ידיעה כתובה |

: התעללות והפרות חוק ב"דבאח"

סביבה נכתב על ידי

דרישה לסגור את בית המטבחיים הגדול בישראל עקב התעללות והפרות חוק.
"זה האח התאום של אדום אדום" אומרים בארגונים להגנת בעלי-חיים על ההתעללות הקשה בבעלי-חיים שנחשפה בבית-המטבחיים "דבאח", בית-המטבחיים הגדול בישראל. בפנייה למשרד החקלאות הם דורשים לסגור את בית-המטבחיים וליישם לקחים שנדרשו עוד לפני שנתיים כשנחשפה פרשת "אדום אדום". באוסטרליה, שמייצאת חלק ניכר מבעלי החיים הנשחטים ב"דבאח", הוגשה לרשויות בקשה לחקירה דחופה.

עמותות תנו לחיות לחיות ואנונימוס לזכויות בעלי-חיים הגישו לד"ר נדב גלאון, מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, תלונה על התעללות בבעלי-חיים בבית המטבחיים "דבאח" – הגדול בישראל. הארגונים דורשים לסגור את המשחטה, להשעות את הווטרינרים המועסקים בה ולשלול את הסמכתם, וכן להציב מצלמות פיקוח בכל בתי המטבחיים, שישדרו לאתר אינטרנט ייעודי הנגיש לפקחים ולנציגי ארגונים למען בעלי החיים.

צילומים שנחשפו אתמול בחדשות ערוץ 2 מגלים התעללות שיטתית והפרות חוק לכאורה בבית המטבחיים "דבאח" בדיר אל-אסד, שבו נשחטים יותר מ-120 אלף בעלי-חיים בשנה. התחקיר חושף כי בעלי החיים נותרים חיים ונושמים אחרי שיסוף גרונם, ולעתים הם אף נעמדים על רגליהם ומנסים ללכת. בנוסף, נחשף שימוש שיטתי במכות, בעיטות ושוקרים חשמליים – כשבעלי החיים חוששים לזוז או לא מסוגלים לנוע במסלול השחיטה הצר, מחשמלים אותם בשוקרים פעם אחר פעם בכל חלקי גופם, לרבות בראשם, או מנחיתים על גבם בחוזקה שער ברזל אנכי.

mitbahaim-1

צילום: אנונימוס

עו"ד יוסי וולפסון מ"תנו לחיות לחיות" כותב במכתב לשירותים הווטרינריים כי "כל המעשים האלו מהווים עבירות חמורות על סעיף 2(א) לחוק צער בעלי-חיים, כמו גם על תקנות מחלות בעלי חיים (שחיטת בהמות), תשכ"ד-1964 וחלקם גם עבירות על תקנות צער בעלי-חיים (הגנה על בעלי-חיים) (הובלת בהמות), התשס"ו-2006. כמו כן מפרים כל המעשים המתועדים את נוהל השירותים הווטרינרים ביחס לבתי מטבחיים". העמותות דורשות ממשרד החקלאות לפעול בדחיפות "נוכח חומרת המקרה והאופי הקולוסאלי של המחדל, ונוכח העובדה שבשבוע הקרוב צפויים להישחט בישראל קרוב לעשרת אלפים בעלי-חיים בבתי-מטבחיים, שמתברר שאינם נתונים לשום פיקוח אפקטיבי ופועלים בהפקרות גמורה".

"זה האח התאום של 'אדום אדום'" אומרים בארגונים. "אחרי התחקירים על אדום אדום, זוגלובק ודבאח, לאף אחד לא יכולה עוד להיות אשליה כביכול יש 'שחיטה הומאנית. המסקנה היחידה מהתמונות הקשות היא לעבור לתזונה טבעונית שהיא זולה, בריאה וזמינה. יחד עם זאת, על הרשויות לאכוף את החוק".

בתחקיר מעורב הארגון האוסטרלי Animals Australia, שפנה לרשויות האוסטרליות בבקשה לחקור את הפרשה. חלק מהעגלים והכבשים שנשחטים ב"דבאח" מגיעים מאוסטרליה במסעות ימיים מפרכים, ובתי המטבחיים בישראל כפופים לכללים מינימליים הקבועים בחוק האוסטרלי.

mitbahaim-2

צילום: אנונימוס

בין ממצאי התחקיר:
-שחיטה רשלנית ומייסרת: בניגוד לנהלים, העובדים אינם בודקים אם בעלי החיים עדיין בהכרה לאחר השחיטה. פעם אחר פעם מתועדים עגלים שנשחטו קמים ומנסים לברוח!
-שוקרים חשמליים – עינוי שבשגרה: כשבעלי החיים המפוחדים חוששים לזוז או לא מסוגלים לנוע במסלול השחיטה מחשמלים אותם בשוקרים, בניגוד לחוק.
כשעובדים רוצים להזיז עגל במסלול השחיטה, מנחיתים בחוזקה שער ברזל על גבו שוב ושוב.
-עובדים אוחזים טלאים ברגל אחת וגוררים אותם על הקרקע; לעתים מושכים בראש ובזנב, בועטים, מכים אותם במקל וסוגרים עליהם את שער המכלאה הצפופה בכוח.
-כבשים נאלצות לקפוץ ממשאית הובלה – בית המטבחיים לא טרח להתקין רמפה. חלקן נופלות. עובדים מכים אותם במקלות כדי לזרז אותן לרדת.
-עובדים מושכים בזנבות של עגלים כשהם עדיין בהכרה לאחר השחיטה ושוברים את הזנבות.

צפו בכתבה שהכנו בינואר על ההפגנה שהייתה מול משחטת הוד חפר:

הפגנה במקום הרצח (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

כשלוש מאות פעילי ופעילות זכויות בעלי חיים הפגינו ביום שני ה-26.1.2015, מול משחטת הוד חפר. המפגינים והמפגינות הגיעו אל מול המשחטה בכדי בלשונם: "להבהיר למתפרנסים מהרציחות שאנחנו לא מתכוונים לתת לאסון התרנגולים להמשיך. אנחנו כבר לא קומץ. אנחנו כמות נכבדה של אזרחים במדינה הזו שלא מוכנים להיות שותפים שבשתיקה ולא מוכנים יותר לעמוד על הדם. בשנת 2015 לא יתכן שתינוקות חסרי ישע יימחצו ויישחטו ודמם יציף את קירות המשחטה ואזרחים שיודעים ישתקו. שתיקה היא שותפות לפשע."
הופק ע"י: | עלה ב: 29/01/2015

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו 6 תגובות באתר

 1. Amir al 9 ביוני, 2015  בשעה 11:22

  מה אתם עובדים על אנשים אתם לא אוהבים לראות ערבי מוצלח זאת הבעיה שלכם.. מה השטויות שאתם מראים לאנשים זה בולשיט אחד גדול… ואין פה התעללות (העגל לא רוצה ללכת במסלול מה הם צריכים לעשות לתת לו כוס מים שירגע ואז יככו אותו בחיבוק אי אפשר להתקרב אליהם וחוץ מזה אין מה לעשות).. נראה את מי שכתב את הכתבה איך הוא יכול לעשות את זה בלי שוקר חשמלי.. ויש להם את איכות הבשר הכי טובה שיש והם אנשים טובים ומוצלחים… אם הם מוצלחים זאת אומרת שיש להם בשר מצויין אז חבל לעשות דברים כאלה… אם ראיתם באדום אדום איך זה היה אז פה זה כלום יחסית לשם פה אתם סתם מפלילים אותם… תודה!!!

 2. יוסי כהן 9 ביוני, 2015  בשעה 15:32

  כלקוח ותיק של האחים דבאח .הסירטונים קשים לצפיה, לא אפסיק לאכול בשר לעולם , מה שאני יכול להציע לכל המתלוננים למיניהם ובעיקר לאוסטרלים שמוכרים לנו בשר , חברה לכל אחד בעולם הזה יש תחליף ומחליף , אם לא אתם נמצא מקורות אחרים, ועוד דבר במקום לאיים פשוט שילחו לנו סרטונים איך אתם שוחטים בעלי חיים , ושנילמד מכם, דבר נוסף אין בעל חיים ולא אדם שיריח את ריח המוות (דם) וירוץ אל הסכין, חברה תהיו הגיוניים , מימי קדם האדם אוכל בשר ושוחט אותו בדרכים שבכל מצב הן קשות לצפייה לכל אדם בר דעת אנו נמנעים מלחשוב על כך ומעדיפים לקבל את הסטייק שלנו ישירות לצלחת מבלי לחשוב איך הוא היגיע אליה. ולכל אלא שלא אוכלים בשר או כל אלה שמגנים על בעלי החיים אני מבין אתכם, אבל אתם צריכים להבין ולהתחשב גם בנו אוכלי הבשר , מאידך אני ועוד רבים כמוני שאוכלים בשר ושימשיכו לאכול בשר ושגם אנו הזדעזענו מההתעללות ודוחים בכל תוקף את ההתעללות המוקרנת בסרטון ובפה אחד (לדעתי)מבקשים שתילמדו לעשות זאת אחרת ובצורה יותר הומנית, אם זאת אסור לשכוח שבכל מצב שחיטה דתית יהודית או מוסלמית היא קשה לציפיה.

 3. פסיכולוג 10 ביוני, 2015  בשעה 20:47

  הייתי מעדיף שדבאח יעשה בזנס עם חברת אוסם
  איך?
  לפני שחיטת הכבשים, להלביש אותו עניבה, ולקחת אותו למשחקים
  ואחר כך מקנה לו במבה וישחטו אותו
  או עדיף להזמין לו ליצן רפואי לפני השחיטה ולהשמיע אותו אנריקו אגליסיאס
  או עופר לוי
  חחחחחחחחח
  מצחיק במדינה הזאת לא נותנים לערבים להתקדם
  אם משפחת דבאח רעים אין טובים בעולם

 4. יעל 4 במאי, 2016  בשעה 14:38

  כל הכבוד זה ממש הצלת חיים
  של יוצרים אומללים שלא יכולים להגן על עצמם.

 5. מה זה משנה 6 בנובמבר, 2016  בשעה 10:36

  זה שלך אין לב וחוץ מלאכול לא הכפת לך מכלום מעניין לי תביצה סבבה עם הם שוחטים חיות אז לפכות עד הסוף לא שלא היו העכרה אחרי שחתחו אותם סבבה ודבר שני לך תיזדיין שיסרפו כולם מי שמתעלל בחיות אמן יקחו אותכם

 6. מה זה משנה 6 בנובמבר, 2016  בשעה 11:14

  אם אתם שוחטים אותם מה הבעיה להרוג עד הסוף למה לתת לו לגסוס ולמה לשבור לו את הזנב

  כתבות ווידאו שחבל לפספס