ידיעה כתובה |

: אייב סולימן – הסורי שחלם על שלום עם ישראל

מדינה נכתב על ידי

כותב אורח: אלון ליאל 

השבוע נפטר בארצות הברית איברהים (אייב) סולימן, האזרח הסורי-אמריקני שפעל למעלה משלושה עשורים להשגת שלום בין סוריה וישראל.

סולימן נולד ב 1936 בעיר טרטוס, על חוף הים התיכון, למשפחת אצולה (צבאית) עלאווית. בשלהי שנות החמישים יצא ללימודי הנדסה בארצות הברית שם פגש את שירלי, לימים רעייתו, ובה השתקע בסופו של דבר וניהל קריירת עסקים ואקדמיה מוצלחת.

קרבתו של סולימן לחוגי השלטון בסוריה, כולל למשפחת אסאד, הפכה אותו ברבות הימים לנציגה הבלתי רשמי בארצות הברית, בעיקר בכל הנוגע לעניינים הרפואיים, האקדמיים והעסקיים של האליטה העלאווית. כאשר נערכו שיחות השלום הרשמיות בין ישראל וסוריה במחצית השנייה של שנות התשעים "אייב היה תמיד בסביבה", למרות מעמדו הבלתי רשמי. הכול ידעו שיש לו נגישות לצמרת הסורית, עובדה שהביאה לקשר הדוק בינו לבין הפוליטיקאים והדיפלומטים האמריקנים שעסקו בנושאי סוריה. גם מרבית הישראלים שהיו מעורבים בשיחות בשנות התשעים הכירו את אייב.

בינואר 2004 ביקר בשאר אסאד, אז נשיא צעיר ומבטיח באנקרה וביקש מהנשיא התורכי החדש דאז, רג'פ טאיפ ארדואן, לתווך בין סוריה וישראל. הימים בישראל היו ימי ההכנה להתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון והיוזמה התורכית התגלגלה לאפיק בלתי רשמי. התורכים חיפשו איש קשר סורי והאמריקנים והישראלים שהכירו את אייב המליצו עליו.

זכור לי היטב שהתורכים דרשו קודם כל "לראות את אייב בעיניים". הפגישה התקיימה באביב 2004 בשגרירות תורכיה בדמשק. אייב הגיע ברכב הנשיאותי בליווי הולם, והשגריר התורכי בדמשק דאז, אחמד אוגוז צ'ליקול (שלימים הושב בישראל על השרפרף הנמוך) התרשם עמוקות. נסללה הדרך לשיחות. במשך שנתיים וחצי התקיימו מפגשים חשאיים רבים, תחילה בתורכיה, ולאחר מכן בשוויץ, בישראל ובארצות הברית. במפגשים נערך בירור מעמיק על אפשרות הסדר עם סוריה. הבירורים היו בלתי רשמיים אבל בחלקם פגש אייב פקידים בכירים מכהנים. האזרחות האמריקנית אפשרה לאייב גם סיורים מרגשים בגולן. כל המפגשים היו בידיעת ממשלת ישראל, אם כי לא בהסכמתה.

אלון ליאל (מימין) ואייב סולימאן

אייב היה תמיד השליח של שולחיו ובכל נקודה בה לא היו לא הוראות מדויקות השיחות נעצרו עד שהוראות כאלה הגיעו מדמשק. ההתקדמות , נכון לימים ההם, הייתה מרגשת למדי בנושא לוחות זמנים ובעיקר בנושא הפיכת כשליש משטח הגולן לפארק בינלאומי לשימוש ישראלים וסורים גם יחד.

תוך כדי מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 ניסה אייב להביא להפסקת המלחמה כאשר העביר הצעה לפקידים בכירים ביותר משני הצדדים להיפגש בווינה. הפגישה לא התקיימה מעולם. בינואר 2007 דלף דבר השיחות החשאיות לעיתון "הארץ". אולמרט שהיה ראש ממשלה יצא בפברואר 2007 לביקור בתורכיה שתוצאתו הייתה חידוש השיחות הרשמיות בין שתי המדינות בתיווך תורכי. הפרסום ב "הארץ" עורר סקרנות רבה במערכת הפוליטית ויו"ר ועדת חוץ ובטחון של הכנסת, צחי הנגבי, הזמין את אייב לדיון בכנסת.

אייב סולימן עמד על כך שהביקור יחל ביד ושם". התלוויתי אליו וכשיצא בסיום הסיור את אולם התצוגה אל מרפסת הבניין פרץ בבכי לעיני עשרות צלמים שהמתינו לו. הוא פשוט התקשה לדבר. המפגש בכנסת היה מרתק ומתוח. אייב הסביר את תמונת המצב כשהוא מופצץ בשאלות מצד כמעט כל חברי הוועדה, מימין או משמאל. בערב, במפגש בתל אביב עם שורה של אנשי רוח, עסקים ופוליטיקה, האווירה כבר הייתה נינוחה בהרבה.

בשיחות הרשמיות שנמשכו קרוב לשנתיים (2007-2008) היתה לדעת הנוגעים בדבר והפרשנים התקדמות מעניינת. הן קרסו בדצמבר 2008 עם פרוץ מלחמת "עופרת יצוקה" בעזה. הכול התרחש לפני כעשור בלבד אבל נראה כיום כמו פרה-היסטוריה.

מי יודע איך היה המזרח התיכון נראה כיום אם אייב סולימן ז"ל היה זוכה ב-2008 להגשים את חלומו.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס