ידיעה כתובה |

: הריסת "סוסיא" וגירוש תושביו לשטח A

מדינה נכתב על ידי

בג"ץ מאפשר ​לצבא להרוס את הכפר סוסיא ולגרש את תושביו, כ-340 במספר, לשטח A, בסרבו לתת צו ביניים שיקפיא את ההריסות בשטח הכפר עד לדיון בעתירה שעניינה הסדרה. התנגדות המדינה ​לצו הביניים ​מרמזת כי יש ​בכוונ​תה להוציא לפועל את החרבת הכפר בהקדם.

בג"ץ ידון בעצם בעתירה על עתידו התכנוני של כפר כשהוא מאפשר למחוק אותו בטרם השלמת ההליך.
​​
שלשום, ה-04.05.2015, דחה שופט העליון נעם סולברג ​בקשה לצו ביניים בעתיר​ת מועצת הכפר הפלסטיני סוסיא ותושביו, בייצוג רבנים למען זכויות האדם, בעתירה כנגד החלטה של המנהל האזרחי לדחות תוכנית מתאר לכפר שהכינו התושבים וכנגד כוונתו להרוס את הכפר כולו. תושבי סוסיא טענו שתוכניתם נפסלה מסיבות לא ענייניות וכי יש להסדיר את כפרם בשל ההיסטוריה הייחודית להם.

sosya

​התושבים ביקשו צו ביניים שיקפיא את הריסות בשטח הכפר עד להחלטה בעתירה כמקובל בהליכים מהסוג הזה.

המדינה התנגדה לבקשת העותרים לצו ​הביניים והשופט סולברג – בצעד יוצא דופן – נעתר לבקשת המדינה ודחה את הבקשה אפילו בלי לקיים דיון בבקשה. משמעות ההחלטה היא ​שהמנהל האזרחי יכול להרוס את הכפר כולו בכל רגע. הריסת הכפר תביא להפקרתם של מאות תושביו במדבר ללא קורת גר ולגירושם הכפוי לשטחי A. התנגדות המדינה ​לבקשה לצו ביניים מרמזת כי יש בכוונתה לממש את צווי ההריסה בזמן הקרוב​, כך שמדובר בסכנה ממשית לקיום הכפר ולגורל מאות תושביו.

ב​מסגרת העתירה עצמה טענו התושבים כי הצבא מחויב להסדיר את כפרם כמי שהפקיע את אדמותיהם ומערותיהם בשנת 1986 והותיר אותם ללא פתרון מגורים. כראיה לאופי החיים בכפר סוסיא טרם ההפקעה הוצגו לשופט עדויות שונות ותמונות מהחיים במערות. בתמונות ​מתועד בין השאר ביקור של אנשי הקונסוליה האמריקאית ​בכפר​ בראשית שנת 1986. מהתמונות והעדויות עולה בברור כי ​הכפר ​הפלסטיני​ סוסיא הינו כפר ותיק אשר קדם לכיבוש הישראלי ולהכרזה על השטח כעל אתר ארכיאולוגי.

בין העדויות חוות דעת של ״אם ההתנחלויות״ המשפטנית המנוחה פליאה אלבק​, המעידה על קיום כפר בשנת 1982​​.

sosya2

על אף הראיות שהוצגו בפניו על העוול שנעשה לתושבי הכפר הן בעצם הפקעת אדמותיהם ונישולם ממנו והן בסירוב המדינה להסדיר את מעמדם כיום, לא ניאות השופט סולברג לאפשר את בירור העתירה ​טרם יהרס הכפר וגזר את גורל תושביו.

​לעתירה צורפה ​בין השאר חוות דעת של פרופ' אייל בנבנישתי, מומחה בעל שם לחוק ​הבינלאומי, הקובע כי ​הריסת הכפר סוסיא היא פשע מלחמה.

יש לציין כי ​השבוע נחשף דו​״ח של ארגון הימין "רגבים", המקורב למפעל ההתנחלויות, ​אשר חשף כי בהתנחלות סוסיא הסמוכה 23 בתים לא חוקיים בקרקע פלסטינית פרטית. ​לא ידוע על על ניסיון של המדינה להרוס את המבנים הבלתי חוקיים בהתנחלות סוסיא או במאחזים הסמוכים לה. במצב הנתון ההתנחלות סוסיא, שכל קיומה אסור לפי החוק הבינלאומי, ושחלק מבתיה יושבים על קרקע פלסטינית פרטית​, משגשגת ואילו הכפר פלסטיני, שתושביו יושבים על אדמותיהם הפרטיות נמצא בסכנת מחיקה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס