ידיעה כתובה |

: לימודים למקבלי הבטחת הכנסה

חברה נכתב על ידי

התקנות החדשות בעניין הזכות ללימודים למקבלי הבטחת הכנסה לא יממשו את הראציונל מאחוריהן: לאפשר לימודים.

היום ועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה בתקנות שאמורות היו לכאורה לתקן כשל של שנים רבות: הורים יחידנים שמקבלים הבטחת הכנסה אמורים להיות זכאים לרכוש השכלה אקדמית כך שתינתן להם "דלת" ליציאה מעוני ולהתקדמות בחיים. בפועל זה לא כל כך עובד – הם מחוייבים בהתייצבות בלשכה ובקבלת הצעות עבודה לפי שיקול דעתם של הפקידים שבפניהם עמדו' מה שגורם לכך שרבים מהם לא מממשים בפועל את הזכאות ללימודים.

התקנות היו אמורות לתקן את הכשלים, אך ניתוח התקנות, כפי שפורסמו באתר הכנסת, מראה כי הן לא יביאו לתיקון אלא יישמרו את החסם בפני מימוש הזכות ללימודים בפני מקבלי הבטחת הכנסה: מי שעובד ולומד ומגיע ל-40 שעות שבועיות של לימודים+עבודה יהיה זכאי לפטור מהתייצבות בלשכה.

בבדיקה של הארגון "רבנים למען זכויות האדם" עולה כי לימודים לתואר ראשון נעים בסביבות ה-25 שעות שבועיות בשנה הראשונה, על שעות אלו יש להוסיף עוד כ-15 שעות עבודה שבועיות. מערכת שעות זו תקשה מאוד על מקבלי הבטחת הכנסה אכן לממש את לימודיהם. בנוסף לזאת אנשים אלו לרוב מטפלים בילדים קטינים ולכן הזמן הפנוי מבחינתם ללימודים בנוסף לעבודה קבועה הוא מוגבל.

לאחר הדיון הסוער שנערך היום בבוקר ועדת העבודה והרווחה אישרה תנאים המאפשרים למקבלי הבטחת הכנסה ללמוד לתואר אקדמי; התקנות עשויות להיות פתח למדיניות המקדמת יציאה מעוני. ח"כ מירב בן-ארי הצליחה לנווט את כל הגורמים להסכמות ממשלתיות טובות יותר, הכוללות פחות שעות כוללות ויותר גמישות כלפי הורים היחידנים.

אושרה הוראת שעה לשנה שאומרת כך:

  • לימודים, עבודה או לימודים עם עבודה שמגיעים לשלושים שעות – מקבל הקצבה פטור מהתייצבות בלשכה לשנה.
  • שעת לימודים אקדמית נחשבת כשעה.
  • חישוב השעות הוא בממוצע לשבוע בשנה.
  • אישה שלא תגיע ל- 30 שעות יציעו לה עבודה שמותאמת לשעות הלימודים שלה.
  • יערך מחקר של הביטוח הלאומי על השפעת הוראת השעה, וייתכן שיישקלו הקלות נוספות באם הללו לא יספיקו.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס