ידיעה כתובה |

: נשיאות הכנסת נגד חלופה דמוקרטית לחוק הלאום

חברה נכתב על ידי

יש סיכוי לחלופה דמוקרטית לחוק הלאום? הארגון עדאלה עתר השבוע (שני, 11/6/2018) לבג"צ נגד החלטת נשיאות הכנסת לא לאשר את הגשת הצעת חוק יסוד: מדינת כל אזרחיה, שהוגשה מטעם חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי וג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת).

מטרת הצעת החוק, שנפסלה בטענה כי היא שוללת את קיום מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, היא הצגת חלופה דמוקרטית ושוויונית לחוק הלאום, שח"כים מטעם הליכוד והבית היהודי מנסים לקדם בשנים האחרונות. לעומת חוק הלאום, שמטרתו לעגן את העליונות הלאומית היהודית במדינה, הצעתם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת "מבקשת להגדיר את המדינה כמדינת כל אזרחיה, ומטרתה היא לעגן בחוק יסוד את עקרון האזרחות השווה לכל אזרח, תוך הכרה בקיומם ובזכויותיהם של שתי קבוצות הלאום, היהודית והערבית, החיות בגבולות המדינה, המוכרים על פי הדין הבינלאומי", על פי העותרים.

עו"ד חסן ג'בארין ועו"ד פאדי חורי, שבעזרתם הוגשה העתירה, טוענים כי "זהו המקרה הראשון בהיסטוריה המודרנית שפרלמנט לא מאפשר הבאת הצעת חוק לדיון בפני המליאה כאשר הצעה זו נוגעת להגדרתה הבסיסית של דמוקרטיה המתבססת על עקרון ה-'דימוס' (Demos) שלפיו התושבים המתגוררים באותה טריטוריה שחלה עליהם החוקה הם אזרחים שווים והם הריבון".

על פי העתירה, סמכותה של נשיאות הכנסת למנוע את הנחתן של הצעות חוק אשר מערערות על הגדרתה של ישראל כמדינת העם היהודי היא בעייתית מכמה סיבות. ראשית, הסמכות הזו הוענקה ע"י תקנון הכנסת, ואינה מעוגנת בחוק. שנית, למדינת ישראל עדיין אין חוקה שתסיים את המחלוקת על אופי המדינה. ובנוסף לכל זה – מדובר בפגיעה ברורה בחופש הפוליטי של חברי כנסת ונבחרי ציבור.

"השימוש בסמכות מטעם הנשיאות במקרה הקונקרטי הזה לוקה בחוסר סבירות קיצונית" טענו עו"ד ג'בארין ועו"ד חורי בתגובה למהלך נשיאות הכנסת. "מאחר ומדובר בסמכות הפוגעת בזכויות יסוד, פרשנות הסעיף הנדון חייבת להיות מצמצמת הנותנת משקל לחופש הביטוי הפוליטי והשוויון על בסיס המבחנים המקובלים. לא די בכך שהצעת החוק מאתגרת את הזהות החוקתית הקיימת של המדינה, אלא שצריכה להתקיים ודאות קרובה, ולמצער אפשרות ממשית, שהנחתה על שולחן הכנסת תפגע באינטרס ציבורי".

מגישי/ות הצעת החוק: ח"כ חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה וג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת)

  כתבות ווידאו שחבל לפספס