ידיעה כתובה |

: מצעד הגאווה או מצעד לראווה?

חברה נכתב על ידי

ממשלת נתניהו משקיעה בתיירות גאה, מנפנפת בח"כ גאה וצובעת מטוסים בצבעי גאווה כשבפועל, הממשלה נאבקת בעקביות נגד שוויון זכויות לקהילה הגאה, התוצאה: מעמד הקהילה בישראל מתדרדר בעקביות בהשוואה לעולם.

אם לסכם בקצרה, בשנה שחלפה מאז כינון הממשלה אושרו נישואים גאים בתשע מדינות נוספות, וכיום לא פחות מ-39 מדינות בעולם מאפשרות לזוגות חד-מיניים להינשא או לבוא בברית הזוגיות. בישראל הממשלה הפילה רק השנה שתי הצעות חוק להכרה בזוגיות גאה. לכנסת ה-20 הוגשו לפחות 11 הצעות חוק לקידום שוויון לקהילה הגאה. אף אחת מהן לא אושרה. לפחות 8 נדחו על-ידי ועדת השרים לחקיקה – השאר אפילו לא עלו על סדר-היום בשל אי ההיתכנות הפוליטית. חבר הכנסת הראשון בליכוד שהוא הומו מוצהר, אמיר אוחנה, נמלט מהמליאה כדי לא להצביע על סדרת הצעות לקידום זכויות להט"ב. ח"כ שרן השכל מהליכוד, המשמשת גם כיו"ר השדולה הגאה בכנסת, הצביעה עם הקואליציה נגד כל הצעות החוק: הכרה במשפחות שכולות גאות, איסור הפליה על רקע נטייה מינית, איסור על טיפולי המרה ועוד.

maxresdefault

גאווה או ראווה?

כאמור, מאז השבעת הכנסת הנוכחית עלו על שולחן הכנסת לפחות 11 הצעות חוק לקידום שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב. אף אחת מהן לא אושרה על-ידי הממשלה ולא מתקרבת לעבור את אישור הכנסת.  בין ההצעות שנפלו:

 • הכרה במשפחות גאות כמשפחות שכולות – הממשלה נגד
  ב24/02/16 הפילה הממשלה את הצעת החוק של ח"כ רויטל סויד להכרה בזוגות חד-מיניים כהורים שכולים. ההצעה עלתה להצבעה במליאה ונפלה ברוב של 46 מתנגדים מול 37 תומכים. בעקבות מאבק המילואימניקים הגאים, אשר תקפו את הממשלה על ההתנגדות לחוק, שר הביטחון היוצא משה יעלון הבטיח כי "משפחות שכולות יוכרו ככאלה בין אם מדובר במשפחה חד-מינית או במשפחה הטרוסקסואלית", ולכן "אין כל צורך בחקיקה". מאז התחלף שר הביטחון, והשר החדש, אביגדור ליברמן, אינו מחוייב לדברי יעלון – מה שמוכיח את חשיבות החוק.
 • הכרה בפשעי שנאה על רקע הומופובי – הממשלה נגד
  ב11/11/15 הפילו חברי הקואליציה את הצעת החוק של ח"כ דב חנין, שקובעת כי יש להכיר בפשעים על רקע נטייה מינית כפשעי שנאה.
 • איסור הפליה על רקע נטייה מינית – הממשלה נגד
  ב15/06/015 ועדת השרים לחקיקה התנגדה להצעת חוק של ח"כ עפר שלח, האוסרת על הפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית. ב02/12/15 חברי הקואליציה הצביעו נגד הצעת החוק של שלח והפילו אותה.
 • ברית זוגיות לזוגות גאים – הממשלה נגד
  ב08/07/15 הקואליציה הפילה את הצעת החוק לברית זוגיות אזרחית של ח"כ עליזה לביא, שנועדה לאפשר נישואים לזוגות שאינם מוכרים על-ידי הרבנות הראשית. ב06/07/15 הגישה ח"כ ציפי לבני את הצעת חוק ברית הזוגיות, שנועדה לאפשר לזוגות להט"ב להיות מוכרים על-ידי המדינה. ועדת השרים דחתה את ההצעה, וב24/02/16 הקואליציה הפילה גם אותה ברוב של 47 נגד 40.
 • איסור על טיפולי המרה – הממשלה נגד
  ב-21/02/16 הפילה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק של ח"כ יעל גרמן, האוסרת על קיום טיפולי המרה בישראל.
 • הכשרת רופאים בנושאי מגדר ונטייה מינית – הממשלה נגד
  ב21/02/16 ועדת השרים לחקיקה דחתה גם את הצעת החוק של ח"כ מיכל רוזין, שנועדה להכשיר רופאים ואחיות בנושאי מגדר ונטייה מינית.
 • חוק שיקל על זוגות גאים לאמץ ילדים – הממשלה נגד
  ב-21/02/16 ועדת השרים לחקיקה דחתה שתי הצעות חוק שנועדו להקל ולהסדיר את מנגנון אימוץ הילדים על-ידי בני-זוג מאותו מין, של ח"כ מרב מיכאלי ושל ח"כ מיכל רוזין.
 • עוד הוגשו לכנסת סדרת הצעות חוק נוספות שלא קודמו ולא עברו:
  הצעות חוק של ח"כ יואל חסון וח"כ מרב מיכאלי האוסרות על הסתה על רקע נטייה מינית; הצעת חוק של ח"כ זהבה גלאון להסדרת נישואים אזרחיים בישראל; הצעת חוק של ח"כ דב חנין שמעניקה גם לזוגות חד-מיניים זכאות למשכנתא והצעות נוספות.

צפו בהצהרת מחויבותו של אמיר אוחנה לפעול למען קידום זכויות לקהילה הגאה יום לפני שנמלט מהמליאה כדי לא להצביע על סדרת הצעות לקידום זכויות להט"ב:

אתמול (23/02/16) ציון לראשונה יום זכויות הקהילה הגאה בכנסת. הועדות השונות דנו בנושאים הקשורים לקהילה הגאה, הכנס המרכזי של השדולה הגאה עסק בנשים לט"ביות במרחב הציבורי וגם מליאת הכנסת ציינה את היום. גם חבר הכנסת אמיר אוחנה, הח"כ ההומו המוצהר הראשון במפלגת ימין לקח חלק בדיונים במהלך היום.

היום התקיימו הצבעות במליאת הכנסת על מספר חוקים שמעגנים בתוכם זכויות לקהילה הגאה וביניהם: ברית הזוגיות, הצעת חוק הכשרות לאנשי מקצוע בתחום הבריאות בנושא מגדר ונטייה מינית, תיקונים לחוק האימוץ ותיקונים לחוק משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום).

אמיר אוחנה בחר שלא להשתתף בהצבעות ועזב את המליאה.

צפו בהצהרת מחויבותו של אמיר אוחנה לפעול למען קידום זכויות לקהילה הגאה אתמול:

Posted by ‎Israel Social TV – הטלוויזיה החברתית‎ on Wednesday, February 24, 2016

במכון מולד, בו סקרו את פעילות הכנסת בנושאים שקשורים לקהילה הגאה, מסבירים כי הבעיה איננה מסתכמת במאבק חקיקתי בקהילה הגאה. "למרות ההשקעה הממשלתית האדירה בגימיקים שנועדו למשוך תיירות גאה מחו"ל – בדמות צביעת מטוס בצבעי הגאווה ועוד – בתוך ישראל הממשלה מחמירה את מצב הקהילה במקום לקדם אותו. ארגוני קהילת הלהט"ב שמעו הרבה הבטחות אך אינם זוכים לתקצוב ממשלתי לו הם זקוקים על-מנת לשרוד. שרים וחברי כנסת משחררים חדשות לבקרים התבטאויות הומופוביות אשר עוברות על סדר היום. ספר האזרחות החדש מציג את רצח שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה כרצח "על רקע דתי" ולא על רקע הומופובי. כסגן יו"ר הכנסת מכהן מארגן "מצעד הבהמות", ח"כ בצלאל סמוטריץ', וכסגן שר הביטחון מכהן ח"כ אלי בן-דהן, אשר מאמין ש"נישואים גאים הם מתכון להרס העם היהודי".

על פי המכון, האקלים הפוליטי שמתקיים בישראל בשנים האחרונות הוא זה שמוביל את ההידרדרות במעמדה של ישראל כמדינה מובילה בכל הקשור למעמד הקהילה הגאה ואף גורם לך שבעוד שהעולם צועד לעבר שוויון זכויות ללהט"ב, ישראל משתרכת מאחור.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס