ידיעה כתובה |

: הביקור התלוש של השרים בכפרים הבדואים

חברה נכתב על ידי

אתמול (29/8/2016) הגיעו השרים ליברמן, אריאל וגמליאל לביקור בכפרים ובערים בדואיות בנגב. במהלך הביקור הם אמנם שמעו תסקירים מפי גורמים שונים, אך ספק מה בין התסקירים שארכו כחמש דקות כל אחד בממוצע, למציאות. ביקורים, תמונות והודעות לתקשורת זה אמנם יפה, אבל לעשרות אלפי התושבים שנמצאים בפני סכנות גירוש או הריסה זה קצת פחות עוזר.

אתמול (29/8/16) הגיעו השרים אביגדור ליברמן, אורי אריאל והשרה גילה גמליאל לביקור בנגב. את הביקור הקצר, הם התחילו ביישוב הבדואי המוכר, מולדה. בעוד שאנחנו ושאר צוותי העיתונות עשינו את דרכנו בכבישים הלא סלולים ובענני החול והאפר, השרים כמובן הגיעו במסוק. בדיוק כמו שההגעה שלהם הייתה מנותקת מהשטח, כך גם למעשה כל הביקור שלהם.

למולדה הם קפצו לחצי שעה, שמעו כמה תסקירים, בני חמש דקות בממוצע, רובם מפי יהודים. כן, חמש דקות, מפי יהודים שאמנם ממלאים איזשהם תפקידים בכל מיני רשויות שהקשר ביניהם לבין חיי הבדואים נתון לוויכוח, אבל כאלה עם עברית מספיק חלקה שתעבור חלק לשרים באוזן. מה בינם לבין המציאות של תושבי הכפרים? ספק אם יש משהו. הבדואי היחיד שדווקא כן הובא בפני השרים, היה כמובן איש קבע שהרגע השתחרר משירות ארוך שנים שגם ביתו נמצא בסכנת הריסה. לחיצות ידיים וצער היו שם, אבל תשובות מהשרים לגבי הריסות ביתו הוא לא קיבל, למקרה שתהיתם.

משם המשיכו השרים ל"סיור רכוב" בכפר אל-סייד, שמרוב אורכו הקצר ספק אם התרחש בכלל, ומשם המשיכו לנקודה האחרונה – המתנ"ס בשגב שלום. בשלב הזה התקשורת כבר גורשה מהחדר.

  • צפו: השרים מסבירים מדוע הגיעו לסיור:

בהודעה לעיתונות שפורסמה בדבר סיור השרים ליברמן, גמליאל, ואריאל לנגב נכתב כי "השרים יבחנו את פעילות הממשלה להסדרת התיישבות הבדואים באמצעות הרשות" וכי הסיור יכלול גם "נסיעה לשגב שלום הצגת ההסדרה והפתרונות לפזורת ואדי אל נעם".

ואדי אל נעם הוא כפר שהמדינה מסרבת להכיר בו. הוא ממוקם דרומית ליישוב שגב שלום וחיים בו 10,000 אזרחים. מדובר בכפר הערבי הלא מוכר הגדול ביותר בנגב.  הוא הוקם בשנות החמישים כאשר תושבים בדווים מהנגב הועברו אליו בהוראת הממשל הצבאי. מאז ועד היום, מעל ל-60 שנה, נחשב היישוב ל"זמני" והוא אינו מחובר לתשתיות המים, החשמל, הביוב, הטלפון והתחבורה. התושבים גם סובלים ממחסור חמור בשירותי חינוך, רווחה ותברואה. לאחר יותר מ-60 שנה של מגורים ביישוב הלא מוכר ואדי אל נעם, התושבים מעוניינים בהסדרתם התכנונית של יישובם כישוב כפרי-חקלאי עצמאי, שיאפשר להם לשמור על אורח חייהם המסורתי, תרבותם ומנהגיהם. בעקבות כך עתרו התושבים יחד עם האגודה לזכויות האזרח ועמותת 'במקום' לביטול תכנית המבקשת לכפות עליהם את הפתרון היחיד שהתושבים מתנגדים לו נחרצות – העברה כפויה לשכונות מגורים צפופות בעיירה שגב שלום.

במסגרת העתירה, הגישו התושבים יחד עם הארגונים מסמך חלופות להסדרה התכנונית של יישוב לתושבי הכפר ואדי אל נעם, אשר היווה בסיס לחידוש הליך המו"מ בין התושבים לרשויות המדינה  לקידום פתרון מוסכם ולהסדרת היישוב. אולם המדינה ממשיכה לנהוג בחסר תום לב והחליטה לקדם החלטת ממשלה אשר שבה ומציעה פתרון זהה לפתרון נגדו עתרו התושבים.

לפי החלטת הממשלה התכנית אמורה לספק פתרון דיור ל-10,000 תושבי הכפר הלא מוכר ואדי אל נעם תוך העברה של 7,000 תושבים לאזור הדרומי של העיירה שגב שלום. המשמעות בפועל היא שהישוב החדש לא יהיה עצמאי, אלא יישוב צמוד דופן לעיירה שגב שלום, הנשען על תשתיותיה, ומשתייך אליה מוניציפאלית וכולל שטח מינימלי לפיתוח. שלא כמוצהר, כלל האוכלוסייה תועבר ליישוב החדש, שהינו בעל אופי בנייה פרברי ולא כפרי, שאין בו כדי לענות על צרכיה הקהילה בוואדי אל נעם ואורחות חייה.

  • צפו: השר אורי אריאל מתייחס להסדרת ההתיישבות בוואדי אל נעם:

למרות שרוב הסיור והתסקירים שהועברו לשרים התבצעו על ידי יהודים, בכל זאת הגיע למקום גם תושב בדואי, בלבוש מסורתי וביקש לדבר עם השרים ולשתף אותם במצוקת התושבים ובצורך שלהם בהכרה אך כזו שתתבצע תוך הידברות והכרה בצרכיהם ובאורחות חייהם. כחלק מהלו"ז של הביקור הקצר, כמובן שלא היה זמן להקשיב לאיש ועל כן השרה גמליאל הסתפקה במילות נחמה ריקות מתוכן ובלחיצת יד.

  • צפו: בביקור בהתיישבות הבדואית לשרים אין ממש זמן לדבר עם הבדואים עצמם:

  כתבות ווידאו שחבל לפספס