהודי", בלילה שבין יום שני לשלישי, השב"כ עצר עוד שני מתנחלים מחוות גלעד, וגם מהם נמנעה פגישה עם עו"ד באמצעות צו.

תמונה עליונה: דיווח של "הקול היהודי" על שעובר על יהודה לנדסברג במתקני השב"כ. תמונה תחתונה: שינוי הדיווח בעקבות צו איסור פרסום

תמונה עליונה: דיווח של "הקול היהודי" על שעובר על יהודה לנדסברג במתקני השב"כ. תמונה תחתונה: שינוי הדיווח בעקבות צו איסור פרסום

דוגמה נוספת לטרור של כוחות הביטחון כלפי מתנחלים, הוא סיפור מעצרו של המתנחל בועז אלברט מיצהר, שלאחר מעצר של שלושה חודשים, רק בשבוע שעבר הוא חזר לביתו. ב-15 באוגוסט אלברט נעצר באלימות בביתו, תוך שהוא מחושמל באקדח טייזר ע"י שוטרים, במקרה שזעזע את המדינה. הוא נעצר לאחר שהפר את צו ההרחקה המנהלי מביתו שבשטחים ע"י הוראת אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון. מאז, הוא ישב בכלא שלושה חודשים מפני שלא הסכים לקיים את צו ההרחקה המנהלי.

אם למשטרת ישראל ולשב"כ יש ראיות מפלילות על פעולות הטרור וההסתה של בועז אלברט או יהודה לנדסברג או כל אדם אחר, שיחקרו, ימצאו ראיות, יגישו כתב אישום וישפטו, כראוי במדינת חוק. לא ייתכן שבמקום לבצע פעולות חקירה, המדינה תשלול מכל אדם שהוא את חירותו, בהחלטות במחשכים וללא אפשרות של האדם להתגונן, כמו במשטרים אפלים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס