ידיעה כתובה |

: עדאלה נגד הריסת הכפר עתיר/אום אל-חיראן

מדינה נכתב על ידי

בית המשפט העליון דחה אתמול (5/5/2015) את ערעור עדאלה, והחליט לאשר את החלטת המדינה להרוס את הכפר הערבי-בדואי עתיר/אום אל-חיראן, ולהקים על חורבותיו יישוב יהודי בשם חירן.

מהמרכז המשפטי עדאלה, שערער בשם תושבי הכפר נגד הריסתו, נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט כי "על אף שבית המשפט מציין בהחלטתו שהתושבים נמצאים בשטח ברשות המדינה ובהוראתה, הוא מסתפק בסמכות הטכנית של המדינה לנהוג כרצונה בקרקע שעליה יושב הכפר עתיר/אום אל-חיראן.

kfar

כתבה שהפקנו בזמן החלטת הממשלה להריסת הכפר אום אל-חיראן:

מפריחים את השממה? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

את השבוע פתחה הממשלה בישיבה חגיגית במדרשת שדה בוקר, לרגל יום בן גוריון. בישיבה החליטה הממשלה על הקמת שני ישובים חדשים. חירן - שיוקם על אדמת הכפר אום אל-חיראן בו מתגוררים 500 בדואים, והעיר כסיף המיועדת לחרדים. תושבי אום אל חיראן תכננו מציאות אחרת לכפר שלהם, למרות שכבר קיבלו צווי פינוי. חלק מהתושבים פנו לבית המשפט העליון שטרם התכנס להכריע בסוגיה, אך הממשלה למרות זאת - כבר החליטה. חשוב להדגיש, אום אל-חיראן יושב על ידי הממשל הצבאי בשנות החמישים, לאחר שפינה את התושבים מאדמותיהם המקוריות. עתה הם נמצאים תחת סכנת פינוי שנייה, לטובת הקמת יישוב קהילתי יהודי חדש. בעת ישיבת הממשלה התקיימה הפגנת מחאה שקטה, במהלכה נעצרו שלושה.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/11/2013

בכך, בית המשפט נתן לגיטימציה למחיקת כפר שלם מעל פני האדמה וגירוש תושביו, תוך התעלמות מכל פרספקטיבה אנושית, פוליטית, חברתית והיסטורית. הכפר עתיר/אום אל-חיראן הוא המקרה המובהק ביותר של עקירה מטעמים גזעניים גרידא, כאשר אין עוררין על כך שהתושבים לא פלשו לאדמה, אלא הועברו על-ידי המדינה לשטח בשנת 1956, ושהסיבה היחידה לעקירת הכפר היא הקמת יישוב יהודי ושטח מרעה על חורבותיו."

במרכז עדאלה אומרים כי בשיתוף עם תושבי הכפר, ארגוני זכויות אדם ופורומים ייצוגיים של הציבור הערבי, ייבחנו בימים הקרובים כל דרכי הפעולה המשפטיות והציבוריות על מנת להגן על הכפר מפני הריסה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס