ידיעה כתובה |

: חברת עמותת 'יוזמות אברהם' הושפלה בנתב"ג

חברה נכתב על ידי

חברת ההנהלה הבינ"ל של עמותת 'יוזמות אברהם' עוכבה והושפלה לתשאול בנתב"ג בדרכה חזרה לארה"ב. היא נשאלה: "למה ליהודיה אמריקאית אכפת מיחסי יהודים-ערבים?"

לורה מנדל (32), חברת ההנהלה הבינ"ל של עמותת 'יוזמות אברהם', עוכבה ביום ראשון לפנות בוקר בנתב"ג לאחר שזוהתה כפעילה בעמותה, הפועלת לקידום שוויון בין יהודים וערבים ולמען חיים משותפים. זוהי הפעם הראשונה, ככל הנראה, בה משתמשים בפעילות למען שוויון בין אזרחי המדינה, יהודים וערבים, כאמתלה לעיכוב בנתב"ג, וייתכן כי מדובר בהנחיות חדשות של שב"כ. הדבר מפתיע במיוחד לאור העובדה כי מדובר בעמותה הנחשבת מתונה, ופועלת בשיתוף עם משרדי ממשלה והרשויות.

מנדל הגיעה לנתב"ג בלילה שבין שבת לראשון, בדרכה חזרה לביתה בארה"ב בטיסה הישירה לסן פרנסיסקו של חברת יונייטד איירליינס. זאת, לאחר שהשתתפה באירוע לציון 30 שנה לפעילות העמותה (לשעבר, "יוזמות קרן אברהם"), ובכנס השנתי של הנהלת הארגון. במהלך הבידוק הבטחוני השגרתי, היא נשאלה למטרת ביקורה בארץ. לאחר שסיפרה על פעילותה בעמותה ומטרותיה, החל תשאול במהלכו נשאלה על מעשיה בארץ, עם מי נפגשה, מי היו אנשי הקשר שלה, ועוד. בהמשך, קרא הבודק למפקח שלו, אשר המשיך בתשאול. בין השאר, שאל אותה המפקח, מה ליהודיה אמריקאית ולערבים בישראל, ומדוע היא מתעניינת בערבים ולא בסיוע ליהודים.

הם אישרו לה לעבור את הצ'ק אין ולהפקיד את המזוודה, אך כשהגיעה למכונות השיקוף נלקחה לחדר צידי בו המשיכה החקירה. הם הוציאו את החפצים מתיק היד שלה, בדקו אותם בקפדנות, ועשו בדיקת מישוש על גופה. כמו כן, היא נשאלה שאלות אישיות רבות כגון אודות תחום עיסוקה, איך היא יכולה להרשות לעצמה כרטיס טיסה ועוד.

בתמונה לורה מנדל. צילום: דיוויד זיינס

בסופו של דבר, היא עלתה לטיסה כשרק חולצה קצרה לגופה, וחפציה – כולל תרופות, משקפיים, הלפ-טופ, טלפון סלולרי, סוודר, ועוד – נשלחו בקופסת קרטון בבטן המטוס. העיכוב נמשך סך הכל כשעה וחצי.

"יותר מכל, החוויה כולה הכעיסה אותי, כאשר הבנתי שעצם העובדה שהזכרתי קשר עם ערבים יכול לעורר כזו תגובה מאנשי הבטחון", אמרה מנדל. "אני גאה במעורבות שלי ב'יוזמות אברהם' ויודעת שהעבודה שאנו עושים היא חשובה, על מנת שהאזרחים הערבים בישראל לא יסבלו מאותו יחס, וגרוע ממנו, מדי יום."

אמנון בארי-סוליציאנו וד"ר ת'אבת אבו-ראס, מנכ"לים שותפים בעמותת 'יוזמות אברהם', אמרו: "העיכוב וההשפלה של חברת ההנהלה שלנו מצביע על הדרדרות ביחס המדינה לאזרחיה הערבים. כל מי שאכפת לו משוויון וחיים משותפים, וכל מי שבקשר עם ערבים – אזרחים או שאינם אזרחים – מתוייג כאיום פוטנציאלי. נראה כי הנחיות הבטחון כוללות כעת הטרדות לא רק של פעילי שלום, אלא גם של מי שפועל לחיים משותפים בין אזרחי המדינה. לא נעבור על כך לסדר היום, ואנו מתכננים לפעול בנושא גם ברמה המשפטית."

צפו בהרצאתו של ד"ר ת'אבת אבו-ראס מנכ"ל שותף בעמותת 'יוזמות אברהם'.

ד"ר ת'אבת אבו ראס – הנרטיב הפלסטיני (לדף הכתבה »)

הרצאתו של ד"ר ת'אבת אבו-ראס – על הנרטיב הפלסטיני בסכסוך הישראלי פלסטיני. ההרצאה ניתנה במקביל להרצאתה של מירי איזין על הנרטיב הישראלי-ציוני. ההרצאות ניתנו לעיתונאים/יות ואנשי מדיה בסמינר "תקשורת - ערוץ ליישוב הסכסוך" בהפקת מדרשת אדם והטלוויזיה החברתית.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/05/2018

  כתבות ווידאו שחבל לפספס