ידיעה כתובה |

: דיון בכנסת: העונש על ביזוי הדגל יוחמר?

חברה נכתב על ידי

בעקבות גל הטרור הפוקד את ישראל בחודשים האחרונים, התעוררו שוב שאלות בנוגע לחשיבותו הסמלית של הדגל וההשלכות של ביזויו. חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית ממהרים לגנות ולהשמיץ את משפילי הדגל וממהרים להשתלח ולהגיש הצעות חוק פופוליסטיות. כזאת היא ההצעה שתדון בוועדת הפנים והגנת הסביבה ביום שני הקרוב, ה-13.6.

לפני שנתיים עוררה האמנית נטלי כהן וקסברג פרובוקציה, לא הראשונה ובוודאי לא האחרונה שלה, כשהעלתה לרשת סרטון בו היא עושה את צרכיה על דגלי ארבעים מדינות, ביניהן ישראל. לא הייתה זו הפעם הראשונה בה וקסברג מתחה באומנות שלה את גבולות השיח הישראלי, כאשר כמה חודשים לפני כן, בערב יום השואה, פרסמה סרטון פרובוקטיבי נוסף שצולם ביד ושם, בו היא כובלת על השימוש הציני שנעשה בשואה בשיח הישראלי החברתי, הפוליטי והצבאי. אבל נטלי לא היחידה. בכנס תרבות של עיתון 'הארץ' שנערך לפני מספר חודשים, שחקן ישראלי צעיר דחף לישבנו את דגל המדינה ועורר תגובות סוערות גם הוא. גם בהפגנות של 'אנרכיסטים נגד הגדר' והפגנות שונות של פלסטינים נגד הכיבוש ניתן לחזות באירועים של ביזוי הדגל בדרכים שונות.

החוק הנוכחי קובע כי מי שיימצא מבזה את הדגל, הסמל או המנון המדינה צפוי לשנת מאסר של שנה אחת וקנס של 300 לירות. הצעת החוק החדשה מציעה להגדיל את עונש המאסר לשלוש שנים, קנס של 50 אלף שקלים, או שניהם יחדיו. הנוסח המקורי הציע גם לשלול מאזרח שיעבור על החוק זכויות סוציאליות בסיסיות, כגון הזכות לדמי אבטלה מהביטוח הלאומי, סבסוד טיפולים רפואיים וקבלת מלגות להשכלה גבוהה, אך נוסח זה הושמט כאשר עבר החוק בקריאה טרומית.

ח"כ נאוה בוקר (הליכוד), מהקואליציה, מגישת הצעת החוק, אמרה בדיון על הצעת החוק שנערך בסוף מרץ השנה: "הצעת החוק שבנדון הוגשה עם תחילתו של גל הטרור הנוכחי ובעקבות קיומן של הפגנות תמיכה המוניות הנערכות בהקשרים שונים במרכזי היישובים הערביים בישראל ובמרכזי הקמפוסים בכמה מהאוניברסיטאות המובילות בארץ. במהלך ההפגנות האלה שורפים המפגינים והמתפרעים את דגלי ישראל, ומייד לאחר מכן שבים לשגרת חייהם כאילו דבר לא השתנה. את פעולת שרפת דגל המדינה ניתן לפרש כפעולה המוכיחה שאותו אדם מתנגד להמשך קיומה של מדינת ישראל. הצעת החוק מבקשת להפסיק את המצב האבסורדי הזה, ולאפשר ענישה אפקטיבית ומחמירה נגד כל מי שפוגע בדגל המדינה, כפי שנאמר בספר מלכים: "הרצחת וגם ירשת". לעניין זה, ברצוני לציין כי שרפת דגל היא פעולה אגרסיבית, אשר מעבר למעשה השרפה עצמו, יש בה מרכיב של הסתה והמרדה נגד הריבון".

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), מהאופוזיציה, אמר: "חברים, אני נגד לשרוף דגל מדינה, זה ברור. אבל תארו לעצמכם שבארצות-הברית, שהיא המודל לחיקוי, בית-המשפט קבע שבארצות-הברית, בשם חופש הביטוי, מותר לשרוף דגל. זה נקבע בארצות-הברית. אתם מתעסקים עם שטויות, ומיום ליום אתם מראים לנו כמה אתם חסרי ביטחון. אתם חברי הכנסת של הליכוד, שקפצתם לבריכה מחדש, מרצים אתכם בחוקים רק כדי להיכנס לספר החקיקה, ואתם לא תיכנסו לשם."

עוד לטענת המתנגדים, תיקון החוק לא יביא להפחתה בכמות הפיגועים או ההפגנות נגד המדינה, מאחר וחשיבותו הסמלית של הדגל מובילה באופן טבעי לבחינת גבולות ואף יחמיר את ביזוי של הדגל, מאחר שכגודל הזיקה אליו כך התרעומת שהוא מעורר. עוד הם מוסיפים כי בית המשפט העליון בארצות הברית פסק כבר לפני יותר מ-25 שנה כי חוקים דומים לזה שהיו קיימים בעבר בארצות הברית עמודים בניגוד לזכות החוקתית לחופש הביטוי וחוק דומה נאסר גם בצרפת, מסיבות דומות. ככל הנראה גם אצלנו יגיע החוק לדלתיו של בית המשפט העליון וסביר להניח שייפסל מסיבות דומות לאלה שבגינן נפסלו החוקים בארה"ב ובצרפת.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס