ידיעה כתובה |

: בג"צ למדינה: מדוע להרוס את כפר דקייקה

מדינה נכתב על ידי

בג"צ הוציא אתמול (יום ג', 18/7) צו על תנאי הדורש מהמדינה לנמק מדוע היא מעוניינת להרוס את הכפר הפלסטיני דקייקה ולעקור את תושביו לכפר הסמוך.

לבג"צ הוגשה עתירה מטעם ראש כפר דקייקה בסיוע רבנים למען זכויות האדם. תושבי הכפר דורשים בעתירה פתרון שיאפשר את המשך מגוריהם באדמותיהם. כאמור כפר דקייקה, הנמצא בשוליים של דרום הר חברון בשטחי סי, עומד בפני איום הריסה ועקירה. הכפר מונה מעל 300 תושבים, ומתוך 140 מבנים הנמצאים בכפר ל-111 קיימים צווי הריסה סופיים בשל "מעמדם הלא חוקי". ב2014, הגיש פרופ' ראסם ח'מאיסי תכונית מפורטת לתיקון המצב ולהמשך בנייה בכפר, אך תוכנית זו נדחתה על ידי המנהל האזרחי וכתגובה, ב-2014 הוגשה עתירה לבג"צ הדורשת את קבלת תכנית המפורטת או לחילופין להורות למינהל האזרחי ליזום תוכנית משלו לכפר, שתאפשר את המשך קיומו במיקומו הנוכחי. במקרה והעתירה תדחה, או אם בית המשפט יסרב להתערב ולהגן על התושבים מפני הריסה, המדינה עלולה להרוס את הכפר במלואו או בחלקו.
התושבים דורשים את אישור תוכנית המתאר שהציעו או פתרון מנהלי אחר.

הכפר הפלסטיני דקייקה

במרץ 2018, הכפר צפוי להיהרס ותושבי יעברו לכפר הסמוך חמיידה – למרות שגם לו אין תוכניות מתאר מאושרות. המשמעות היא שתושבי דקייקה יהיו פגיעים ושוב חשופים לסיכון של העברה בכפייה והריסות נוספות בעקבות יישום "פתרון" המדינה.

  • הכפר הוא חלק מהמועצה הכפרית כעבנה-נג'אדה [Kaabne-Najada]. הוא אינו מפריע לכל קהילה, או לכל פעילות אחרת בסביבה.
  • תצלומי אויר מראים שדקייקה היתה קיימת עוד לפני הכיבוש הישראלי בשטחים ב-1967.
  • בניגוד לטענות, ותוך כדי הפרה של חוקי בית המשפט הבינלאומי, עקירת הכפר, תקטע המשכיות של מנהגים מסורתיים וקבלה שלטונית של בעלות הבדואים על אדמותיהם על ידי המשטרים ששלטו בגדה המערבית טרם הכיבוש הישראלי.
  • העברה בכפייה של תושבים מוגנים בשטח כבוש אסורה ומהווה הפרה חמורה של המשפט הבינלאומי ההומניטרי.

לקריאה נוספת על הכפר דקייקה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס