ידיעה כתובה |

: עתירה לבג"ץ- החזירו את גופת הנער

מדינה נכתב על ידי

גופתו של הנער מועתז עוויסאת, אשר נורה למוות בידי שוטרי מג"ב בחודש אוקטובר מוחזקת במכון הקירור של משטרת ישראל כבר שבעה חודשים. היום מתקיים דיון בעתירה הדורשת למסור את גופתו למשפחתו לצורך קבורה.

בג"ץ דן היום (05.05.2016) בעתירת עדאלה למסור את גופתו של מועתז עוויסאת למשפחתו. עתירת עדאלה אוחדה עם עתירות של משפחות פלסטיניות נוספות ממזרח ירושלים אשר המשטרה מסרבת להעביר להן את גופות בניהן בטענה כי ביצעו עבירות המסווגות כביטחוניות. הדיון מתקיים בפני המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, השופט יצחק עמית והשופט ניל הנדל.

מועתז עוויסאת, בן 16 במותו, נורה למוות על ידי שוטרים ביום 17.10.2015 בהתנחלות ארמון הנציב בירושלים. על הריגתו של הנער שיצא באותו בוקר לבית ספרו נודע למשפחתו מכלי התקשורת, וזאת מבלי לדעת מה נסיבות המקרה, מאיזה מרחק בוצע הירי וכמה כלי נשק ירו במהלכו. משפחת הנער פנתה למשטרה בדרישה כי ייערך ניתוח פתולוגי לבירור נסיבות מותו של המנוח אך פנייתה נדחתה. גם בית משפט השלום בירושלים דחה בקשה דומה. במכתב שנשלח למח"ש בדרישה לפתיחת חקירה של הריגת הנער הודגש כי "התנגדותה של המשטרה לנתיחת הגופה מעלה חשד רציני לביצוע עבירות. הימנעות מניתוח פתולוגי במקרה הזה, על אף שמדובר במוות לא טבעי, מעוררת חשד רציני שהמשטרה מבקשת לפגוע בראיות ולשבש את החקירה מראש ובכלל זה פגיעה בממצאים עובדתיים חיוניים ביותר."

מועתז עוויסאת, בן 16 במותו. לדברי אימו היה ילד חלש יחסית, "הוא אפילו לא יכול היה להרביץ בוקס" קרדיט: maannews.net

מועתז עוויסאת, בן 16 במותו. לדברי אימו היה ילד חלש יחסית, "הוא אפילו לא יכול היה להרביץ בוקס" קרדיט: maannews.net

לטענת המשטרה, המנוח ניסה לדקור שוטרים ולכן נורה למוות, אולם משפחתו מכחישה זאת ולכן דרשה בעבר, בניגוד לעמדת המשטרה, לנתח את גופתו על מנת לברר את נסיבות הירי וההרג. כעת, דורשת המשפחה כי גופתו תימסר לידיה על מנת לערוך טקס קבורה.

עו"ד נדים שחאדה כתב בעתירה כי המדינה מפרה הסכם אשר כבר נחתם עם המשפחה להחזרת גופתו של מועתז והבאתו לקבורה: "עתירה זו באה לאחר חתימת נציג מטעם משפחת המנוח על הסכם לשחרור הגופה עוד ביום 29.2.2016, כאשר הגופה היתה אמורה להימסר למשפחת המנוח 'בימים הקרובים' לאחר החתימה הנ"ל. מאז ועד לכתיבת שורות אלה, ובעבור יותר מחודש מאז ההסכם, טרם נמסרה הגופה כמתחייב וטרם התאפשר למשפחה לקבור את בנה הקטין."

בדיון שנערך היום, ציינו נציגי הממשלה והשופטים כי עיתוי שחרור הגופות אמור להסתיים לפני חודש הרמדאן המתקרב, ועל כן יש לנסות ולשחרר את הגופות בהתאם להסכמים שכבר נחתמו עם חלק מהמשפחות. עם זאת, בית המשפט לא קבע למדינה לוח זמנים ברור לשחרור הגופות או תנאים אחרים.

עורכי הדין מאלדמיר ומרכז עדאלה מסרו בתגובה כי "מדובר בהצהרת כוונות חיובית שאנו מקווים שאכן היא תקוים ובהקדם האפשרי. עם זאת, אנו למודי ניסיון בעניין התמהמהות הרשויות הישראליות והתחמקותן מקיום התחייבויותיהן ואחריותן. על כן, אנו נמשיך לעקוב אחר התנהלות הרשויות בימים ובשבועות הקרובים ואף לא שוללים את האפשרות לחזור ולפנות לבית המשפט במידת הצורך".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס