ידיעה כתובה |

: קשישי ישראל על סף קריסה כלכלית

חברה נכתב על ידי

אוכלוסיית האזרחים הוותיקים על סף קריסה כלכלית, כ-32% מהם סובלים מקשיים כלכליים וחובות, המשכורת של כ-61% מהפונים לעמותת ידיד בשנת 2017 לא עלתה על 5,000 ₪ בחודש.

בבדיקה של עמותת ידיד עלה כי רוב הפניות של אזרחים ותיקים מגיעות מאשדוד (22%), רמת גן, תל אביב וגוש דן (20%), קרית מלאכי (19%), קרית גת (13%), חצור הגלילית, צפת ואצבע הגליל (9%), נתניה וירושלים (6% כל אחת). בעמותה מזהירים כי מדובר בגידול של 14% ביחס לשנת 2016 כולה, דבר המעיד על מצוקה כלכלית של אזרחים ותיקים כתוצאה מכך שלהרבה אזרחים ותיקים אין פנסיה ומקצבאות הזקנה הנמוכות. הממצאים בעיקר נכונים לגבי עולים חדשים מברית המועצות לשעבר או אתיופיה אשר רובם נמצאים בערים כגון אשדוד, קרית מלאכי וקרית גת ובערי גוש דן כמו חולון, בת ים וכד'.

צפו בכתבה העוסקת בשחיקת הפנסיות של יוצאי ברית המועצות:

פנסיה שחוקה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

יוצאי ברה"מ עבדו כל חייהם. 30 שנה ברוסיה, 20 שנה בישראל וכיום, ההכנסה החודשית שלהם עומדת על כ-3,000 שקלים. עד לפני חצי שנה, לפחות הפנסיות מרוסיה, עזרו למי שקיבלו אותם, להחזיק את הראש מעל המים, אבל עכשיו הן נשחקו בחצי לאחר ירידה חדה בשער הרובל. הפנסיונרים יוצאי רוסיה, לא צריכים לקרוא את דוח העוני שהתפרסם לאחרונה, כדי לדעת שהם נמצאים עמוק בתוכו.
הופק ע"י: | עלה ב: 24/12/2014

לפרסום נתונים אלו התווספה קריאה לראש הממשלה, לשרי האוצר, הרווחה והשוויון החברתי לפתוח בפרויקט אשר מטרתו תהייה לבדוק את מיצוי הזכויות של כל ניצולי השואה החיים בישראל. העמותה הציעה את פרויקט "מגיע להם מאיתנו – הפרויקט הלאומי למיצוי זכויות ניצולי השואה" אשר יתבסס על העקרונות הבאים:

  • לכל ניצול יגיע נציג המצויד בידע רב על זכויות הניצולים בכלל ועל הזכויות שכבר מקבל הניצול שבביתו הוא מבקר בפרט.
  • בביקור יבדקו שלושה מרכיבים: איזה זכויות מקבל הניצול בפועל, איזה זכויות מגיעות לו אך לא קיבל מסיבות שונות ואיזה קשיים חווה שאין להם מענה במסגרות הנוכחיות.
  • הרשות לניצולי השואה במשרד האוצר תפעיל חלק מהמוקד הטלפוני שלה כמוקד ידע ומידע עבור הנציגים הפעילים כדי שיוכלו להתקשר ולקבל מידע בזמן אמיתי וכן למלא טפסים ובקשות באופן מקוון.
  • לכל נציג ינתן מחשב לוח שיחובר למרכז המידע ומחשבון הזכויות של ניצולי השואה כך שניתן יהיה לברר במיידי כל מידע וכן יתאפשר לדבר עם נציג בכיר במוקד כדי לקבל מידע עדכני ומדוייק.
  • ל בקשה חריגה תתועד על ידי הנציג ותועבר, און ליין, למרכז המידע ברשות לנצולי השואה, הבקשות יועברו בתוך 48 שעות לועדת חריגים אשר בסמכותה יהיה תקציב מיוחד לאישור בקשות חריגות – על בסיס חד פעמי או קבוע.
  כתבות ווידאו שחבל לפספס