ידיעה כתובה |

: השבוע השני ללימודים בעזה לא מתחיל כסדרו

חברה נכתב על ידי

בעזה המורים פותחים את השנה ללא שכר, והיום (07.09.2015) שביתת מחאה של שעה בכל בתי הספר הציבוריים ברצועת עזה.

על רקע הסגר הישראלי שחונק את הכלכלה ברצועת עזה, מצוקת תקציב קשה ושחיתות בממשלת האחדות הפלסטינית – 45,000 עובדי מדינה לא קיבלו את שכרם כבר מספר חודשים. אתמול (06.09.2015) דווח באתר החדשות הפלסטיני "עזה עכשיו" כי איגוד המורים הכריז על שביתה חלקית בלימודים במחאה על כך שלדבריהם "ממשלת האחדות מתעלמת מזכויותיהם של המורים". השביתה הוכרזה במסיבת עיתונאים ציבורית בצומת "אל-סראיא" בלב העיר עזה.

striking teachers in gaza

התמונה מאתר החדשות "עזה עכשיו"

העובדים התאספו בצומת והניפו שלטי מחאה עם הכיתוב: "שים לב בבקשה! אני עובד מדינה ולא מקבל משכורת".

מסתבר שהלנות שכר לעובדי המגזר הציבורי בעזה הן בעיה שכיחה מאד בשנה האחרונה, באתר החדשות "אל-ערבי אל-ג'דיד" דווח בדצמבר האחרון על הפגנת מורים שהתקיימה ב- 14.12.2014 (יום המורה הפלסטיני) מול משרד החינוך בעזה. במהלך ההפגנה אמר ח'אלד אל-מזין, ראש איגוד המורים בעזה כי: "אלפי עובדים בתחום ההוראה, עובדים כבר יותר משישה חודשים ללא משכורת… דבר שבא על חשבון אוכל למשפחותיהם ומוביל לתנאי חיים עלובים ממש." הוא הוסיף "אנחנו מכבדים כל ניסיון מפלגתי או ממשלתי לפתור את המשבר, אנחנו מוכנים לחכות עוד." אך הדגיש כי: "אנחנו שומעים הרבה הבטחות והצהרות, אך המציאות בשטח אחרת."

gaza protest

התמונה מאתר "אל-ערבי אל-ג'דיד". בשלט: "יום המורה הפלסטיני. מורה בלי משכורת… איפה המצפון?? זכויות המורים הן קו אדום שאסור לעבור אותו."

הלנת השכר המתמשכת נובעת בין היתר מהשינויים הממשלתיים שהתרחשו בשנה וחצי האחרונה. תנועות חמאס ופת"ח חתמו על הסכם להקמת "ממשלת אחדות לאומית" באפריל 2014, תנועת חמאס טוענת שבמסגרת ההסכם, עובדי המדינה ברצועה נכנסו תחת חסותה של הרשות הפלסטינית והיא זאת שאחראית על תשלום משכורותיהם. אך בקיץ האחרון, ממשלת האחדות הפלסטינית התפרקה והאחריות על שכרם של המורים ושאר עובדי המדינה בעזה חזרה בפועל לידי חמאס.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס