ידיעה כתובה |

: חוצים גבולות בביקורת הגבולות

חברה נכתב על ידי

לארה אל קאסם, סטונדטית בת 22 מארצות הברית, נמצאת במעצר כבר תשעה ימים בנתב"ג ועומדת בפני גירוש מידי. הדיון בעניינה יתקיים מחר (חמישי, 11/10/2018).

לארה קיבלה ויזת סטודנט, מסוג א/2, שתקפה לשנה, הונפקה בידי הקונסוליה הישראלית במיאמי, פלורידה, אולם כשהגיעה לנתב"ג – סורבה כניסתה. לפי גורמים במשרד לנושאים אסטרטגיים, הצעירה היתה חברה בארגון בשם National Students for Justice in Palestine. האיסור על כניסתה מתבסס על חוק החרם שמסמן פעילים המתנגדים לכיבוש ותומכים בחרם כאיום בטחוני. לארה בכלל טוענת שהיא כבר לא תומכת בחרם – אבל עדיין מסרבים לאפשר את כניסתה, בגלל מידע שנאסף ברשת, באתר ימני אמריקאי ("Canary Mission") בו מפורסמים שמותיהם ותמונותיהם של פעילים חברתיים הפועלים נגד הכיבוש.

רשות האוכלוסין וההגירה מנעה במשך שעות מחברי הכנסת תמר זנדברג, מוסי רז, ועיסאווי פריג' ממרצ להיכנס למתקן יהלום בנמל התעופה בן גוריון, שם כלואה לארה. היא חשפה בפניהם כי הגיעה לארץ גם בדצמבר האחרון על מנת לבחון את המוסד החינוכי אליו התקבלה, ונכנסה ללא כל עיכוב. חברי הכנסת מסרו כי "מדובר במעצר פוליטי שרק פוגע ומזיק למדינת ישראל. עשינו היום שירות חשוב למדינה כשהראנו את הפנים היפות שלה וצדדים נוספים שקיימים בדמוקרטיה הישראלית". בנוסף, גם קבוצת מרצים מהאוניברסיטה העברית, שם התעתדה אל-קאסם ללמוד, ביקשה להיכנס למתקן, אך סורבה על ידי משרד הפנים. המרצים הסבירו בפנייתם כי מאחר שהיא אישה צעירה, ללא קרובי משפחה בישראל, ברצונם לוודא שמצבה טוב ושלא חסר לה דבר.

מתוך דף הפייסבוק של עיסאווי פריג'

לארה היא לא היחידה, בחודשים האחרונים דווחו ברחבי התקשורת על לפחות שבעה מקרים בהם פעילי ופעילות שמאל עוכבו כשניסו להכנס לארץ, ומקרים בהם נמנעה כניסתם של אזרחים זרים ב"חשד לפעילות חרם".

בשבוע שעבר הצדיקה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, את תחקורי שב"כ של פעילי שמאל. במכתב ששלחה לאגודה לזכויות האזרח כתבה כי המידע המודיעיני שהוביל לתחקורים נבדק ונמצא כי אלה "נערכו כדי למנוע פעילות בלתי חוקית ולא נועדו למנוע פעולות מחאה, וזאת בהתאם למידע ביטחוני שמבסס זאת ובלא תלוי בזיהוי או שיוך פוליטי כזה או אחר של המתוחקר".

בנוגע לגורלה של לארה, ערערה אל-קאסם בפני בית הדין לעררים בתל אביב, שדרש מהמשרד לנמק את החלטתו. לאחר דיון נוסף בתשובתם פסק בית הדין ביום חמישי כי לא מצא שההחלטה לגרשה "חרגה ממתחם הסבירות באופן המצדיק התערבות". אל-קאסם החליטה לערער גם לבית המשפט המחוזי, ולכן מעוכב כעת ביצוע פסק הדין לגרשה עד תום ההליכים. הדיון בעניינה יתקיים מחר (ה', 11/10) ב- 10:00 בבוקר.

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס