ידיעה כתובה |

: 40,000 פלסטינים בעונש

מדינה נכתב על ידי

לאחר הפיגוע בהתנחלות הר אדר (שלישי, 26.9.17) החל הצבא בנקיטת צעדים נגד תושבי תשעה כפרים באזור בית סוריכ שבצפון מערב ירושלים, שבהם גרים כ-40 אלף תושבים. זאת בגלל שמבצע הפיגוע, נימר מחמוד ג'מל, בן 37, הינו תושב בית סוריכ. בפיגוע נהרגו שוטר מג"ב ושני מאבטחים, סמל-ראשון סולומון גברייה, בן 20, יוסף עות'מאן, בן 25, ואור אריש, בן 25. שוטרי מג"ב ורכז הביטחון של היישוב, ירו בג'מל והרגו אותו. 

נוף בהר אדר

בבית סוריכ, הצבא סגר את כל הכניסות והיציאות של הכפר. חיילים השתלטו על גגות של שבעה בתים בכפר לאחר שפינו מהם את הדיירים, ונכנסו לבתים רבים נוספים וביצעו בהם חיפושים – בחלקם תוך זריעת הרס. חיילים ערכו בכפר סיורים שגררו יידוי אבנים על ידי התושבים. בתגובה, ירו חיילים ירי חי ורימוני גז. בנוסף, ניתנו חמישה צווי הריסה ו-15 צווי הפסקת עבודה – כולם בתואנה של "בניה בלתי חוקית", ובנוסף החרימו החיילים כשלושים מכוניות.

חיילים נכנסו גם אל הכפר בידו, וגם בו היו עימותים שכללו יידוי אבנים ובתגובה ירי חי, רימוני הלם וגז. חיילים תפסו גגות של שמונה מבנים בכפר לאחר שפינו מהם את הדיירים והוחרמו בו 25 כלי רכב. ביום חמישי, 28.09.2017, בשעות הצהרים הציבו כוחות של הצבא מחסום מאויש בסמוך לכפר. החיילים שהוצבו בו מנעו מעבר מכל תושב מתחת לגיל 40 וכן מאנשים אשר אינם תושבי המקום. מחסום דומה הוצב גם בכניסה לכפר בית ענאן. דרכים צדדיות נוספות, בהן משתמשים התושבים כאשר הכניסות הראשיות סגורות, נחסמו באמצעות ערימות עפר.
ביום הפיגוע וביום שאחריו הגיעו כוחות לביתו של מחמוד ג'מל, חקרו את בני המשפחה ועצרו את שני אחיו. בנוסף, הם ביצעו מדידות כהכנה להריסת הבית, וביטלו את אישורי הכניסה לישראל לצורך עבודה לכל בני המשפחה.

שגרת חייהם של עשרות אלפי תושבים פלסטינים שלא עשו דבר, ולא נחשדו בדבר – שובשה ללא כל הצדקה בצעדים אלימים, המבוססים כולם על ניצול כוחו וסמכותו של הצבא להתעמר באוכלוסייה האזרחית בלי לתת על כך את הדין.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס