ידיעה כתובה |

: יום הדיור הציבורי בכנסת 2018

חברה נכתב על ידי

היום, 10.7.2018, מתקיים בכנסת יום הדיור הציבורי בהובלת יושבי ראש השדולה לדיור ח"כ אורלי לוי אבקסיס וח"כ דב חנין, בשיתוף פורום הדיור הציבורי. פורום הדיור הציבורי קורא לממשלה לאמץ באופן מיידי את התכנית של שר השיכון, יואב גלנט, לשיקום הדיור הציבורי ולהפסיק את ההתעללות בציבור הזכאים והממתינים לדיור ציבורי.

לממשלת ישראל אין שום בשורה לדיירי הדיור הציבורי, שנלחמים כבר למעלה מ-20 שנים על מנת לממש את זכאותם לדיור ציבורי מהמדינה. בתקציב 2019 החליטה הממשלה שלא תהיה תוספת תקציב משמעותית לדיור הציבורי, זאת למרות שישנם למעלה מ- 30,000 ממתינים – ביניהם ניצולי שואה, קשישים, נכים, משפחות חד הוריות, ילדים ונשים – שהמדינה התחייבה לספק להם דיור ציבורי ועוד כ- 150,000 משפחות שעל אף זכאותן לדיור ציבורי נזרקו לשוק החופשי בגלל המחסור בדירות ציבוריות.

  • מה ההבדל בין דיור ציבורי ודיור בר השגה? צפו בכתבה המסבירה את המושגים הרלוונטיים והיסטוריית תחום הדיור הציבורי:

דיור ציבורי לא בר השגה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בשנותיה הראשונות ראתה המדינה את הזכות לדיור כדבר בסיסי שמחובתה לדאוג לו עבור אזרחיה. באמצעות חברות שהקימה כמו חלמיש ועמידר, דאגה המדינה ליצירת הדיור הציבורי המהווה רשת ביטחון אחרונה עבור אלו אשר ידם אינה משגת. אך מאז 1980 הפסיקה המדינה לבנות דירות ציבוריות חדשות ורשימות ההמתנה לדיור הציבורי הולכות וגדלות למימדים מפלצתיים. מחאת קיץ 2011, בתורה, דחקה את פתרונות הדיור הציבורי לטובת מושג חדש: "דיור בר השגה", אך זכאי הדיור הציבורי שאין להם עדיין דירה, נשארו ללא פתרון למצוקתם.
הופק ע"י: | עלה ב: 20/06/2012

אורלי לוי אבקסיס, יו"ר שדולת הדיור: "שנים שהמדינה מזניחה את הדיור הציבורי, גוזלת את הכספים למטרות שונות ומונעת קורת גג מאלפי ממתינים. קורת גג היא לא פריבילגיה וחובת המדינה לדאוג ולסייע לאנשים הללו. כאשר שנה אחרי שנה לא מופנים תקציבים לדיור הציבורי, מצבם של הזכאים הולך ומחמיר. אני קוראת לשר האוצר לשים את הפוליטיקה בצד ולאמץ את התוכנית עוד היום!״

  • צפו בדיון חירום שנערך בשנה שעברה סביב סוגיית הדיור הציבורי לאור תכניתו של השר כחלון:

הדיור הציבורי – דיון חירום (לדף הכתבה »)

דיון בנושא המאבק על עתידו של הדיור הציבורי. הדיון נערך בבית "אחותי" במטרה ללמוד על תכניות כחלון והאוצר ולקיים חשיבה משותפת על פעולות מאבק הנדרשות כדי למנוע את יישום תכניתו של השר כחלון לדיור הציבורי.
הופק ע"י: | עלה ב: 27/08/2017

לרגל יום הדיור הציבורי החליט שר השיכון להגיש לממשלה תכנית כוללת לשיקום הדיור הציבורי. התכנית כוללת הגדלת מלאי הדירות של הדיור הציבורי ב-7,200 דירות בשנה במהלך עשר השנים הקרובות. התכנית כוללת גם הקצאה של 5% דיור ציבורי מכל בניה חדשה, העברת תקציבים למנהל מקרקעי ישראל לצרוך רכישת דירות ועוד אלמנטים חשובים אחרים שעדיין צריכים להיבדק אבל בהחלט יכולים לספק פתרונות למאות אלפי משפחות ממתינות. פעילי הדיור הציבורי שנלחמו למען תכנית כוללת לשיקום הדיור הציבורי תומכים בתכנית וזאת למרות שצריך עדיין לעשות תיקונים ולהבטיח כי התכנית לא תפגע בזכויות הדיירים.

ריקי כהן בן לולו, פעילת "פורום הדיור הציבורי": "תמוה בעינינו" שלמרות שמדובר בתכנית ממשלתית, הממשלה בראשות נתניהו עדיין לא הכריזה על אימוץ התכנית ואפילו שר האוצר שהוא ראש המפלגה שבה חבר שר השיכון עדיין לא הכריז על תמיכה בתכנית של שר השיכון שהוא מינה לתפקיד. הממשלה בהובלת משרד האוצר מפקירה את חסרי הדיור בישראל פעמיים: פעם אחת כאשר היא מחליטה לא להקציב שום כסף חדש עבור רכישה של דירות ציבוריות ופעם שניה כאשר היא מסרבת לאמץ תכנית ארוכת טווח לשיקום הדיור הציבורי כפי שדרש מהממשלה מבקר המדינה. בעולם כולו יש דיור ציבורי והרבה דיור ציבורי ופה בארץ עדיין יש מגמה להרוס ולחסל את הדיור הציבורי. מיליון אנשים חיים ללא קורת גג והממשלה שאמורה להציע פתרונות להגדלת מלאי הדירות עסוקה בחיסול המלאי הקיים".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס