ידיעה כתובה |

: מפגש לקידום הבריאות בצפון

חברה נכתב על ידי

20 ראשי רשויות ו- 5 מנהלי בתי חולים נרתמו למאבק למען צמצום פערים בבריאות בין הצפון למרכז שיזם הפורום האזרחי לקידום בריאות בגליל.
נוכחות מכובדת נרשמה אתמול בבוקר, עת התכנסו 20 ראשי רשויות בצפון, בחברה הערבית והיהודית, יחד עם 5 מנהלי בתי החולים ו- 25 חברי הפורום האזרחי לקידום בריאות בגליל*, למפגש ראשון מסוגו לקידום הבריאות בצפון. מטרת המפגש לפתוח במאבק משותף לצמצום פערים בבריאות, בין הצפון למרכז, בכל מה שקשור למחסור בשירותים, בכוח אדם, בציוד רפואי ובמוקדי רפואה דחופה.

המפגש התקיים בכרמיאל בלשכת ראש העיר המארח, עדי אלדר, שגם פתח את הדיון, והונחה על ידי נציג שתיל. לאחר מכן, הוצג הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל; והועלו הסוגיות המרכזיות העומדות על סדר היום, ביניהן: הסטת חולים, היעדר שירותי שיקום, היעדר שקיפות בחלוקת כספי הקפיטציה וכן נוסחת הקפיטציה עצמה. לאחר דיון ער, בין המשתתפים הוסכם על דרכי פעולה משותפות.

צילום: אלכס הובר

צילום: אלכס הובר

כאמור, המפגש התקיים ביוזמת הפורום האזרחי לקידום הבריאות בצפון, שהוקם בנובמבר 2014 על ידי בוגרי תכנית "מובילים שוויון בבריאות לצפון" והארגונים האגודה לזכויות האזרח, אגודת הגליל, המכון למנהיגות וממשל אלכ"א, ג'וינט ישראל ושתיל – במטרה לבנות כוח אזורי ולקדם מטרות משותפות של שינוי מדיניות ושינוי חברתי, לשיפור מצב הבריאות בצפון.

פערי הבריאות בין הפריפריה למרכז ידועים מזה שנים. מפרסומי משרד הבריאות עולה כי תוחלת החיים בצפון היא 79 שנים, לעומת 82.1 במרכז. מספר הרופאים הוא 2.2 לאלף נפש בצפון, לעומת 4.7 במרכז. נתון בולט במיוחד הוא מחלקות ומרכזי השיקום שכמעט ולא קיימים בפריפריה – במחוז ת"א יש פי 55 מיטות שיקום מאשר בגליל.

צילום: אלכס הובר

צילום: אלכס הובר

במרכז המפגש עמדה מחלוקת: האם על ראשי הרשויות לצאת בקריאה לתושביהם להחרים את קופת חולים כללית, המסיטה חולים לבתי חולים שבבעלותה ומנחה את רופאי משפחה ואת הרופאים המומחים מטעמה להעדיף בתי חולים שלה, גם אם מרוחקים מאזור מגוריהם של החולים, מדיניות היוצרת מצבים אבסורדיים הפוגעים בבריאות החולים ובנגישותם לשירותים השונים. דוח מבקר המדינה האחרון קשר בין ייבוש בתי החולים בצפון לבין הקושי להביא רופאים בכירים לאותם בתי חולים.

חלק מראשי הערים, ביניהם סיון יחיאלי (ראש מועצת כפר ורדים), דרשו שפורום ראשי הערים יוביל חרם על קופת חולים כללית במטרה לשבור את המונופול שלה באזור הצפון. לעומת חלק אחר, ביניהם עדי אלדר (ראש עיריית כרמיאל), שקרא להימנע ממאבק וקרא לדיאלוג עם הקופה. הוחלט ליזום פגישה בעניין זה עם מנכ"ל קופת חולים כללית.

צילום: אלכס הובר

צילום: אלכס הובר

בנוסף, בפורום הובע חשש שמסקנות ועדת גרוטו לא ייושמו, והוחלט להקים ועדת מעקב של ראשי ערים והארגונים בצפון למעקב אחר מימוש ההמלצות העתידיות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס