ידיעה כתובה |

: פטור מעמידה בתורים מגיל 80?

חברה נכתב על ידי

על פי הצעת חוק חדשה, אזרחים מעל גיל 80 לא יצטרכו לעמוד בתור במגוון מקומות.

היום, 19.06.16, ועדת השרים לענייני חקיקה דנה בהצעת חוק שמובילה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שבבסיסה מתן פטור לקשישים מעמידה בתור. על פי ההצעה, אזרחית או אזרח ותיק מעל גיל 80 יוכלו לקבל שירות מבלי להמתין בתור במקומות כמו בית מרקחת, דואר, תיאטרון ובית קולנוע.

מהסתדרות הגמלאים נמסר כי היא מברכת על היוזמה. נושא נוסף שהעלתה הסתדרות הגמלאים בישראל הוא יום המודעות הבינלאומי נגד אלימות כלפי קשישים המצויין ברחבי העולם ב-15 ביוני. שמוליק מזרחי, יו"ר הסתדרות הגימלאים מספר כי אחוז האלימות נגד קשישים בישראל גבוה פי חמש מהממוצע העולמי וכי בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית באלימות כלפי קשישים.

אני חושבת שהמבנה, האופי והאווירה של החברה הישראלית משדרים היום הרחקה של קשישים. הדבר מתחיל בחוק ונגמר ברחוב. הצעת חוק להגדלת קצבת הזקנה נדחתה לאחרונה, כרבע מהקשישים עניים, קשישים חווים זלזול ואלימות פיזית ומילולית. לפי דעתי, יש לכך השפעה מהותית על המצב בפועל. אנשים מבוגרים רבים נשארים בבית. במקום שבני הגיל השלישי ישארו במקומם, כחלק טבעי מהחברה, התחושה שלי היא שישנה נורמה של יצירת מקומות בילוי נפרדים לקשישים ושהדבר נובע ומזין את היחס הרע כלפיהם.

מתן פטור מעמידה בתור יעזור כמובן לאנשים מבוגרים להתנהל במקומות ציבוריים וימנע את הקושי הגופני שגוררת עמידה ארוכה בתורים. הפטור הזה גם יבטא התאמה, קטנה בינתיים, של הסביבה החברתית לצרכיהם של אנשים מבוגרים. התאמות מסוג זה יאפשרו לקשישים לממש את זכותם לתפוס את חלקם הבלתי נפרד בחברה.

חוקים מסוג זה נועדו בשביל כולנו. כדי לחיות ברוגע ובביטחון אני חושבת שאנחנו זקוקות וזקוקים לידיעה שנקבל יחס מכבד גם כשנתבגר.

  • צפו בכתבה על קהילה כדרך להתמודדות עם בעיית הבדידות בעת זקנה:

נשים זיקנה וקהילה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בדידות היא אחת הבעיות הגדולות של הזקנה. בשלב הזה של החיים, המסגרת המשפחתית משנה צורה. פעמים רבות כבר אין פגישה טבעית בין אנשים ברחוב, בעבודה. בכנס של הארגון נאורה, נשים מבוגרות עסקו בקהילה כפתרון לבעיית הבדידות. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 21/10/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס