ידיעה כתובה |

: תושבים מפונים בשביל אימון צבאי

מדינה נכתב על ידי

אימונים בבתי תושבים, פינוי אנשים וצאן מכפרם לשעות ארוכות והצתת שריפות באדמות חקלאיות. כל אלו חלק מנורמת אימוני הצבא בבקעת הירדן. 

ב-11.6.2015, הורה צה"ל ל-27 משפחות, תושבי אל מאלח, אל בורג', אל מינקא וחומסה שבבקעת הירדן להתפנות מאזור מגוריהם, יחד עם צאנם בגלל אימוני הצבא באזור. הם שהו מחוץ לביתם ויישובם שש שעות (מ-6.00 בבוקר עד 12.00 בצהריים). באותו היום קיים הצבא גם אימונים בצפון הכפר פסאיל. הצבא הודיע לתושבים שב-17.6.2015 יצטרכו לצאת פעם נוספת מבתיהם בגלל סיבה דומה, אולם טרם ידוע אם אכן יפונו שנית.

Evacuation_order_to_make_way_for_military_training_Al_maleh_8th_June_2015

צו פינוי שניתן ב-8.5.2015, מתוך האתר של Jordan Valley Solidarity

ב-12.6.2015 הצית צה"ל שריפה בשדות החקלאיים, ככל הנראה מפני שכשהתושבים פונו, חלק מצאנם אבד בשדות וצה"ל בתגובה הצית את השדות הללו. שריפה זו ממשיכה לבעור ולהתפשט כבר חמישה ימים. בנוסף, בחמישה ימים אלו הצבא המשיך לקיים אימונים ברחבי בקעת הירדן והתושבים מדווחים על תנועה רבה של כלי רכב צבאיים ועל אימונים על האדמות החקלאיות שמונעים מהחקלאים להגיע לאדמותיהם.

השריפה שהצית הצבא ב-12.6. מתוך האתר של Jordan Valley Solidarity

השריפה שהצית הצבא ב-12.6. מתוך האתר של Jordan Valley Solidarity

זו אינה הפעם הראשונה בה מפונים תושבים מבתיהם בכדי לאפשר אימונים של הצבא  ונראה שתופעה זו התרבתה בתקופה האחרונה. לדוגמא, בתחילת מאי התקיימו אימונים נרחבים בבקעה, הוקמו מחנות זמניים של הצבא, ותושבים אולצו לפנות את בתיהם, לעיתים כדי לאפשר לצבא לקיים תרגילים בתוך בתיהם. החזרות הרבות של תופעה זו מראות כי הצבא מתייחס לבקעת הירדן כשטח אימונים קבוע. 

דובר צה"ל לא ענה לבקשת התגובה בנושא.

רכבים צבאיים בבקעת הירדן ב-11.6. מתוך האתר של Jordan Valley Solidarity

רכבים צבאיים בבקעת הירדן ב-11.6. מתוך האתר של Jordan Valley Solidarity

לקריאה נוספת בנושא באתר בצלם וסולידריות בקעת הירדן

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס