ידיעה כתובה |

: ישראל נוגדת את מחויבויותיה ככוח כובש

מדינה נכתב על ידי

ח׳אן אל־אחמר שבפאתי ירושלים המזרחית היא אחת הקהילות החלשות והפגיעות ביותר בגדה המערבית, קהילה הנאבקת לשמור על רמת חיים מינימלית לנוכח לחץ כבד של הרשויות הישראליות להעבירה לאתר העברה ייעודי. אנשי האו״ם (רוברט פייפר וסקוט אנדרסון) ביקרו בח׳אן אל־אחמר.

המתאם לסיוע הומניטרי ולפעילויות פיתוח של האו״ם לשטח הפלסטיני הכבוש, רוברט פייפר, ומנהל פעולות סוכנות הסעד והתעסוקה של האו״ם (אונר״א) בגדה המערבית, סקוט אנדרסון, ביקרו השבוע (22/2/2017) אצל הקהילה הפלסטינית הבדואית ח׳אן אל־אחמר. פייפר: "קהילת ח׳אן אל־אחמר נאבקת לשמור על רמת חיים מינימלית לנוכח לחץ כבד של הרשויות הישראליות להעבירה. זה לא יעלה על הדעת, ויש לשים לכך קץ."

מוקדם יותר החודש מסרו גורמים ישראליים עשרות צווי "הפסקת עבודה" והריסה המאיימים כמעט על כל המבנים באחד מאתרי הקהילה (כ־140 מבנים). אכיפת צווים אלה תפגע ישירות בבתיהם ובמחייתם של 140 פליטים פלסטינים, יותר ממחציתם ילדים. בין המבנים הנפגעים מצוי גם בית ספר יסודי, בנוי מצמיגים ובוץ, שהוקם בתמיכת תורמים בינלאומיים ומשרת כ־170 ילדים מקהילות בדואיות באזור.

צווי הריסה אלו הוצאו בנימוק שלמבנים אין היתרי בנייה ישראליים, אך כמעט בלתי אפשרי להשיג היתרים כאלה באותם 60% משטח הגדה המערבית המוגדרים כשטח C. פייפר הוסיף כי "אלפי משפחות חיות בפחד ובמצב של אי־יציבות כרונית. כשבתי ספר נהרסים, גם זכותם של ילדים פלסטינים לחינוך מצויה בסכנה. כל זה יוצר סביבה כופה המאלצת קהילות פלסטיניות מסוימות לעבור להתגורר במקומות אחרים. על הקהילה הבינלאומית לעבוד יחד כדי להושיט סיוע והגנה לקהילות חלשות ופגיעות, ולתבוע את כיבוד המשפט הבינלאומי".

לפי דבריהם של נציגי האו"ם ה"העברה" בכפייה על ידי ישראל, ככוח כובש, נוגדת את מחויבויותיה על פי המשפט הבינלאומי. מהלך זה יהווה הפרה חמורה של אמנת ג׳נבה הרביעית. העברה בכפייה בלא הסכמה חופשית ומושכלת מצד קהילת ח׳אן אל־אחמר (שאוכלוסייתן הכוללת מונה כ־7,000 נפש, 70% מהם פליטים פלסטינים) הינה גירוש וכתגובת שרשרת תהרוס את מקורות מחייתם ואת תרבותם הייחודית.

צפו בכתבה משנת 2012 "קהילה בדואית בפני גירוש" – אנשי קהילת ח'אן אל-אחמר מתארים את משמעות תוכנית הגירוש עבורם.

קהילה בדואית בפני גירוש (לדף הכתבה »)

מדינת ישראל מתכננת לגרש קהילה בדואית המתגוררת בסמוך למעלה אדומים מזה כ-50 שנה, למתחם המרוחק כמאה מטרים בלבד ממזבלת אבו-דיס. הגירוש מתוכנן במטרה להרחיב באופן מסיבי את שטחיה של מעלה אדומים לתוך שטח E1, ובכך לשלול היווצרותו של רצף טריטוריאלי פלסטיני בשטחי הגדה המערבית. אנשי קהילת ח'אן אל-אחמר מתארים את משמעות התוכנית עבורם.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/01/2012


 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס