ידיעה כתובה |

: המיקרופון מגיע לעובדי הבניין

חברה נכתב על ידי

עובדי בניין ובני משפחותיהם ידברו בכנסת על תאונות העבודה.

כנס בכנסת בנושא הקטל בענף הבניין יתקיים ביום שלישי, 23.02.16. "אנו מאמינים כי ליבון משותף של ההיבטים הכרוכים בסוגיה כאובה זו – יחד עם נציגי משרדי ממשלה, ארגוני חברה אזרחית, עובדי בניין ומשפחותיהם – יתרום להתקדמות בנושא", כתבו המארגנים.

17 פקחים אחראיים על הבטיחות של כ-200,000 עובדים בענף הבניין. "בענף הבנייה הפרטי, כיאה לשוק החופשי, השיקול שמניע את העבודה הוא רווח- כמה שיותר ובכל מחיר. במצב הזה, העובדים הכי פחות מוגנים, שעובדים שעות ארוכות בשכר עוני חשופים גם לסכנת מוות," טוען אורי בר-שלום אגמון, פעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי. ובאמת, נראה כי חייהם של העובדים בענף הבניין שקופים עבור הממשלה והמעסיקים. 34 עובדים בענף הבניין נהרגו בתאונות עבודה בשנת 2015.

לאחרונה, ניתן לראות התרחבות של המאבק בנושא. "הקואליציה למאבק בתאונות בניין" הוקמה בדצמבר 2015. מטרתה היא להעלות מודעות למחדל בענף הבניין ולהביא לשינויים במדיניות הקיימת. בישיבת ההקמה של הקואליציה השתתפו מספר ארגונים: קו לעובד, אגף השוויון בהסתדרות, ארגון העובדים מען, רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח בישראל, משפטנים מהאקדמיה ופעילים נוספים.

משמרת מחאה התקיימה מול משרד הכלכלה ביום שלישי, 09.02.16, ביוזמת סיעת חד"ש בהסתדרות. נערך החודש גם ביקור פתע של חברי ועדת העבודה והרווחה של כנסת באתר בנייה בפתח תקווה בו לפני כחודש נהרג עובד. ח"כ דב חנין כתב בעקבות הביקור: "אין הקפדה על נהלי בטיחות, עובדים בלי קסדות שמבצעים עבודות בגובה בלי ריתמות, מנהל עבודה שהוא גם אחראי הבטיחות היחיד וצריך להתרוצץ בין שלושת בנייני הענק והאתר התת קרקעי ונמצא בקונפליקט מובנה בין הוראות הבטיחות לבין הצורך לסיים את הבנייה מהר ובזול. אבל מה שקשה במיוחד זו ההבנה שכך נראים רוב אתרי הבנייה בישראל."

"כך נראים הדברים כאשר יש לנו שר כלכלה המקדיש מאות שעות להגנה על הטייקונים במתווה הגז ואפס דקות לפעולה בעניין בטיחות עובדים. שר הכלכלה הזה חייב ללכת ולפנות את מקומו למישהו שייקח ברצינות את החיים עצמם, גם כשמדובר בחייהם של עובדים," הוסיף חנין. 

  • צפו בכתבה על משמרת המחאה שנערכה מול משרד הכלכלה:

פועלי הבניין שקופים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בשנת 2015, נהרגו 34 פועלים בתאונות עבודה ומאות נפצעו. 17 פקחים בלבד אחראים על הבטיחות של כ-200 אלף עובדים המועסקים בענף הבנייה בישראל. משמרת מחאה התקיימה מול משרד הכלכלה ביום שלישי, 9/2/16.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/02/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס