ידיעה כתובה |

: גרינפיס לאלקין: הרחב את חוק הפיקדון

סביבה נכתב על ידי

פעילי גרינפיס הציבו לוויתן ענק מבקבוקי פלסטיק בכניסה למשרד להגנת הסביבה, זאת בדרישה להרחיב את חוק הפיקדון גם על הבקבוקים הגדולים. כזכור, השר אלקין היה אמור להכריע האם להחיל את החוק עליהם בתחילת 2017. המיצג הורכב מיותר מ- 3,000 בקבוקים שנאספו מהציבור הרחב.

פעילי 'גרינפיס' מחוץ למשרד להגנת נהסביבה

"טונות של פלסטיק לא ממוחזרים מדי שנה רק בגלל שהבקבוקים הגדולים מחוץ לחוק", מסר ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל המאבקים של גרינפיס בישראל, "הם גורמים לנזק סביבתי כבד, מתגלגלים לשטחים הפתוחים ולים ומוטמנים לאלף שנים". זאת בזמן שהמדינות המתקדמות בעולם, כמו הולנד ומדינות סקנדינביה שוברות שיאים של מחזור למעלה מ- 90% הודות לפיקדון. בגרמניה ובנורבגיה אחוזי המחזור עומדים על 97% ו-96% בהתאמה.

"טונות של פלסטיק לא ממוחזרים מדי שנה רק בגלל שהבקבוקים הגדולים מחוץ לחוק"

"אסור לשר אלקין להיכנע ללחצים הכבדים של חברות המשקאות הגדולות: החברות יספגו את הפיקדון בזמן שהציבור וקהל הצרכנים ירוויח פעמיים מהזיכוי על כל בקבוק ומהרווח לסביבה", הוסיף ד"ר אייקנבאום.

קרוב ל- 80 אחוזים מהבקבוקים הקטנים ממוחזרים הודות לחוק הפיקדון. אולם, אחוזי המחזור הוולונטארי של הבקבוקים המשפחתיים עומדים על 30% בהתאם לנתונים הרבעוניים שהציג תאגיד אל"ה. לפי החוק, אם חברות המשקאות ותאגידי המחזור שבבעלותן לא יעמדו ביעד של איסוף וולנטארי של 55% – יחול חוק הפיקדון על בקבוקי הליטר וחצי.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס